ورزش و سلامت

زندگي کم تحرک امروزي فعاليت‌ بدني را بسيار کاهش داده است. ميليون‌ها تن در سراسر جهان از درد کمر و گردن درد در رنج هستند چرا که براي ساعات متمادي بصورت نشسته و در حالت نامناسب و با گردن و کمري تحت فشار با کامپيوتر کار مي‌کنند. عدم فعاليت بدني، تناسب اندام را کم کرده و افراد را فربه مي‌کند. چاقي ريشة بيماريهاي مزمني مثل بيماريهاي قلبي عروقي ديابت، سرطان و پوکي استخوان است، چاقي و عدم تناسب اندام نيز باعث استرس، اضطراب و افسردگي مي‌شود.

لذا ضروري است که تمرينات بدني براي حفظ تناسب اندام و ممانعت از استرس و اضطراب که صدمه بدن را باعث مي‌شود، انجام بگيرند.

انعطاف

قبل از شروع ورزش منظم، انعطاف‌پذيري عضلاني ضروري است. تنها با عضلاتي منعطف است که مفاصل بدون فشار اضافی قابل حرکت هستند. براي دستيباني به اين هدف، فرد بايد با تمرينات کششي ساده شروع کند. کشش و حفظ آن براي 15 تا 20 ثانيه مي‌تواند باعث جلوگيري از صدمات عضلاني و التهاب شود. کشش مي‌تواند قبل يا بين تمرينات ورزشي انجام گيرد.

تمرينات يوگا نيز عضلات را تحت کشش قرار داده و حرکت بدني را بدون آنکه باعث صدمه التهاب شوند، ميسر مي‌سازد. يوگا بدن تحت کشش قرار داده، تحمل پذيري را افزايش و اضطراب و استرس را کاهش مي‌دهد.

ورزشهاي هوازي (سلامت قلبي عروقي)

تمرينات ساده‌اي مثل پياده‌روي، پرش، بالا رفتن از پلکان، دوچرخه سواري و شنا، سلامت قلبي عروقي را بهبود بخشيده و قدرت عضلات قلب را افزايش مي‌دهد. بهبود سلامت قلبي عروقي قلب را قادر مي‌سازد که خون بيشتري را پمپاژ کرده و اين موضوع باعث مي‌شود عضلات و استخوانها جوانتر و قويتر شده و ايمني بدن نسبت به بيماريها افزايش یابد. اين ورزشها را ورزشهاي قلبي عروقي (هوازي) مي‌نامند و براي سلامت قلبي عروقي ضروري هستند.

ورزشهاي تقويت قلب، بايد 3 يا 4 بار در هفته انجام بگيرند. لازم نيست اين ورزشها هر روز انجام شود چرا که بدن بايد براي مقالبه با فشار ناشي از اين ورزشها و بازسازي وقت کافي داشته باشد. شدت تمرينات را مي‌توان بر اساس سن و ضربان قلب انتخاب کرد.

تحرک بدن

اعضاي مختلف بدن به گونه‌اي آفريده شده‌اند که بتوانند بطور ريتميک و نرم حرکت کنند. اگر هر يک از اعضا براي مدت طولاني‌ تحرک نداشته باشد، عضلات آن قسمت تحليل رفته و ديگر هيچوقت به حالت اوليه بر نمي‌گردند بنابراين مهم است که اعضاي بدن دائماً حرکت طبيعي خود را داشته باشد. اگر شغل افراد اقتضاء کند که براي طواني مدت در حالت نشسته باشد، ضروري است که ورزشهايي مثل يوگا، رقص يا ايروبيک را براي افزايش تحرک بدن انجام دهند. تمرينات ايروبيک شامل حرکات موزون و پيوسته بدن مي‌شوند.

عضلات اصلي بدن در طي ورزش ايروبيک بکار گرفته مي‌شوند. واژه ايروبيک به معناي اکسيژن است و در اين ورزش گروههاي اصل عضلات علاوه بر قلب، شش ها و مغز همراه با هم فعاليت نموده و بيشترين حجم اکسيژن را از هوا مي‌گيرند. اين ورزشها، ضربان قلب و تنفس را نيز بهبود مي‌بخشند. افزايش اکسيژن در بدن، فعاليت‌هاي ارگان‌هاي داخلي را افزايش داده  و سلامت بدني را تقويت مي‌کند.

تقويت عضلات

ورزشهاي مثل بشين پاشو، اسکات، تمرين با وزنه، باعث قوی تر شدن عضلات میشود لذا به ورزشهاي قدرتي معروفند. قوي‌تر شدن ماهيچه‌ها، انعطاف و استقامت عضله را بيشتر مي‌کند، استقامت عضله، بصورت توانايي يک عضله براي کار بصورت مداوم تعريف مي‌شود.

افرادي که اين ورزشها را انجام مي‌دهند، کمتر در معرض التهاب عضله در طي فعالیت روزانه قرار مي‌گيرند. اين نوع ورزشها بايد تحت نظر يک مربي انجام بگيرند تا باعث صدمه به عضلات نشوند.

استقامت و تاي چي

ورزش استقامتي ورزشي است که نه تنها عضله را تمرين مي‌دهد بلکه انرژي فرد و ظرفیت وي براي فعاليت را افزايش مي‌دهد. ورزش‌هاي هوازي و يوگايي، بعنوان ورزشهايي استقامتي شناخته مي‌شوند که تناسب اندام و سطح انرژي فرد را بهبود مي‌بخشند.

تاي چي نيز يک ورزش استقامتي است که هماهنگي ذهني و بدن را باعث مي‌شود. براي قرن‌هاي متمادي اين ورزش در چين انجام شده است. اين ورزش از طريق يک سري وضعيت‌هاي آرام شبيه رقص فري استايل است و ذهن و بدن را هماهنگي مي‌کند. تای چی استرس را دور کرده ، قدرت را افزايش مي‌دهد و بدين ترتيب فشار خون را کاهش مي‌دهد. افرادي با بيماريهاي فيزيکي مثل آرتروز، که ديگر ورزشها را نمي‌توانند انجام دهند، مي‌توانند تای چي انجام دهند چرا که هيچ نوع عارضة جانبي ندارد.

پياده‌روي

ساده‌ترين و ارزانترين ورزش براي کاهشي وزن و حفظ تناسب اندام پياده‌روي است. پياده‌روي ، قلب را تقويت کرده و ضربان را بهبود مي‌بخشد.

پياده‌روي به مدت 30 دقيقه در روز که شامل 10 دقيقه پياده‌روي آرام و 20 دقيقه پياده‌روي تند باشد، براي 6 روز در هفته، فشار خون را کاهش داده و خطر بيماري قلبي را کاهش مي‌دهد.

ورزش و سلامت همراه يکديگرند. ورزش گام اول در حرکت به سوي يک زندگي بهتر است.
 
 
مجموعه
بهداشت روان » بهداشت روان

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

Top