خواب جهت داشتن بهداشت ذهنی و تندرستی روانی و فیزیکی امری ضروری و مهم است یک خواب کامل توسط الگوهای رفتاری و محیطی تعیین می گردد. الگوهای رفتاری شامل رژیم غذایی، استرس های روانی و همچنین میزان فعالیت های فیزیکی می شود. فاکتورهای محیطی شامل دمای اتاق، نور، تاریکی، میزان سرو صدا ی محیط و غیره است. در شرایطی که نیز باعث اختلال در خواب می شود. اخیرا محققان در یافته اند که حتی کیفیت تشک و بالش بر کیفیت خواب خوب تاثیر گذار است. در هنگام خواب هم دمای بدن و هم متابولیسم پایین می آید. خواب باعث بازیابی عملکرد مغز می شود.

کیفیت و چگونگی تنفس در خواب هم مهم است. دم و بازدم بایستی از طریق مجرای بینی صورت گیرد این باعث مرطوب سازی هوای دمی و جلو گیری از ورود میکروارگانیسم ها می گردد. اگر تنفس فردی در خواب از دهان باشد و یا در سیکل تنفس وقفه ایجاد گردد می تواند باعث بروز تنگی نفس در خواب، اختلال در ریتم تنفس در خواب گردد. وقفه در تنفس در طول شب ممکن است صدها بار رخ دهد و بر کیفیت خواب اثر گذارد. تنگی نفس در خواب بر کیفیت خواب اثرگذار است و در بیشتر موارد موروثی است. تنگی نفس در خواب باعث ایجاد خواب بیش از اندازه، خستگی و استرس شود. تنگی نفس در خواب همچنین باعث خرناس در طول شب ها، سر درد و خستگی در طول روز شود. تنگی نفس یک مشکل معمول اختلال در خواب است که میلیون ها نفر در دنیا به آن مبتلا هستند. تنگی نفس در خواب به علت سختی تنفس رخ می دهد. تنگی نفس در خواب می تواند باعث افزایش ریسک فشار خون بالا، بیماری های سیستم قلبی و عروقی، حمله قلبی، تنگی نفس و افسردگی روانی می گردد. کمبود خواب یا بی خوابی از مشکلات معمول خواب به شمار می رود که شمار زیادی از مردم به آن مبتلا هستند بی خوابی و فعالیت های روزمره ما نیز تاثیر گذار است اشخاص پس از یک دوره خواب کم به بی حالی دچار می شوند کم خوابی همچنین بر افکار و فعالیت های روزانه اشخاص نیز تاثیر گذار است. تعیین ساعت های خواب مفید مورد نیاز هر شخص بسیار مشکل است. برخی حداقل نیاز به ده ساعت خواب روزانه دارند و این در حالی است که برخی دیگر تنها پس از پنج ساعت خواب احساس نشاط و تازگی می کنند. با این وجود داشتن هفت تا هشت ساعت خواب روزانه مطلوب به نظر می رسد.

برای کودکان داشتن شانزده ساعت خواب روزانه و برای کودکان داشتن ده تا دوازده ساعت خواب روزانه مطلوب است در ابتدای بارداری میزان خواب روزانه مادر به میزان چند ساعت افزایش می یابد و در سه ماهه آخر بارداری کاهش می یابد تا جایی که بی خوابی را تجربه می کنند.

ورزش منظم برای بیت تا سی دقیقه در طول روز در جهت بهبود خواب کامل مناسب است. پرهیز از نوشیدن الکل و مواد کافئین دار و نکوتین ها در ساعات خواب کیفیت خواب خوب را افزایش می دهد. سیگاری ها عمدتا اختلالات خوابی را تجربه می کنند. ریلکسیشن بدن قبل از ساعات خواب می تواند به خواب بهتر کمک کند. گرفتن دوش آب گرم، ماساژ پا ها می تواند منجر به خواب رفتن شخص زودتر از حالت عادی گردد. اساسا داشتن نطم در ساعات خواب روزانه جهت جلو گیری از بی خوابی و ایجاد الگوی خوابی مناسب ضروری است. پرهیز از رفتن به تخت خواب قبل از احساس خواب آلودگی نیز می تواند به الگوی خوابی مناسب کمک کند. خواب کامل جزء لاینفکی از بهداشت جسمی و روانی می باشد. شخصی که از نظر جسمی و روانی سالم است به خواب باکیفیت نیز دست می یابد. از سوی دیگر بی خوابی باعث ایجاد خستگی، استرس، بی حالی و زود رنجی می گردد.
 

ادامه این موضوع

انواع سلامت

بهداشت روان مقوله ایست مشتمل بر ده نوع سلامت، که تاکیدی بر چند جانبه بودن سلامت است. دستیابی به نوعی از سلامت باعث می شود که فرد به کسب دیگر انواع از سلامت ترغیب شود تا و سلامت عام به صورت مرحله ای بدست بیاید.

بهداشت روان

بهداشت روان به ترکیبی از تندرستی روانی، فیزیکی و احساسی اتلاق می گردد. بهداشت روان به معنی توانایی برقراری تعادل در زندگی و تمرکز بر امور یدی و همچنین برقراری ارتباط سالم با اطرافیان و تعادل درونی می شود. استرس اختلالات هیجانی، بیماری های فیزیکی و بسیاری از عوامل دیگر نیز می تواند باعث از دست رفتن بهداشت روانی شود

بهداشت روان و زنان

سلامتی زنان به اندازه ی سلامتی مردان اهمیت دارد. در کل ورزش کافی، معاینه ی پزشکی منظم، سلامت جسمانی و هیجانی برای سلامتی زن و خانواده او اهمیت دارند. در حالی که ورزش سلامتی جسمانی را تقویت می کند یوگا و دارو به تقویت ذهن پرداخته و او را تندرست نگاه می دارد.

چرخ سلامت

چرخ سلامت بوسیله دکتر بیل هتلر برای معرفی جنبه های مختلف سلامت مطرح گردید. مدل ابتدایی این چرخ یک شش وجهی بود که با اضافه شدن مفاهیم جدید به سلامت به مرور تبدیل به یک دایره شد. مرکز این چرخ صفر و خط محیطی آن 10 منظور می شود. بر اساس سطح سلامت فرد، به صورت میزان گردی این چرخ مشخص شده و عدم تعادل در آن معرف کمبود سلامت در یک یا چند جنبه سلامتی می باشد که باید رفع گردند.

سلامت اجتماعي

سلامت اجتماعي، توانايي فرد در ارتباط بر قرار کردن با ديگر افراد پيرامون خود است. یعنی بنا کردن روابطي سالم با افراد ديگر. نشان دادن عشق، علاقه و همدلي به ديگران، کمک به ديگران در زمان نياز، مواردي هستند که سلامت اجتماعي را بهبود مي‌بخشند.

سلامت احساسي

سلامت احساسي مبناي سلامت ذهني است. زماني که فرد بطور خود آگاه احساسات مثبت را تجربه و حفظ نمايد مي‌تواند چنين سلامتي را تجربه کند. افرادي که تلاشي مستمر براي بهبود زندگي خود، انگيزش يا تصورات مثبت از خويشتن داشته باشند نيز سلامت احساسي را تجربه مي‌کنند. احساسات و واکنش‌هاي منفي باعث استرس شده و تعادل احساسي را از بين مي‌برد.

سلامت بدني

سلامت بدني در گرو مراقبت فرد از بدن و ذهن خود است. تمرينات ورزشي منظم، تغذيه مناسب، عادات مخرب و تعادل احساسي عواملي هستند که سلامت بدني را کنترل مي‌کنند. همة انواع سلامت از سلامت بدني ناشي مي‌شوند.

سلامت جسمانی

سلامت جسمانی کلا حول موضوع دوری از بیماری و قرار داشتن در شرایط جسمانی مناسب می چرخد. سبک زندگی و تمرینات بدنی در این ارتباط اهمیت بالایی دارند. سلامت روان و احساس نیز با سلامت جسمانی مرتبط هستند.

سلامت درون

سلامت درون عبارتست از ارزیابی شخص از میزان رضایتمندی از زندگی خود. تمول، بهداشت، فراست، شان اجتماعی، سلامت بدن، ذهن و احساس نمی توانند در انزوا سلامت درون را باعث شوند. دستیابی به ادراکی از سلامت در تمام جنبه های زندگی باعث می شود که فرد سلامت درون را تجربه کند.

سلامت ذهن

سلامت ذهن با افزایش مهارت های ذهنی ارتباط دارد. فردی که ذهنش را با انتخاب موضوعات سخت و تحریک ذهنی تمرین دهد سلامت ذهن را تجربه خواهد کرد. سلامت ذهن چارچوبی مثبت برای تفکر ایجاد کرده و به تطابق فرد با شرایط کمک می کند.

سلامت شغلی و کاری

سلامت شغلی به حفظ تعادل محیط کار و بهبود مهارتها براساس نیازهای روزافزون بازار کار مربوط می شود. این موضوع به اعتماد به نفس در زمینه کار، سلامت شغلی و حفظ فرد در عرصه رقابت شغلی می انجامد.

سلامت مالی فردی

سلامت مالی فردی به سلامت شغلی بستگی دارد. سرمایه گذاری صحیح و دقیق، برنامه‌ریزی موثر و نظارت جامع بر سرمایه جنبه های اصلی سلامت مالی را شکل می دهند. سلامت مالی فردی تماما حول شناخت سرمایه و نحوه گردش آن می چرخد.

سلامت محيطي

سلامت محيطي، سلامتي است که از طبيعت سرچشمه مي‌گيرد و به درون زندگي انسان جاري مي‌شود. سلامت محيط، حول موضوع ارتباط مستمر با طبيعت و احترام به طبيعت مي‌چرخد. اين نوع سلامت در وهلة اول با حفظ و نگهداري محيط پيراموني بلافصل انسان مثل پاکيزگي محيط خانه شروع شده و به موضوعات گسترده‌تري مثل انجام وظايف بعنوان يک انسان نسبت به طبيعت و جهان هستي منتهي مي‌شود.

سلامت معنوی

سلامت معنوی حاصل یکپارچگی ارزش ها، افکار و اعمال فرد می باشد. این موضوع هدفی شخصی بوده و می تواند جدا از دستیابی به سایر جنبه های سلامت بطور مستقل حاصل گردد. هرچند به نظر می رسد دیگر انواع سلامتی در پی سلامت معنوی حاصل می گردد.

مردان و بهداشت روان

موضوع سلامت مردان شامل مباحث سلامت روانی، فیزیکی، احساسی، مالی و دیگر انواع سلامت می گردد. مردان باید در صورت مشاهده علایم غیر معمول با هشیاری و با کمک پزشک به مراقبت از سلامت روانی، فیزیکی و احساسی خود بپردازند. علاوه بر این باید سرکوب نکردن احساسات و شرکت در فعالیت های اجتماعی برای تامین نیازهای روحی و احساسی را بیاموزند.

ورزش و سلامت

سلامت و تمرينات بدني ارتباط دروني يا يکديگر دارند. تمرينات هوازي مثل دويدن، پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و کوهپيمايي به بدن کمک مي‌کنند تا در شرايط مناسب باقی بماند. تمريناتي که حرکت و فعاليت عضلاني و انعطاف را بهبود مي‌بخشند مثل چي، يوگا، وزنه‌برداري و رقص نيز براي سلامت بدني ضروري‌اند.

Top