جامعه صرفاً زمانی سالم می شود که به طور یکسان به سلامت مردان و زنان توجه شود.

زنان در سن بارداری باید توجه خود را به سلامتی معطوف کنند زیرا سلامتی یا بیماری آن ها می تواند بر فرزندانی که آن ها به دنیا می آورند تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده زنان بیش از مردان به سلامتی خود بی توجه هستند زیرا ظاهراً مراقبت از خانواده و مدیریت کار میزان زیادی از وقت وانرژی آن ها را می گیرد در نتیجه وقت اندکی را برای مراقبت از خودشان باقی می گذارد.

در بسیاری از جوامع، جایی که زنان از منزلت اجتماعی پایین‌تری برخوردارند بهداشت روان  آنها به علل اقتصادی و اجتماعی در سطح پایین تری قرار دارد. فقدان سواد، آگاهی و انبوهی از عوامل دیگر موجب بی توجهی به سلامتی شان می شود.

زنان باید بدانند که بدن آن ها در مراحل مختلف زندگی شان در معرض تغییرات هورمونی قرار می گیرد. عدم موازنه هورمونی درطول بارداری و پس از آن و همچنین طی یائسگی روی می دهد. این عدم موازنه هورمونی بر سلامت جسمانی و روانی فرد تأثیر می گذارد. عوارض پیش از زایمان مانند اضافه وزن بیش از حد، فشار خون بالا با محدودیت در رژیم غذایی و اصلاح سبک زندگی قابل کنترل است. مسائل پس از زایمان شامل چاقی، عضلات نرم شکمی و بی اختیاری در دفع ادرار می شوند. تمام این مشکلات با تقویت عضلات به وسیله ی ورزش منظم و مستمر قابل درمان هستند.

اکثریت زنان پس از زایمان با بی اختیاری در دفع ادرار روبرو می شوند. فرایند زایمان دیواره مثانه را ضعیف می کند و این منجر به ترشح غیرارادی ادرار می شود. این موجب ناراحتی زیادی در زندگی روزمره شده و همچنین سبب بروز استرس روانی می شود.تحت درمان مناسب قرار گرفتن و انجام تمرینات جسمانی وضعیت عضلات سطح لگن را بهبود می بخشد.

زنان در میانسالی باید به صورت منظم آزمایشات زیر را به منظور حفظ سلامتی خود انجام دهند.
  • آزمایش پاپ اسمیر (آزمایشی برای تشخیص زود هنگام سرطان رحم و گردن رحم) به منظور جلوگیری از وقوع آن.
  • ماموگرافی و معاینه ی سینه ی شخص برای محافظت در برابر احتمال سرطان پستان.
  • آزمایش خون منظم برای بررسی قند خون به منظور تشخیص دیابت، کلسترول خون به منظور تشخیص بیماری های قلبی عروقی و سطح هموگلوبین برای تشخیص کمبود آهن در خون.
  • اسکن تراکم استخوان برای ارزیابی استحکام استخوان هر شش ماه یک بار.
  • معاینه منظم چشم برای جلوگیری از کاهش بینایی و آب سیاه.
  • آزمایش پوست برای تشخیص ملانوما پوست (تومور سیاه رنگ قشر عمیق پوست)
  • معاینه منظم دندان و جرم گیری به همراه معاینه ی لثه برای بهداشت دهان و دندان.
دو عامل اصلی که بهداشت روان زنان را افزایش می دهد ورزش و تغذیه هستند.خوردن یک غذای جامع، مقوی سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، به ویژه آهن و کلسیم، اسیدهای چرب امگا، فیبر غذایی و آنتی اکسیدان ها، مصرف مقدار زیادی از سبزیجات و میوه های برگ سبزدار سلامتی جسمانی زنان را حفظ کرده و همچنین از وقوع بیماری هایی نظیر سرطان جلوگیری می کند.

تمرین جسمانی منظم برای 30 دقیقه در روز سلامت جسمانی و روحیه فرد را افزایش می دهد. ذهن وجسم را ضعیف و سست می کند. زنان باید بدون در نظر گرفتن سن و تناسب خود به طور منظم ورزش کنند. حتی ورزش های کم فشار مانند پیاده روی یا دویدن آرام سلامتی زنان را به شدت افزایش می دهد. آموزش دقیق تمرینات تحمل وزن استخوان را تقویت کرده و از پوک شدن آن جلوگیری می کند.تمرین یوگا، مدیتیشن و تمرینات تنفس سلامتی روانی را افزایش داده و اضطراب را کاهش می دهد، زنان در طول و بعد از یائسگی با افسردگی و تغییر در خلق و خوی روبرو می شوند.

لباس شیک پوشیدن و روش های تمدد اعصاب مانند ماساژ بدن، حمام سونا، عطر درمانی، ماساژ صورت، پدیکور (درمانی برای ناخن های پا به منظور راحتی بیشتر بخشیدن و زیباتر کردن آن ها) و مانیکور (آرایش دست و ناخن) ذهن و جسم را آرام کرده و همچنین زیبایی ظاهری را افزایش می دهد.

7 تا 8 ساعت خواب با کیفیت به منظور چابک ماندن در طول روز برای زنان ضروری است.
سلامتی جسمانی زنان دیگر ابعاد سلامتی را تحت تأثیر قرار داده و تندرستی همه خانواده را تضمین می کند.
 

ادامه این موضوع

انواع سلامت

بهداشت روان مقوله ایست مشتمل بر ده نوع سلامت، که تاکیدی بر چند جانبه بودن سلامت است. دستیابی به نوعی از سلامت باعث می شود که فرد به کسب دیگر انواع از سلامت ترغیب شود تا و سلامت عام به صورت مرحله ای بدست بیاید.

بهداشت روان

بهداشت روان به ترکیبی از تندرستی روانی، فیزیکی و احساسی اتلاق می گردد. بهداشت روان به معنی توانایی برقراری تعادل در زندگی و تمرکز بر امور یدی و همچنین برقراری ارتباط سالم با اطرافیان و تعادل درونی می شود. استرس اختلالات هیجانی، بیماری های فیزیکی و بسیاری از عوامل دیگر نیز می تواند باعث از دست رفتن بهداشت روانی شود

چرخ سلامت

چرخ سلامت بوسیله دکتر بیل هتلر برای معرفی جنبه های مختلف سلامت مطرح گردید. مدل ابتدایی این چرخ یک شش وجهی بود که با اضافه شدن مفاهیم جدید به سلامت به مرور تبدیل به یک دایره شد. مرکز این چرخ صفر و خط محیطی آن 10 منظور می شود. بر اساس سطح سلامت فرد، به صورت میزان گردی این چرخ مشخص شده و عدم تعادل در آن معرف کمبود سلامت در یک یا چند جنبه سلامتی می باشد که باید رفع گردند.

خواب کامل

خواب کامل به حالت خوبی از تندرستی اطلاق می گردد که شخص می تواند بدون هیچ گونه اختلالی در طول شب ها بخوابد و از نظر وضعیت جسمانی و ذهنی در شرایط راحت و خوبی قرار گیرد. خرناس در خواب، ایجاد سرو صدا در خواب، شرایط بالینی، اضطراب در خواب می تواند باعث ایجاد الگوهای خواب نامناسب و از این رو اختلال در خواب کامل می گردد. انجام تمارین ریلکسیشن و داشتن کشش و راحت در طول خواب و دور کردن ذهن از نگرانی ها و تشویش های ذهنی می تواند موجب خواب کامل گردد.

سلامت اجتماعي

سلامت اجتماعي، توانايي فرد در ارتباط بر قرار کردن با ديگر افراد پيرامون خود است. یعنی بنا کردن روابطي سالم با افراد ديگر. نشان دادن عشق، علاقه و همدلي به ديگران، کمک به ديگران در زمان نياز، مواردي هستند که سلامت اجتماعي را بهبود مي‌بخشند.

سلامت احساسي

سلامت احساسي مبناي سلامت ذهني است. زماني که فرد بطور خود آگاه احساسات مثبت را تجربه و حفظ نمايد مي‌تواند چنين سلامتي را تجربه کند. افرادي که تلاشي مستمر براي بهبود زندگي خود، انگيزش يا تصورات مثبت از خويشتن داشته باشند نيز سلامت احساسي را تجربه مي‌کنند. احساسات و واکنش‌هاي منفي باعث استرس شده و تعادل احساسي را از بين مي‌برد.

سلامت بدني

سلامت بدني در گرو مراقبت فرد از بدن و ذهن خود است. تمرينات ورزشي منظم، تغذيه مناسب، عادات مخرب و تعادل احساسي عواملي هستند که سلامت بدني را کنترل مي‌کنند. همة انواع سلامت از سلامت بدني ناشي مي‌شوند.

سلامت جسمانی

سلامت جسمانی کلا حول موضوع دوری از بیماری و قرار داشتن در شرایط جسمانی مناسب می چرخد. سبک زندگی و تمرینات بدنی در این ارتباط اهمیت بالایی دارند. سلامت روان و احساس نیز با سلامت جسمانی مرتبط هستند.

سلامت درون

سلامت درون عبارتست از ارزیابی شخص از میزان رضایتمندی از زندگی خود. تمول، بهداشت، فراست، شان اجتماعی، سلامت بدن، ذهن و احساس نمی توانند در انزوا سلامت درون را باعث شوند. دستیابی به ادراکی از سلامت در تمام جنبه های زندگی باعث می شود که فرد سلامت درون را تجربه کند.

سلامت ذهن

سلامت ذهن با افزایش مهارت های ذهنی ارتباط دارد. فردی که ذهنش را با انتخاب موضوعات سخت و تحریک ذهنی تمرین دهد سلامت ذهن را تجربه خواهد کرد. سلامت ذهن چارچوبی مثبت برای تفکر ایجاد کرده و به تطابق فرد با شرایط کمک می کند.

سلامت شغلی و کاری

سلامت شغلی به حفظ تعادل محیط کار و بهبود مهارتها براساس نیازهای روزافزون بازار کار مربوط می شود. این موضوع به اعتماد به نفس در زمینه کار، سلامت شغلی و حفظ فرد در عرصه رقابت شغلی می انجامد.

سلامت مالی فردی

سلامت مالی فردی به سلامت شغلی بستگی دارد. سرمایه گذاری صحیح و دقیق، برنامه‌ریزی موثر و نظارت جامع بر سرمایه جنبه های اصلی سلامت مالی را شکل می دهند. سلامت مالی فردی تماما حول شناخت سرمایه و نحوه گردش آن می چرخد.

سلامت محيطي

سلامت محيطي، سلامتي است که از طبيعت سرچشمه مي‌گيرد و به درون زندگي انسان جاري مي‌شود. سلامت محيط، حول موضوع ارتباط مستمر با طبيعت و احترام به طبيعت مي‌چرخد. اين نوع سلامت در وهلة اول با حفظ و نگهداري محيط پيراموني بلافصل انسان مثل پاکيزگي محيط خانه شروع شده و به موضوعات گسترده‌تري مثل انجام وظايف بعنوان يک انسان نسبت به طبيعت و جهان هستي منتهي مي‌شود.

سلامت معنوی

سلامت معنوی حاصل یکپارچگی ارزش ها، افکار و اعمال فرد می باشد. این موضوع هدفی شخصی بوده و می تواند جدا از دستیابی به سایر جنبه های سلامت بطور مستقل حاصل گردد. هرچند به نظر می رسد دیگر انواع سلامتی در پی سلامت معنوی حاصل می گردد.

مردان و بهداشت روان

موضوع سلامت مردان شامل مباحث سلامت روانی، فیزیکی، احساسی، مالی و دیگر انواع سلامت می گردد. مردان باید در صورت مشاهده علایم غیر معمول با هشیاری و با کمک پزشک به مراقبت از سلامت روانی، فیزیکی و احساسی خود بپردازند. علاوه بر این باید سرکوب نکردن احساسات و شرکت در فعالیت های اجتماعی برای تامین نیازهای روحی و احساسی را بیاموزند.

ورزش و سلامت

سلامت و تمرينات بدني ارتباط دروني يا يکديگر دارند. تمرينات هوازي مثل دويدن، پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و کوهپيمايي به بدن کمک مي‌کنند تا در شرايط مناسب باقی بماند. تمريناتي که حرکت و فعاليت عضلاني و انعطاف را بهبود مي‌بخشند مثل چي، يوگا، وزنه‌برداري و رقص نيز براي سلامت بدني ضروري‌اند.

Top