ادامه موضوع

سلامت اجتماعي
سلامت بدني
ورزش و سلامت
سلامت محيطي
سلامت احساسي
چرخ سلامت
انواع سلامت
سلامت درون
سلامت معنوی
خواب کامل
سلامت شغلی و کاری
بهداشت روان
مردان و بهداشت روان
سلامت جسمانی
سلامت ذهن
سلامت مالی فردی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
جامعه صرفاً زمانی سالم می شود که به طور یکسان به سلامت مردان و زنان توجه شود.

زنان در سن بارداری باید توجه خود را به سلامتی معطوف کنند زیرا سلامتی یا بیماری آن ها می تواند بر فرزندانی که آن ها به دنیا می آورند تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده زنان بیش از مردان به سلامتی خود بی توجه هستند زیرا ظاهراً مراقبت از خانواده و مدیریت کار میزان زیادی از وقت وانرژی آن ها را می گیرد در نتیجه وقت اندکی را برای مراقبت از خودشان باقی می گذارد.

در بسیاری از جوامع، جایی که زنان از منزلت اجتماعی پایین‌تری برخوردارند بهداشت روان  آنها به علل اقتصادی و اجتماعی در سطح پایین تری قرار دارد. فقدان سواد، آگاهی و انبوهی از عوامل دیگر موجب بی توجهی به سلامتی شان می شود.

زنان باید بدانند که بدن آن ها در مراحل مختلف زندگی شان در معرض تغییرات هورمونی قرار می گیرد. عدم موازنه هورمونی درطول بارداری و پس از آن و همچنین طی یائسگی روی می دهد. این عدم موازنه هورمونی بر سلامت جسمانی و روانی فرد تأثیر می گذارد. عوارض پیش از زایمان مانند اضافه وزن بیش از حد، فشار خون بالا با محدودیت در رژیم غذایی و اصلاح سبک زندگی قابل کنترل است. مسائل پس از زایمان شامل چاقی، عضلات نرم شکمی و بی اختیاری در دفع ادرار می شوند. تمام این مشکلات با تقویت عضلات به وسیله ی ورزش منظم و مستمر قابل درمان هستند.

اکثریت زنان پس از زایمان با بی اختیاری در دفع ادرار روبرو می شوند. فرایند زایمان دیواره مثانه را ضعیف می کند و این منجر به ترشح غیرارادی ادرار می شود. این موجب ناراحتی زیادی در زندگی روزمره شده و همچنین سبب بروز استرس روانی می شود.تحت درمان مناسب قرار گرفتن و انجام تمرینات جسمانی وضعیت عضلات سطح لگن را بهبود می بخشد.

زنان در میانسالی باید به صورت منظم آزمایشات زیر را به منظور حفظ سلامتی خود انجام دهند.
  • آزمایش پاپ اسمیر (آزمایشی برای تشخیص زود هنگام سرطان رحم و گردن رحم) به منظور جلوگیری از وقوع آن.
  • ماموگرافی و معاینه ی سینه ی شخص برای محافظت در برابر احتمال سرطان پستان.
  • آزمایش خون منظم برای بررسی قند خون به منظور تشخیص دیابت، کلسترول خون به منظور تشخیص بیماری های قلبی عروقی و سطح هموگلوبین برای تشخیص کمبود آهن در خون.
  • اسکن تراکم استخوان برای ارزیابی استحکام استخوان هر شش ماه یک بار.
  • معاینه منظم چشم برای جلوگیری از کاهش بینایی و آب سیاه.
  • آزمایش پوست برای تشخیص ملانوما پوست (تومور سیاه رنگ قشر عمیق پوست)
  • معاینه منظم دندان و جرم گیری به همراه معاینه ی لثه برای بهداشت دهان و دندان.
دو عامل اصلی که بهداشت روان زنان را افزایش می دهد ورزش و تغذیه هستند.خوردن یک غذای جامع، مقوی سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، به ویژه آهن و کلسیم، اسیدهای چرب امگا، فیبر غذایی و آنتی اکسیدان ها، مصرف مقدار زیادی از سبزیجات و میوه های برگ سبزدار سلامتی جسمانی زنان را حفظ کرده و همچنین از وقوع بیماری هایی نظیر سرطان جلوگیری می کند.

تمرین جسمانی منظم برای 30 دقیقه در روز سلامت جسمانی و روحیه فرد را افزایش می دهد. ذهن وجسم را ضعیف و سست می کند. زنان باید بدون در نظر گرفتن سن و تناسب خود به طور منظم ورزش کنند. حتی ورزش های کم فشار مانند پیاده روی یا دویدن آرام سلامتی زنان را به شدت افزایش می دهد. آموزش دقیق تمرینات تحمل وزن استخوان را تقویت کرده و از پوک شدن آن جلوگیری می کند.تمرین یوگا، مدیتیشن و تمرینات تنفس سلامتی روانی را افزایش داده و اضطراب را کاهش می دهد، زنان در طول و بعد از یائسگی با افسردگی و تغییر در خلق و خوی روبرو می شوند.

لباس شیک پوشیدن و روش های تمدد اعصاب مانند ماساژ بدن، حمام سونا، عطر درمانی، ماساژ صورت، پدیکور (درمانی برای ناخن های پا به منظور راحتی بیشتر بخشیدن و زیباتر کردن آن ها) و مانیکور (آرایش دست و ناخن) ذهن و جسم را آرام کرده و همچنین زیبایی ظاهری را افزایش می دهد.

7 تا 8 ساعت خواب با کیفیت به منظور چابک ماندن در طول روز برای زنان ضروری است.
سلامتی جسمانی زنان دیگر ابعاد سلامتی را تحت تأثیر قرار داده و تندرستی همه خانواده را تضمین می کند.
 
 
دسته بندی
بهداشت روان » بهداشت روان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

  • معیار سلامت
    معیارهای (مانیتورهای) سلامت ابزاری به منظور سنجش سطح سلامت فرد هستند....
 

برخی از تمرینات

پشت بازو خوابیده

وزنه برداری دو ضرب

حالت ایستاده

کرانچ با توپ بوسو

تمرین با دمبل

Butt-ups

Top