ادامه موضوع

سلامت اجتماعي
سلامت بدني
ورزش و سلامت
سلامت محيطي
سلامت احساسي
بهداشت روان و زنان
چرخ سلامت
انواع سلامت
سلامت درون
سلامت معنوی
خواب کامل
سلامت شغلی و کاری
بهداشت روان
سلامت جسمانی
سلامت ذهن
سلامت مالی فردی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
سلامت مردان تنها در ورزش یا داشتن بدنی عضلانی خلاصه نمی شود بلکه سلامت روانی، فیزیکی، اجتماعی و احساسی را نیز در بر می گیرد. سلامت انسان در گرو یکپارچه دانستن ذهن، بدن و روح و تعادل آنهاست. مشکلات سلامت اغلب ناشی از کم توجهی به شرایط بدنی هستند. نادیده گرفتن علایم اولیه ناخوشی در مردان به گسترش مشکل و بیماری شدید می انجامد. توجه به سلامت سیستم قلبی عروقی، پروستات، تعادل انرژی و سلامت جنسی برای مردان ضروریست.
حملات قلبی در مردان شایع است و پیشگیری از آن با معاینه دوره ای قلب محقق می شود. خطر بروز سکته قلبی و آنژین ناشی از کلسترول بالای خون و مصرف غذاهای نامناسب و پرچرب، سبک زندگی مدرن در کنار نبود فعالیت بدنی افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

وضعیت غده پروستات در سلامت بدنی مردان نقش مهمی دارد. بزرگی پروستات که هیپرتروفی پروستات نامیده می شود شایع ترین بیماری مردان در سنین پیری است. بزرگی غده پروستات باعث تکرر ادرار بویژه در شب هنگام می شود. چنین مشکلات را نباید نادیده گرفت چون ممکن است با بیماریهای جدی تری مثل سرطان پروستات در ارتباط باشد. در حالیکه می توان سرطان پروستات را در مراحل اولیه بوسیله دارو یا برداشت با عمل جراحی درمان نمود، پیشرفت آن (متاستاز) و عدم درمان به مرگ منتهی می شود.

موضوع سلامت روان مشکلات جنسی را نیز در بر می گیرد. اختلالات جنسی مثل ناتوانی جنسی، انزال پیش رس و مشکل در ارتباط با جنس مخالف و شریک جنسی، مردان را بیش از زنان تحت تاثیر قرار داده و عوارض مختلفی را روی سلامت احساس و سلامت فیزیکی مردان بجا می گذارد. فردی با مشکلات جنسی اعتماد بنفس کمتری داشته و از نظر احساس دچار عدم تعادل است. دریافت مراقبت های درمانی مناسب و مشاوره جنسی از متخصص مربوطه زندگی جنسی را بهبود می بخشد. همچنین در رابطه جنسی سالم شناخت روشهای جلوگیری از بیماریهای قابل انتقال جنسی نیز اهمیت دارد.

هر بحثی راجع به سلامت روان نمی تواند مصرف الکل و مواد مخدر را نادیده بگیرد. این موارد در سراسر جهان بین مردان شایع تر از مردان است. اجتناب از دخانیات و الکل برای سلامت مردان ضروریست.

فشار کاری نیز می تواند سلامت را متاثر کند. مصرف غذاهای غنی از ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، اسید های چرب ضروری و فیبر در کنار فعالیت هایی مثل پباده روی، دوی آهسته، تنیس، باغداری و .. گردش خون را بهبود بخشیده و مانع بروز بیماریهای قلبی عروقی و دیابت می شود.

استرس و هیجان را می توان بوسیله ریلکسیشن، یوگا، مدیتیشن، تمرین تنفس و تای چی آزاد نمود. افزایش مهارت های اجتماعی، سرگرمی های جدید، مطالعه موضوعات جدید برای رشد شغلی لازم بوده و ذهن را فعال، خوش بینی و اعتماد به نفس را تقویت می کند. سلامت روان بوسیله تعادل در احساسات کنترل می شود. مردان بیش از زنان احساس خود را مخفی می کنند. آنها حتی با افراد مورد اعتمادشان نیز براحتی از احساساتشان صحبت نمی کنند. چون معمولا از مردان انتظار می رود که در برابر حوادث قوی باشند. با اینحال صحبت کردن از احساسات و مکنونات قلبی برای مردان همانند زنان ضروری است. مشارکت در کلوب های خنده، گردهمایی های دوستانه و رها کردن احساسات توسط روانشناسان تشویق می شود. گریه کردن برای پسران نیز صحیح است.

نقش خواب راحت در سلامت مردان اساسی است. خواب ذهن را آرام، مغز را جوان و رشد سلولهای جدید در بدن را میسر می کند. اغلب مردان به 8 ساعت خواب در طی شبانه روز نیاز دارند. آپنه در خواب از مشکلات شایع بین مردان است. این عارضه توقف تنفس در زمان استراحت است و خروپف معمولا از آن ناشی می شود.
این عارضه را می توان به کمک تنظیم الگوی خواب و روشهای ریلکسیشن مثل آب گرم، ماساژ پا و تمرینات کششی قبل از خواب درمان نمود.

تفریح  و خوشگذرانی در کنار یادگیری موضوعات جدید، احترام به طبیعت، گذران اوقات با دوستان و معشوق، نگهداری از حیوانات خانگی، شرکت در فعالیت های حفاظت از طبیعت و فعالیت های اجتماعی سلامت عمومی بدن را تقویت و کیفیت زندگی را ارتقا می بخشد.
 
 
دسته بندی
بهداشت روان » بهداشت روان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

  • معیار سلامت
    معیارهای (مانیتورهای) سلامت ابزاری به منظور سنجش سطح سلامت فرد هستند....
 

برخی از تمرینات

ایستاده با هالتر

حرکت دو ضرب با کتل بل

هالتر روی تخت شیب

تمرین با دمبل سنگین

به پهلو

با نیمکت لاری

Top