ورزش و سلامت

زندگي کم تحرک امروزي فعاليت‌ بدني را بسيار کاهش داده است. ميليون‌ها تن در سراسر جهان از درد کمر و گردن درد در رنج هستند چرا که براي ساعات متمادي بصورت نشسته و در حالت نامناسب و با گردن و کمري تحت فشار با کامپيوتر کار مي‌کنند. عدم فعاليت بدني، تناسب اندام را کم کرده و افراد را فربه مي‌کند. چاقي ريشة بيماريهاي مزمني مثل بيماريهاي قلبي عروقي ديابت، سرطان و پوکي استخوان است، چاقي و عدم تناسب اندام نيز باعث استرس، اضطراب و افسردگي مي‌شود.

لذا ضروري است که تمرينات بدني براي حفظ تناسب اندام و ممانعت از استرس و اضطراب که صدمه بدن را باعث مي‌شود، انجام بگيرند.

انعطاف

قبل از شروع ورزش منظم، انعطاف‌پذيري عضلاني ضروري است. تنها با عضلاتي منعطف است که مفاصل بدون فشار اضافی قابل حرکت هستند. براي دستيباني به اين هدف، فرد بايد با تمرينات کششي ساده شروع کند. کشش و حفظ آن براي 15 تا 20 ثانيه مي‌تواند باعث جلوگيري از صدمات عضلاني و التهاب شود. کشش مي‌تواند قبل يا بين تمرينات ورزشي انجام گيرد.

تمرينات يوگا نيز عضلات را تحت کشش قرار داده و حرکت بدني را بدون آنکه باعث صدمه التهاب شوند، ميسر مي‌سازد. يوگا بدن تحت کشش قرار داده، تحمل پذيري را افزايش و اضطراب و استرس را کاهش مي‌دهد.

ورزشهاي هوازي (سلامت قلبي عروقي)

تمرينات ساده‌اي مثل پياده‌روي، پرش، بالا رفتن از پلکان، دوچرخه سواري و شنا، سلامت قلبي عروقي را بهبود بخشيده و قدرت عضلات قلب را افزايش مي‌دهد. بهبود سلامت قلبي عروقي قلب را قادر مي‌سازد که خون بيشتري را پمپاژ کرده و اين موضوع باعث مي‌شود عضلات و استخوانها جوانتر و قويتر شده و ايمني بدن نسبت به بيماريها افزايش یابد. اين ورزشها را ورزشهاي قلبي عروقي (هوازي) مي‌نامند و براي سلامت قلبي عروقي ضروري هستند.

ورزشهاي تقويت قلب، بايد 3 يا 4 بار در هفته انجام بگيرند. لازم نيست اين ورزشها هر روز انجام شود چرا که بدن بايد براي مقالبه با فشار ناشي از اين ورزشها و بازسازي وقت کافي داشته باشد. شدت تمرينات را مي‌توان بر اساس سن و ضربان قلب انتخاب کرد.

تحرک بدن

اعضاي مختلف بدن به گونه‌اي آفريده شده‌اند که بتوانند بطور ريتميک و نرم حرکت کنند. اگر هر يک از اعضا براي مدت طولاني‌ تحرک نداشته باشد، عضلات آن قسمت تحليل رفته و ديگر هيچوقت به حالت اوليه بر نمي‌گردند بنابراين مهم است که اعضاي بدن دائماً حرکت طبيعي خود را داشته باشد. اگر شغل افراد اقتضاء کند که براي طواني مدت در حالت نشسته باشد، ضروري است که ورزشهايي مثل يوگا، رقص يا ايروبيک را براي افزايش تحرک بدن انجام دهند. تمرينات ايروبيک شامل حرکات موزون و پيوسته بدن مي‌شوند.

عضلات اصلي بدن در طي ورزش ايروبيک بکار گرفته مي‌شوند. واژه ايروبيک به معناي اکسيژن است و در اين ورزش گروههاي اصل عضلات علاوه بر قلب، شش ها و مغز همراه با هم فعاليت نموده و بيشترين حجم اکسيژن را از هوا مي‌گيرند. اين ورزشها، ضربان قلب و تنفس را نيز بهبود مي‌بخشند. افزايش اکسيژن در بدن، فعاليت‌هاي ارگان‌هاي داخلي را افزايش داده  و سلامت بدني را تقويت مي‌کند.

تقويت عضلات

ورزشهاي مثل بشين پاشو، اسکات، تمرين با وزنه، باعث قوی تر شدن عضلات میشود لذا به ورزشهاي قدرتي معروفند. قوي‌تر شدن ماهيچه‌ها، انعطاف و استقامت عضله را بيشتر مي‌کند، استقامت عضله، بصورت توانايي يک عضله براي کار بصورت مداوم تعريف مي‌شود.

افرادي که اين ورزشها را انجام مي‌دهند، کمتر در معرض التهاب عضله در طي فعالیت روزانه قرار مي‌گيرند. اين نوع ورزشها بايد تحت نظر يک مربي انجام بگيرند تا باعث صدمه به عضلات نشوند.

استقامت و تاي چي

ورزش استقامتي ورزشي است که نه تنها عضله را تمرين مي‌دهد بلکه انرژي فرد و ظرفیت وي براي فعاليت را افزايش مي‌دهد. ورزش‌هاي هوازي و يوگايي، بعنوان ورزشهايي استقامتي شناخته مي‌شوند که تناسب اندام و سطح انرژي فرد را بهبود مي‌بخشند.

تاي چي نيز يک ورزش استقامتي است که هماهنگي ذهني و بدن را باعث مي‌شود. براي قرن‌هاي متمادي اين ورزش در چين انجام شده است. اين ورزش از طريق يک سري وضعيت‌هاي آرام شبيه رقص فري استايل است و ذهن و بدن را هماهنگي مي‌کند. تای چی استرس را دور کرده ، قدرت را افزايش مي‌دهد و بدين ترتيب فشار خون را کاهش مي‌دهد. افرادي با بيماريهاي فيزيکي مثل آرتروز، که ديگر ورزشها را نمي‌توانند انجام دهند، مي‌توانند تای چي انجام دهند چرا که هيچ نوع عارضة جانبي ندارد.

پياده‌روي

ساده‌ترين و ارزانترين ورزش براي کاهشي وزن و حفظ تناسب اندام پياده‌روي است. پياده‌روي ، قلب را تقويت کرده و ضربان را بهبود مي‌بخشد.

پياده‌روي به مدت 30 دقيقه در روز که شامل 10 دقيقه پياده‌روي آرام و 20 دقيقه پياده‌روي تند باشد، براي 6 روز در هفته، فشار خون را کاهش داده و خطر بيماري قلبي را کاهش مي‌دهد.

ورزش و سلامت همراه يکديگرند. ورزش گام اول در حرکت به سوي يک زندگي بهتر است.
 

ادامه این موضوع

انواع سلامت

بهداشت روان مقوله ایست مشتمل بر ده نوع سلامت، که تاکیدی بر چند جانبه بودن سلامت است. دستیابی به نوعی از سلامت باعث می شود که فرد به کسب دیگر انواع از سلامت ترغیب شود تا و سلامت عام به صورت مرحله ای بدست بیاید.

بهداشت روان

بهداشت روان به ترکیبی از تندرستی روانی، فیزیکی و احساسی اتلاق می گردد. بهداشت روان به معنی توانایی برقراری تعادل در زندگی و تمرکز بر امور یدی و همچنین برقراری ارتباط سالم با اطرافیان و تعادل درونی می شود. استرس اختلالات هیجانی، بیماری های فیزیکی و بسیاری از عوامل دیگر نیز می تواند باعث از دست رفتن بهداشت روانی شود

بهداشت روان و زنان

سلامتی زنان به اندازه ی سلامتی مردان اهمیت دارد. در کل ورزش کافی، معاینه ی پزشکی منظم، سلامت جسمانی و هیجانی برای سلامتی زن و خانواده او اهمیت دارند. در حالی که ورزش سلامتی جسمانی را تقویت می کند یوگا و دارو به تقویت ذهن پرداخته و او را تندرست نگاه می دارد.

چرخ سلامت

چرخ سلامت بوسیله دکتر بیل هتلر برای معرفی جنبه های مختلف سلامت مطرح گردید. مدل ابتدایی این چرخ یک شش وجهی بود که با اضافه شدن مفاهیم جدید به سلامت به مرور تبدیل به یک دایره شد. مرکز این چرخ صفر و خط محیطی آن 10 منظور می شود. بر اساس سطح سلامت فرد، به صورت میزان گردی این چرخ مشخص شده و عدم تعادل در آن معرف کمبود سلامت در یک یا چند جنبه سلامتی می باشد که باید رفع گردند.

خواب کامل

خواب کامل به حالت خوبی از تندرستی اطلاق می گردد که شخص می تواند بدون هیچ گونه اختلالی در طول شب ها بخوابد و از نظر وضعیت جسمانی و ذهنی در شرایط راحت و خوبی قرار گیرد. خرناس در خواب، ایجاد سرو صدا در خواب، شرایط بالینی، اضطراب در خواب می تواند باعث ایجاد الگوهای خواب نامناسب و از این رو اختلال در خواب کامل می گردد. انجام تمارین ریلکسیشن و داشتن کشش و راحت در طول خواب و دور کردن ذهن از نگرانی ها و تشویش های ذهنی می تواند موجب خواب کامل گردد.

سلامت اجتماعي

سلامت اجتماعي، توانايي فرد در ارتباط بر قرار کردن با ديگر افراد پيرامون خود است. یعنی بنا کردن روابطي سالم با افراد ديگر. نشان دادن عشق، علاقه و همدلي به ديگران، کمک به ديگران در زمان نياز، مواردي هستند که سلامت اجتماعي را بهبود مي‌بخشند.

سلامت احساسي

سلامت احساسي مبناي سلامت ذهني است. زماني که فرد بطور خود آگاه احساسات مثبت را تجربه و حفظ نمايد مي‌تواند چنين سلامتي را تجربه کند. افرادي که تلاشي مستمر براي بهبود زندگي خود، انگيزش يا تصورات مثبت از خويشتن داشته باشند نيز سلامت احساسي را تجربه مي‌کنند. احساسات و واکنش‌هاي منفي باعث استرس شده و تعادل احساسي را از بين مي‌برد.

سلامت بدني

سلامت بدني در گرو مراقبت فرد از بدن و ذهن خود است. تمرينات ورزشي منظم، تغذيه مناسب، عادات مخرب و تعادل احساسي عواملي هستند که سلامت بدني را کنترل مي‌کنند. همة انواع سلامت از سلامت بدني ناشي مي‌شوند.

سلامت جسمانی

سلامت جسمانی کلا حول موضوع دوری از بیماری و قرار داشتن در شرایط جسمانی مناسب می چرخد. سبک زندگی و تمرینات بدنی در این ارتباط اهمیت بالایی دارند. سلامت روان و احساس نیز با سلامت جسمانی مرتبط هستند.

سلامت درون

سلامت درون عبارتست از ارزیابی شخص از میزان رضایتمندی از زندگی خود. تمول، بهداشت، فراست، شان اجتماعی، سلامت بدن، ذهن و احساس نمی توانند در انزوا سلامت درون را باعث شوند. دستیابی به ادراکی از سلامت در تمام جنبه های زندگی باعث می شود که فرد سلامت درون را تجربه کند.

سلامت ذهن

سلامت ذهن با افزایش مهارت های ذهنی ارتباط دارد. فردی که ذهنش را با انتخاب موضوعات سخت و تحریک ذهنی تمرین دهد سلامت ذهن را تجربه خواهد کرد. سلامت ذهن چارچوبی مثبت برای تفکر ایجاد کرده و به تطابق فرد با شرایط کمک می کند.

سلامت شغلی و کاری

سلامت شغلی به حفظ تعادل محیط کار و بهبود مهارتها براساس نیازهای روزافزون بازار کار مربوط می شود. این موضوع به اعتماد به نفس در زمینه کار، سلامت شغلی و حفظ فرد در عرصه رقابت شغلی می انجامد.

سلامت مالی فردی

سلامت مالی فردی به سلامت شغلی بستگی دارد. سرمایه گذاری صحیح و دقیق، برنامه‌ریزی موثر و نظارت جامع بر سرمایه جنبه های اصلی سلامت مالی را شکل می دهند. سلامت مالی فردی تماما حول شناخت سرمایه و نحوه گردش آن می چرخد.

سلامت محيطي

سلامت محيطي، سلامتي است که از طبيعت سرچشمه مي‌گيرد و به درون زندگي انسان جاري مي‌شود. سلامت محيط، حول موضوع ارتباط مستمر با طبيعت و احترام به طبيعت مي‌چرخد. اين نوع سلامت در وهلة اول با حفظ و نگهداري محيط پيراموني بلافصل انسان مثل پاکيزگي محيط خانه شروع شده و به موضوعات گسترده‌تري مثل انجام وظايف بعنوان يک انسان نسبت به طبيعت و جهان هستي منتهي مي‌شود.

سلامت معنوی

سلامت معنوی حاصل یکپارچگی ارزش ها، افکار و اعمال فرد می باشد. این موضوع هدفی شخصی بوده و می تواند جدا از دستیابی به سایر جنبه های سلامت بطور مستقل حاصل گردد. هرچند به نظر می رسد دیگر انواع سلامتی در پی سلامت معنوی حاصل می گردد.

مردان و بهداشت روان

موضوع سلامت مردان شامل مباحث سلامت روانی، فیزیکی، احساسی، مالی و دیگر انواع سلامت می گردد. مردان باید در صورت مشاهده علایم غیر معمول با هشیاری و با کمک پزشک به مراقبت از سلامت روانی، فیزیکی و احساسی خود بپردازند. علاوه بر این باید سرکوب نکردن احساسات و شرکت در فعالیت های اجتماعی برای تامین نیازهای روحی و احساسی را بیاموزند.

Top