خواب جهت داشتن بهداشت ذهنی و تندرستی روانی و فیزیکی امری ضروری و مهم است یک خواب کامل توسط الگوهای رفتاری و محیطی تعیین می گردد. الگوهای رفتاری شامل رژیم غذایی، استرس های روانی و همچنین میزان فعالیت های فیزیکی می شود. فاکتورهای محیطی شامل دمای اتاق، نور، تاریکی، میزان سرو صدا ی محیط و غیره است. در شرایطی که نیز باعث اختلال در خواب می شود. اخیرا محققان در یافته اند که حتی کیفیت تشک و بالش بر کیفیت خواب خوب تاثیر گذار است. در هنگام خواب هم دمای بدن و هم متابولیسم پایین می آید. خواب باعث بازیابی عملکرد مغز می شود.

کیفیت و چگونگی تنفس در خواب هم مهم است. دم و بازدم بایستی از طریق مجرای بینی صورت گیرد این باعث مرطوب سازی هوای دمی و جلو گیری از ورود میکروارگانیسم ها می گردد. اگر تنفس فردی در خواب از دهان باشد و یا در سیکل تنفس وقفه ایجاد گردد می تواند باعث بروز تنگی نفس در خواب، اختلال در ریتم تنفس در خواب گردد. وقفه در تنفس در طول شب ممکن است صدها بار رخ دهد و بر کیفیت خواب اثر گذارد. تنگی نفس در خواب بر کیفیت خواب اثرگذار است و در بیشتر موارد موروثی است. تنگی نفس در خواب باعث ایجاد خواب بیش از اندازه، خستگی و استرس شود. تنگی نفس در خواب همچنین باعث خرناس در طول شب ها، سر درد و خستگی در طول روز شود. تنگی نفس یک مشکل معمول اختلال در خواب است که میلیون ها نفر در دنیا به آن مبتلا هستند. تنگی نفس در خواب به علت سختی تنفس رخ می دهد. تنگی نفس در خواب می تواند باعث افزایش ریسک فشار خون بالا، بیماری های سیستم قلبی و عروقی، حمله قلبی، تنگی نفس و افسردگی روانی می گردد. کمبود خواب یا بی خوابی از مشکلات معمول خواب به شمار می رود که شمار زیادی از مردم به آن مبتلا هستند بی خوابی و فعالیت های روزمره ما نیز تاثیر گذار است اشخاص پس از یک دوره خواب کم به بی حالی دچار می شوند کم خوابی همچنین بر افکار و فعالیت های روزانه اشخاص نیز تاثیر گذار است. تعیین ساعت های خواب مفید مورد نیاز هر شخص بسیار مشکل است. برخی حداقل نیاز به ده ساعت خواب روزانه دارند و این در حالی است که برخی دیگر تنها پس از پنج ساعت خواب احساس نشاط و تازگی می کنند. با این وجود داشتن هفت تا هشت ساعت خواب روزانه مطلوب به نظر می رسد.

برای کودکان داشتن شانزده ساعت خواب روزانه و برای کودکان داشتن ده تا دوازده ساعت خواب روزانه مطلوب است در ابتدای بارداری میزان خواب روزانه مادر به میزان چند ساعت افزایش می یابد و در سه ماهه آخر بارداری کاهش می یابد تا جایی که بی خوابی را تجربه می کنند.

ورزش منظم برای بیت تا سی دقیقه در طول روز در جهت بهبود خواب کامل مناسب است. پرهیز از نوشیدن الکل و مواد کافئین دار و نکوتین ها در ساعات خواب کیفیت خواب خوب را افزایش می دهد. سیگاری ها عمدتا اختلالات خوابی را تجربه می کنند. ریلکسیشن بدن قبل از ساعات خواب می تواند به خواب بهتر کمک کند. گرفتن دوش آب گرم، ماساژ پا ها می تواند منجر به خواب رفتن شخص زودتر از حالت عادی گردد. اساسا داشتن نطم در ساعات خواب روزانه جهت جلو گیری از بی خوابی و ایجاد الگوی خوابی مناسب ضروری است. پرهیز از رفتن به تخت خواب قبل از احساس خواب آلودگی نیز می تواند به الگوی خوابی مناسب کمک کند. خواب کامل جزء لاینفکی از بهداشت جسمی و روانی می باشد. شخصی که از نظر جسمی و روانی سالم است به خواب باکیفیت نیز دست می یابد. از سوی دیگر بی خوابی باعث ایجاد خستگی، استرس، بی حالی و زود رنجی می گردد.
 
 
مجموعه
بهداشت روان » بهداشت روان

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

Top