سلامت مردان تنها در ورزش یا داشتن بدنی عضلانی خلاصه نمی شود بلکه سلامت روانی، فیزیکی، اجتماعی و احساسی را نیز در بر می گیرد. سلامت انسان در گرو یکپارچه دانستن ذهن، بدن و روح و تعادل آنهاست. مشکلات سلامت اغلب ناشی از کم توجهی به شرایط بدنی هستند. نادیده گرفتن علایم اولیه ناخوشی در مردان به گسترش مشکل و بیماری شدید می انجامد. توجه به سلامت سیستم قلبی عروقی، پروستات، تعادل انرژی و سلامت جنسی برای مردان ضروریست.
حملات قلبی در مردان شایع است و پیشگیری از آن با معاینه دوره ای قلب محقق می شود. خطر بروز سکته قلبی و آنژین ناشی از کلسترول بالای خون و مصرف غذاهای نامناسب و پرچرب، سبک زندگی مدرن در کنار نبود فعالیت بدنی افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

وضعیت غده پروستات در سلامت بدنی مردان نقش مهمی دارد. بزرگی پروستات که هیپرتروفی پروستات نامیده می شود شایع ترین بیماری مردان در سنین پیری است. بزرگی غده پروستات باعث تکرر ادرار بویژه در شب هنگام می شود. چنین مشکلات را نباید نادیده گرفت چون ممکن است با بیماریهای جدی تری مثل سرطان پروستات در ارتباط باشد. در حالیکه می توان سرطان پروستات را در مراحل اولیه بوسیله دارو یا برداشت با عمل جراحی درمان نمود، پیشرفت آن (متاستاز) و عدم درمان به مرگ منتهی می شود.

موضوع سلامت روان مشکلات جنسی را نیز در بر می گیرد. اختلالات جنسی مثل ناتوانی جنسی، انزال پیش رس و مشکل در ارتباط با جنس مخالف و شریک جنسی، مردان را بیش از زنان تحت تاثیر قرار داده و عوارض مختلفی را روی سلامت احساس و سلامت فیزیکی مردان بجا می گذارد. فردی با مشکلات جنسی اعتماد بنفس کمتری داشته و از نظر احساس دچار عدم تعادل است. دریافت مراقبت های درمانی مناسب و مشاوره جنسی از متخصص مربوطه زندگی جنسی را بهبود می بخشد. همچنین در رابطه جنسی سالم شناخت روشهای جلوگیری از بیماریهای قابل انتقال جنسی نیز اهمیت دارد.

هر بحثی راجع به سلامت روان نمی تواند مصرف الکل و مواد مخدر را نادیده بگیرد. این موارد در سراسر جهان بین مردان شایع تر از مردان است. اجتناب از دخانیات و الکل برای سلامت مردان ضروریست.

فشار کاری نیز می تواند سلامت را متاثر کند. مصرف غذاهای غنی از ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، اسید های چرب ضروری و فیبر در کنار فعالیت هایی مثل پباده روی، دوی آهسته، تنیس، باغداری و .. گردش خون را بهبود بخشیده و مانع بروز بیماریهای قلبی عروقی و دیابت می شود.

استرس و هیجان را می توان بوسیله ریلکسیشن، یوگا، مدیتیشن، تمرین تنفس و تای چی آزاد نمود. افزایش مهارت های اجتماعی، سرگرمی های جدید، مطالعه موضوعات جدید برای رشد شغلی لازم بوده و ذهن را فعال، خوش بینی و اعتماد به نفس را تقویت می کند. سلامت روان بوسیله تعادل در احساسات کنترل می شود. مردان بیش از زنان احساس خود را مخفی می کنند. آنها حتی با افراد مورد اعتمادشان نیز براحتی از احساساتشان صحبت نمی کنند. چون معمولا از مردان انتظار می رود که در برابر حوادث قوی باشند. با اینحال صحبت کردن از احساسات و مکنونات قلبی برای مردان همانند زنان ضروری است. مشارکت در کلوب های خنده، گردهمایی های دوستانه و رها کردن احساسات توسط روانشناسان تشویق می شود. گریه کردن برای پسران نیز صحیح است.

نقش خواب راحت در سلامت مردان اساسی است. خواب ذهن را آرام، مغز را جوان و رشد سلولهای جدید در بدن را میسر می کند. اغلب مردان به 8 ساعت خواب در طی شبانه روز نیاز دارند. آپنه در خواب از مشکلات شایع بین مردان است. این عارضه توقف تنفس در زمان استراحت است و خروپف معمولا از آن ناشی می شود.
این عارضه را می توان به کمک تنظیم الگوی خواب و روشهای ریلکسیشن مثل آب گرم، ماساژ پا و تمرینات کششی قبل از خواب درمان نمود.

تفریح  و خوشگذرانی در کنار یادگیری موضوعات جدید، احترام به طبیعت، گذران اوقات با دوستان و معشوق، نگهداری از حیوانات خانگی، شرکت در فعالیت های حفاظت از طبیعت و فعالیت های اجتماعی سلامت عمومی بدن را تقویت و کیفیت زندگی را ارتقا می بخشد.
 

ادامه این موضوع

انواع سلامت

بهداشت روان مقوله ایست مشتمل بر ده نوع سلامت، که تاکیدی بر چند جانبه بودن سلامت است. دستیابی به نوعی از سلامت باعث می شود که فرد به کسب دیگر انواع از سلامت ترغیب شود تا و سلامت عام به صورت مرحله ای بدست بیاید.

بهداشت روان

بهداشت روان به ترکیبی از تندرستی روانی، فیزیکی و احساسی اتلاق می گردد. بهداشت روان به معنی توانایی برقراری تعادل در زندگی و تمرکز بر امور یدی و همچنین برقراری ارتباط سالم با اطرافیان و تعادل درونی می شود. استرس اختلالات هیجانی، بیماری های فیزیکی و بسیاری از عوامل دیگر نیز می تواند باعث از دست رفتن بهداشت روانی شود

بهداشت روان و زنان

سلامتی زنان به اندازه ی سلامتی مردان اهمیت دارد. در کل ورزش کافی، معاینه ی پزشکی منظم، سلامت جسمانی و هیجانی برای سلامتی زن و خانواده او اهمیت دارند. در حالی که ورزش سلامتی جسمانی را تقویت می کند یوگا و دارو به تقویت ذهن پرداخته و او را تندرست نگاه می دارد.

چرخ سلامت

چرخ سلامت بوسیله دکتر بیل هتلر برای معرفی جنبه های مختلف سلامت مطرح گردید. مدل ابتدایی این چرخ یک شش وجهی بود که با اضافه شدن مفاهیم جدید به سلامت به مرور تبدیل به یک دایره شد. مرکز این چرخ صفر و خط محیطی آن 10 منظور می شود. بر اساس سطح سلامت فرد، به صورت میزان گردی این چرخ مشخص شده و عدم تعادل در آن معرف کمبود سلامت در یک یا چند جنبه سلامتی می باشد که باید رفع گردند.

خواب کامل

خواب کامل به حالت خوبی از تندرستی اطلاق می گردد که شخص می تواند بدون هیچ گونه اختلالی در طول شب ها بخوابد و از نظر وضعیت جسمانی و ذهنی در شرایط راحت و خوبی قرار گیرد. خرناس در خواب، ایجاد سرو صدا در خواب، شرایط بالینی، اضطراب در خواب می تواند باعث ایجاد الگوهای خواب نامناسب و از این رو اختلال در خواب کامل می گردد. انجام تمارین ریلکسیشن و داشتن کشش و راحت در طول خواب و دور کردن ذهن از نگرانی ها و تشویش های ذهنی می تواند موجب خواب کامل گردد.

سلامت اجتماعي

سلامت اجتماعي، توانايي فرد در ارتباط بر قرار کردن با ديگر افراد پيرامون خود است. یعنی بنا کردن روابطي سالم با افراد ديگر. نشان دادن عشق، علاقه و همدلي به ديگران، کمک به ديگران در زمان نياز، مواردي هستند که سلامت اجتماعي را بهبود مي‌بخشند.

سلامت احساسي

سلامت احساسي مبناي سلامت ذهني است. زماني که فرد بطور خود آگاه احساسات مثبت را تجربه و حفظ نمايد مي‌تواند چنين سلامتي را تجربه کند. افرادي که تلاشي مستمر براي بهبود زندگي خود، انگيزش يا تصورات مثبت از خويشتن داشته باشند نيز سلامت احساسي را تجربه مي‌کنند. احساسات و واکنش‌هاي منفي باعث استرس شده و تعادل احساسي را از بين مي‌برد.

سلامت بدني

سلامت بدني در گرو مراقبت فرد از بدن و ذهن خود است. تمرينات ورزشي منظم، تغذيه مناسب، عادات مخرب و تعادل احساسي عواملي هستند که سلامت بدني را کنترل مي‌کنند. همة انواع سلامت از سلامت بدني ناشي مي‌شوند.

سلامت جسمانی

سلامت جسمانی کلا حول موضوع دوری از بیماری و قرار داشتن در شرایط جسمانی مناسب می چرخد. سبک زندگی و تمرینات بدنی در این ارتباط اهمیت بالایی دارند. سلامت روان و احساس نیز با سلامت جسمانی مرتبط هستند.

سلامت درون

سلامت درون عبارتست از ارزیابی شخص از میزان رضایتمندی از زندگی خود. تمول، بهداشت، فراست، شان اجتماعی، سلامت بدن، ذهن و احساس نمی توانند در انزوا سلامت درون را باعث شوند. دستیابی به ادراکی از سلامت در تمام جنبه های زندگی باعث می شود که فرد سلامت درون را تجربه کند.

سلامت ذهن

سلامت ذهن با افزایش مهارت های ذهنی ارتباط دارد. فردی که ذهنش را با انتخاب موضوعات سخت و تحریک ذهنی تمرین دهد سلامت ذهن را تجربه خواهد کرد. سلامت ذهن چارچوبی مثبت برای تفکر ایجاد کرده و به تطابق فرد با شرایط کمک می کند.

سلامت شغلی و کاری

سلامت شغلی به حفظ تعادل محیط کار و بهبود مهارتها براساس نیازهای روزافزون بازار کار مربوط می شود. این موضوع به اعتماد به نفس در زمینه کار، سلامت شغلی و حفظ فرد در عرصه رقابت شغلی می انجامد.

سلامت مالی فردی

سلامت مالی فردی به سلامت شغلی بستگی دارد. سرمایه گذاری صحیح و دقیق، برنامه‌ریزی موثر و نظارت جامع بر سرمایه جنبه های اصلی سلامت مالی را شکل می دهند. سلامت مالی فردی تماما حول شناخت سرمایه و نحوه گردش آن می چرخد.

سلامت محيطي

سلامت محيطي، سلامتي است که از طبيعت سرچشمه مي‌گيرد و به درون زندگي انسان جاري مي‌شود. سلامت محيط، حول موضوع ارتباط مستمر با طبيعت و احترام به طبيعت مي‌چرخد. اين نوع سلامت در وهلة اول با حفظ و نگهداري محيط پيراموني بلافصل انسان مثل پاکيزگي محيط خانه شروع شده و به موضوعات گسترده‌تري مثل انجام وظايف بعنوان يک انسان نسبت به طبيعت و جهان هستي منتهي مي‌شود.

سلامت معنوی

سلامت معنوی حاصل یکپارچگی ارزش ها، افکار و اعمال فرد می باشد. این موضوع هدفی شخصی بوده و می تواند جدا از دستیابی به سایر جنبه های سلامت بطور مستقل حاصل گردد. هرچند به نظر می رسد دیگر انواع سلامتی در پی سلامت معنوی حاصل می گردد.

ورزش و سلامت

سلامت و تمرينات بدني ارتباط دروني يا يکديگر دارند. تمرينات هوازي مثل دويدن، پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و کوهپيمايي به بدن کمک مي‌کنند تا در شرايط مناسب باقی بماند. تمريناتي که حرکت و فعاليت عضلاني و انعطاف را بهبود مي‌بخشند مثل چي، يوگا، وزنه‌برداري و رقص نيز براي سلامت بدني ضروري‌اند.

Top