انواع بهداشت روان

بهداشت روان منظر و سیمایی از سلامت ذهنی می باشد. اغلب مردم سلامت جسمانی و فیزیکی خود را مهم و با ارزش می انگارند و فرض آنها بر این است بهداشت روانی تاثیر چندانی از موقیت های واضح و معینی که در آن قرار دارند نمی گیرد.

بهداشت روان به ترکیبی از تندرستی روانی، فیزیکی و احساسی اتلاق می گردد. بهداشت روان ناشی از رفاه کلی به خصوصی می باشد. به طور کلی بهداشت روان جزء لاینفک سلامت جسمانی، شغلی و رفاه روانی در زندگی است.

بهداشت روانی از استرس های روزانه ی کاری تاثیر و نشاءت می گیرد که در زندگی شخصی فرد نیزتاثیر دارد.
استرس ناشی از کار می تواند به علت افزایش حجم کاری فرد، سختگیری کار فرما، عدم پیشرفت و رشد در جازدن در کار، نارضایتی شغلی، دستمزد کم و ناکافی، ماندن در رده شغلی پایین، نداشتن کنترل شغلی یا عدم اظهار نظر و عقاید در کار و غیر ضروری بودن کارها می شود.

اختلالات شخصیتی همانند کج خلقی ها، اضطرات، خشم، بلند پروازی، داشتن روابط عمومی و مدیریت زمان باعث افزایش استرس در محل کار و تاثیر بر بهداشت روان می گردد.

ناتوانی در برقراری ارتباط با شبکه های اجتماعی، ناتوانی درشروع یک مکالمه و شکست در روابط با دوستان و دوست یابی و دیگر جنبه های اجتماعی نیز بر بهداشت روان تاثیرگذار است.

اشخاص با مهارت های اجتماعی کم اغلب منزوی می گردند. این انزوا احساسات منفی، عزت نفس پایین، عدم اعتماد به نفس و احساس بی ارزشی و افسردگی را در فرد القاء می سازد.

مشکلات احساسی مزمن بر بهداشت روان تاثیر گذار است و باعث ایجاد تغییر در الگوهای رفتاری اشخاص می گردد و در نتیجه می تواند باعث ایجاد اختلال خواب و شراب خواری یا بی اشتهائی، ازدست دادن تمرکز، بی حالتی، بی رقبتی و بی توجهی نسبت به خود می شود. این تغییرات را می توان در الگوهای رفتاری علائم افسردگی روانی مزمن و نیاز فوری به توجهات پزشکی می باشد. تازمانی که مهارت های اجتماعی با بالارفتن های واکنش های اجتماعی افزایش پیداکند مشکلات روانی نیز نیاز به توجهات بیشتر پزشکی دارد.

بهداشت و تعادل روان به منظور عملکرد نرمال اشخاص ضروری می باشد.
تمرکز بر انجام وظیفه و توانایی های فیزیکی و فشارهای روحی تنها زمانی ممکن است که فرد دارای بهداشت روان باشد. استدلال و تصمیم گیری برای اشخاص که دارای تعادل روانی نیستند سخت است.

در موارد بسیاری فشارهای روانی دلیل اصلی از دست دادن حافطه کوتاه مدت و فراموشی است و این مشکلات باعث عدم انجام فعالیت های منظم در خانه و محل کار می شود.

فراموشی در خاموش کردن بخاری و یا قفل کردن در خانه و یا انجام کارهای نرمال روزانه نیز علائم اختلالات روان است.
بهداشت روان به وسیله حمایت خانواده و دوستان، اجتماع، آمادگی جسمانی و تکنیک های آرام کردن ذهنی و ریلکسیشن همانند مدیتیشن، یوگا، تمارین تنفسی، کتاب خوانی، ایجاد سرگرمی و صرف اوقات مفید با خانواده و دوستان قابل بهبود است.
 

ادامه این موضوع

انواع سلامت

بهداشت روان مقوله ایست مشتمل بر ده نوع سلامت، که تاکیدی بر چند جانبه بودن سلامت است. دستیابی به نوعی از سلامت باعث می شود که فرد به کسب دیگر انواع از سلامت ترغیب شود تا و سلامت عام به صورت مرحله ای بدست بیاید.

بهداشت روان و زنان

سلامتی زنان به اندازه ی سلامتی مردان اهمیت دارد. در کل ورزش کافی، معاینه ی پزشکی منظم، سلامت جسمانی و هیجانی برای سلامتی زن و خانواده او اهمیت دارند. در حالی که ورزش سلامتی جسمانی را تقویت می کند یوگا و دارو به تقویت ذهن پرداخته و او را تندرست نگاه می دارد.

چرخ سلامت

چرخ سلامت بوسیله دکتر بیل هتلر برای معرفی جنبه های مختلف سلامت مطرح گردید. مدل ابتدایی این چرخ یک شش وجهی بود که با اضافه شدن مفاهیم جدید به سلامت به مرور تبدیل به یک دایره شد. مرکز این چرخ صفر و خط محیطی آن 10 منظور می شود. بر اساس سطح سلامت فرد، به صورت میزان گردی این چرخ مشخص شده و عدم تعادل در آن معرف کمبود سلامت در یک یا چند جنبه سلامتی می باشد که باید رفع گردند.

خواب کامل

خواب کامل به حالت خوبی از تندرستی اطلاق می گردد که شخص می تواند بدون هیچ گونه اختلالی در طول شب ها بخوابد و از نظر وضعیت جسمانی و ذهنی در شرایط راحت و خوبی قرار گیرد. خرناس در خواب، ایجاد سرو صدا در خواب، شرایط بالینی، اضطراب در خواب می تواند باعث ایجاد الگوهای خواب نامناسب و از این رو اختلال در خواب کامل می گردد. انجام تمارین ریلکسیشن و داشتن کشش و راحت در طول خواب و دور کردن ذهن از نگرانی ها و تشویش های ذهنی می تواند موجب خواب کامل گردد.

سلامت اجتماعي

سلامت اجتماعي، توانايي فرد در ارتباط بر قرار کردن با ديگر افراد پيرامون خود است. یعنی بنا کردن روابطي سالم با افراد ديگر. نشان دادن عشق، علاقه و همدلي به ديگران، کمک به ديگران در زمان نياز، مواردي هستند که سلامت اجتماعي را بهبود مي‌بخشند.

سلامت احساسي

سلامت احساسي مبناي سلامت ذهني است. زماني که فرد بطور خود آگاه احساسات مثبت را تجربه و حفظ نمايد مي‌تواند چنين سلامتي را تجربه کند. افرادي که تلاشي مستمر براي بهبود زندگي خود، انگيزش يا تصورات مثبت از خويشتن داشته باشند نيز سلامت احساسي را تجربه مي‌کنند. احساسات و واکنش‌هاي منفي باعث استرس شده و تعادل احساسي را از بين مي‌برد.

سلامت بدني

سلامت بدني در گرو مراقبت فرد از بدن و ذهن خود است. تمرينات ورزشي منظم، تغذيه مناسب، عادات مخرب و تعادل احساسي عواملي هستند که سلامت بدني را کنترل مي‌کنند. همة انواع سلامت از سلامت بدني ناشي مي‌شوند.

سلامت جسمانی

سلامت جسمانی کلا حول موضوع دوری از بیماری و قرار داشتن در شرایط جسمانی مناسب می چرخد. سبک زندگی و تمرینات بدنی در این ارتباط اهمیت بالایی دارند. سلامت روان و احساس نیز با سلامت جسمانی مرتبط هستند.

سلامت درون

سلامت درون عبارتست از ارزیابی شخص از میزان رضایتمندی از زندگی خود. تمول، بهداشت، فراست، شان اجتماعی، سلامت بدن، ذهن و احساس نمی توانند در انزوا سلامت درون را باعث شوند. دستیابی به ادراکی از سلامت در تمام جنبه های زندگی باعث می شود که فرد سلامت درون را تجربه کند.

سلامت ذهن

سلامت ذهن با افزایش مهارت های ذهنی ارتباط دارد. فردی که ذهنش را با انتخاب موضوعات سخت و تحریک ذهنی تمرین دهد سلامت ذهن را تجربه خواهد کرد. سلامت ذهن چارچوبی مثبت برای تفکر ایجاد کرده و به تطابق فرد با شرایط کمک می کند.

سلامت شغلی و کاری

سلامت شغلی به حفظ تعادل محیط کار و بهبود مهارتها براساس نیازهای روزافزون بازار کار مربوط می شود. این موضوع به اعتماد به نفس در زمینه کار، سلامت شغلی و حفظ فرد در عرصه رقابت شغلی می انجامد.

سلامت مالی فردی

سلامت مالی فردی به سلامت شغلی بستگی دارد. سرمایه گذاری صحیح و دقیق، برنامه‌ریزی موثر و نظارت جامع بر سرمایه جنبه های اصلی سلامت مالی را شکل می دهند. سلامت مالی فردی تماما حول شناخت سرمایه و نحوه گردش آن می چرخد.

سلامت محيطي

سلامت محيطي، سلامتي است که از طبيعت سرچشمه مي‌گيرد و به درون زندگي انسان جاري مي‌شود. سلامت محيط، حول موضوع ارتباط مستمر با طبيعت و احترام به طبيعت مي‌چرخد. اين نوع سلامت در وهلة اول با حفظ و نگهداري محيط پيراموني بلافصل انسان مثل پاکيزگي محيط خانه شروع شده و به موضوعات گسترده‌تري مثل انجام وظايف بعنوان يک انسان نسبت به طبيعت و جهان هستي منتهي مي‌شود.

سلامت معنوی

سلامت معنوی حاصل یکپارچگی ارزش ها، افکار و اعمال فرد می باشد. این موضوع هدفی شخصی بوده و می تواند جدا از دستیابی به سایر جنبه های سلامت بطور مستقل حاصل گردد. هرچند به نظر می رسد دیگر انواع سلامتی در پی سلامت معنوی حاصل می گردد.

مردان و بهداشت روان

موضوع سلامت مردان شامل مباحث سلامت روانی، فیزیکی، احساسی، مالی و دیگر انواع سلامت می گردد. مردان باید در صورت مشاهده علایم غیر معمول با هشیاری و با کمک پزشک به مراقبت از سلامت روانی، فیزیکی و احساسی خود بپردازند. علاوه بر این باید سرکوب نکردن احساسات و شرکت در فعالیت های اجتماعی برای تامین نیازهای روحی و احساسی را بیاموزند.

ورزش و سلامت

سلامت و تمرينات بدني ارتباط دروني يا يکديگر دارند. تمرينات هوازي مثل دويدن، پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و کوهپيمايي به بدن کمک مي‌کنند تا در شرايط مناسب باقی بماند. تمريناتي که حرکت و فعاليت عضلاني و انعطاف را بهبود مي‌بخشند مثل چي، يوگا، وزنه‌برداري و رقص نيز براي سلامت بدني ضروري‌اند.

Top