سلامت درون عبارتست از ارزیابی فرد از میزان شاد بودن و رضایتمندی از زندگی. این نوع سلامت بر سلامت جامعه و سلامت جهانی تاثیر گذار است.
اغلب افراد حتی در صورت تمکن مالی نیز شادمان نیستند. شادی به پارامترهایی فراتر از تمکن مالی و ثروت وابسته می باشد. تامین نیازهای اولیه حیات نیز به تنهایی مبنای سلامت درون نمی باشد. با این وجود که رفع نیازهای اولیه نوعی احساس رضایت ایجاد می کند ولی این موضوع تنها سنگ بنای دستیابی به رضایتمندی در سایر جنبه های سلامت می باشد.

سلامت درون و رضایت از زندگی به سن، جنسیت و تحصیلات مربوط می شود. باور عمومی بر اینست که رضایت از زندگی با افزایش سن افزایش می یابد. هرچند شادی و رضایت یک حس شخصی و متفاوت در هر فردی است ولی عقیده بر اینست که نرخ رضایت از زندگی در زنان بیش از مردان است.

تحصیلات به نوبه خود تاثیر زیادی بر شادمانی افراد دارد ولی فاکتورهای کلیدی تر عبارتند از موقعیت مالی و شغلی. بگونه ایکه می توان گفت سلامت پزشکی، مالی و شغلی در سلامت درون نقش زیادی دارند.

سلامت درون رفتارهای اجتماعی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. مهارتهای اجتماعی افراد، هوشیاری اجتماعی، شرکت در فعالیت های گروهی به بهبود سلامت اجتماعی کمک کرده و احساس سلامت درون را تقویت می کنند.

سلامت درون درباره شادی فردی و رضایت خاطر فردی و بدور از اجتماع نیست. سلامت جامعه در سلامت کلی  انسان نقش دارد. بگونه ایکه به اشتراک گذاری معلومات و خوبی ها با دیگران احساس رضایت و شادی در زندگی را به فرد القا می کند.

تماس با دیگر افراد، اظهار عشق و محبت، همدردی با دیگران، یاری رساندن به دیگری در رفع مشکلات، گوش فرادادن به دیگران و تماس یا افرادی از نژادها و فرهنگ های مختلف به گسترش روابط بین فردی و افزایش احساس سلامت درون فرد کمک می کند.

سلامت درون بطور وسیعی متاثر از سلامت احساس و سلامت بدن قرار دارد. سلامت پزشکی و بدن مفاهیمی مرتبط بوده و در پی یکدیگر می آیند. سلامت بدن بوسیله تمرینات ورزشی مناسب و مداوم و تغذیه خوب تضمین می شود. اجتناب از مصرف فست فود و غذاهای نامناسب به پیشگیری از بیماری کمک کرده و در کنار آزمایشان منظم پزشکی برای سلامت بدن ضرورت دارد.

احساسات مثبت سلامت درون را ارتقا می دهند. احساساتی مثل شادی، مثبت نگری، اعتماد به نفس، کمک به بهبود شرایط روانی دیگران و آماده سازی ذهن برای رویارویی با شرایط استرس زا به سلامت احساس و ذهن کمک می کنند.

مطالعه، یادگیری موضوعات جدید، گوش دادن به موسیقی، چیدن دکور منزل یا محیط کار، باغبانی، فعالیت ورزشی و خواندن جملات الهام بخش و اتوبیوگرافی ها، فعالیت در شرکتی موفق با کارمندانی مثبت نگر در سلامت احساس موثر هستند.
پذیرش انتقادهای سازنده و آمادگی برای تغییرات و پذیرش تغییرات شادمانی و احساس سلامت درون را ارتقا می بخشند.
 

ادامه این موضوع

انواع سلامت

بهداشت روان مقوله ایست مشتمل بر ده نوع سلامت، که تاکیدی بر چند جانبه بودن سلامت است. دستیابی به نوعی از سلامت باعث می شود که فرد به کسب دیگر انواع از سلامت ترغیب شود تا و سلامت عام به صورت مرحله ای بدست بیاید.

بهداشت روان

بهداشت روان به ترکیبی از تندرستی روانی، فیزیکی و احساسی اتلاق می گردد. بهداشت روان به معنی توانایی برقراری تعادل در زندگی و تمرکز بر امور یدی و همچنین برقراری ارتباط سالم با اطرافیان و تعادل درونی می شود. استرس اختلالات هیجانی، بیماری های فیزیکی و بسیاری از عوامل دیگر نیز می تواند باعث از دست رفتن بهداشت روانی شود

بهداشت روان و زنان

سلامتی زنان به اندازه ی سلامتی مردان اهمیت دارد. در کل ورزش کافی، معاینه ی پزشکی منظم، سلامت جسمانی و هیجانی برای سلامتی زن و خانواده او اهمیت دارند. در حالی که ورزش سلامتی جسمانی را تقویت می کند یوگا و دارو به تقویت ذهن پرداخته و او را تندرست نگاه می دارد.

چرخ سلامت

چرخ سلامت بوسیله دکتر بیل هتلر برای معرفی جنبه های مختلف سلامت مطرح گردید. مدل ابتدایی این چرخ یک شش وجهی بود که با اضافه شدن مفاهیم جدید به سلامت به مرور تبدیل به یک دایره شد. مرکز این چرخ صفر و خط محیطی آن 10 منظور می شود. بر اساس سطح سلامت فرد، به صورت میزان گردی این چرخ مشخص شده و عدم تعادل در آن معرف کمبود سلامت در یک یا چند جنبه سلامتی می باشد که باید رفع گردند.

خواب کامل

خواب کامل به حالت خوبی از تندرستی اطلاق می گردد که شخص می تواند بدون هیچ گونه اختلالی در طول شب ها بخوابد و از نظر وضعیت جسمانی و ذهنی در شرایط راحت و خوبی قرار گیرد. خرناس در خواب، ایجاد سرو صدا در خواب، شرایط بالینی، اضطراب در خواب می تواند باعث ایجاد الگوهای خواب نامناسب و از این رو اختلال در خواب کامل می گردد. انجام تمارین ریلکسیشن و داشتن کشش و راحت در طول خواب و دور کردن ذهن از نگرانی ها و تشویش های ذهنی می تواند موجب خواب کامل گردد.

سلامت اجتماعي

سلامت اجتماعي، توانايي فرد در ارتباط بر قرار کردن با ديگر افراد پيرامون خود است. یعنی بنا کردن روابطي سالم با افراد ديگر. نشان دادن عشق، علاقه و همدلي به ديگران، کمک به ديگران در زمان نياز، مواردي هستند که سلامت اجتماعي را بهبود مي‌بخشند.

سلامت احساسي

سلامت احساسي مبناي سلامت ذهني است. زماني که فرد بطور خود آگاه احساسات مثبت را تجربه و حفظ نمايد مي‌تواند چنين سلامتي را تجربه کند. افرادي که تلاشي مستمر براي بهبود زندگي خود، انگيزش يا تصورات مثبت از خويشتن داشته باشند نيز سلامت احساسي را تجربه مي‌کنند. احساسات و واکنش‌هاي منفي باعث استرس شده و تعادل احساسي را از بين مي‌برد.

سلامت بدني

سلامت بدني در گرو مراقبت فرد از بدن و ذهن خود است. تمرينات ورزشي منظم، تغذيه مناسب، عادات مخرب و تعادل احساسي عواملي هستند که سلامت بدني را کنترل مي‌کنند. همة انواع سلامت از سلامت بدني ناشي مي‌شوند.

سلامت جسمانی

سلامت جسمانی کلا حول موضوع دوری از بیماری و قرار داشتن در شرایط جسمانی مناسب می چرخد. سبک زندگی و تمرینات بدنی در این ارتباط اهمیت بالایی دارند. سلامت روان و احساس نیز با سلامت جسمانی مرتبط هستند.

سلامت ذهن

سلامت ذهن با افزایش مهارت های ذهنی ارتباط دارد. فردی که ذهنش را با انتخاب موضوعات سخت و تحریک ذهنی تمرین دهد سلامت ذهن را تجربه خواهد کرد. سلامت ذهن چارچوبی مثبت برای تفکر ایجاد کرده و به تطابق فرد با شرایط کمک می کند.

سلامت شغلی و کاری

سلامت شغلی به حفظ تعادل محیط کار و بهبود مهارتها براساس نیازهای روزافزون بازار کار مربوط می شود. این موضوع به اعتماد به نفس در زمینه کار، سلامت شغلی و حفظ فرد در عرصه رقابت شغلی می انجامد.

سلامت مالی فردی

سلامت مالی فردی به سلامت شغلی بستگی دارد. سرمایه گذاری صحیح و دقیق، برنامه‌ریزی موثر و نظارت جامع بر سرمایه جنبه های اصلی سلامت مالی را شکل می دهند. سلامت مالی فردی تماما حول شناخت سرمایه و نحوه گردش آن می چرخد.

سلامت محيطي

سلامت محيطي، سلامتي است که از طبيعت سرچشمه مي‌گيرد و به درون زندگي انسان جاري مي‌شود. سلامت محيط، حول موضوع ارتباط مستمر با طبيعت و احترام به طبيعت مي‌چرخد. اين نوع سلامت در وهلة اول با حفظ و نگهداري محيط پيراموني بلافصل انسان مثل پاکيزگي محيط خانه شروع شده و به موضوعات گسترده‌تري مثل انجام وظايف بعنوان يک انسان نسبت به طبيعت و جهان هستي منتهي مي‌شود.

سلامت معنوی

سلامت معنوی حاصل یکپارچگی ارزش ها، افکار و اعمال فرد می باشد. این موضوع هدفی شخصی بوده و می تواند جدا از دستیابی به سایر جنبه های سلامت بطور مستقل حاصل گردد. هرچند به نظر می رسد دیگر انواع سلامتی در پی سلامت معنوی حاصل می گردد.

مردان و بهداشت روان

موضوع سلامت مردان شامل مباحث سلامت روانی، فیزیکی، احساسی، مالی و دیگر انواع سلامت می گردد. مردان باید در صورت مشاهده علایم غیر معمول با هشیاری و با کمک پزشک به مراقبت از سلامت روانی، فیزیکی و احساسی خود بپردازند. علاوه بر این باید سرکوب نکردن احساسات و شرکت در فعالیت های اجتماعی برای تامین نیازهای روحی و احساسی را بیاموزند.

ورزش و سلامت

سلامت و تمرينات بدني ارتباط دروني يا يکديگر دارند. تمرينات هوازي مثل دويدن، پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و کوهپيمايي به بدن کمک مي‌کنند تا در شرايط مناسب باقی بماند. تمريناتي که حرکت و فعاليت عضلاني و انعطاف را بهبود مي‌بخشند مثل چي، يوگا، وزنه‌برداري و رقص نيز براي سلامت بدني ضروري‌اند.

Top