سلامت بدني مهم‌ترين جنبة سلامت است. فردي که تناسب اندام داشته باشد مي‌تواند سلامت ذهني خود را کنترل کند. چنين فردي شغل موفقي داشته و سلامت مالي و شغلي را نیز در زندگي بدست می آورد. چنين فردي، در فعاليت‌هاي فرهنگي مشارکت جسته و به تمرينات روحي علاقه نشان مي‌دهد. اين امر سلامت معنوي، اجتماعي و ذهني را ارتقا داده و بطور مرحله به مرحله به سلامت عمومي منتهي مي‌شود.

سلامت بدني نه راجع به يک بدن ورزيده يا شکيل بلکه مربوط به تناسب اندام است. وزن بدن و BMI (شامل توده بدني) بايد با قد و وزن فرد متناسب باشد. اضافه وزن ريشة بيماريهاي قلبي عروقي، ديابت شيرين و ديگر بيماريهاي مزمن است. تمرينات ورزشي منظم، قدرت و توان عضلاني را ارتقا داده و طرفيت قلبي عروقي را بهبود مي‌بخشند. اين امر بدن را تنظيم نموده و شاخص توده بدني را تصحيح و فرد را انعطاف‌پذير و سالم مي‌سازد. ورزش منظم شامل ژيمناستيک، شنا، دوچرخه‌سازي، پياده‌روي، دويدن، يوگا يا هر نوع ورزش متناسب با وضعيت فرد  و تحت نظر مربي مي‌باشد. فعاليت‌هاي بدني خارج از خانه، به مدت 30 دقيقه و برای 4 مرتبه در هفته مي‌تواند تأثير اعجاب‌انگيزي داشته باشد.

فردي با تناسب قد و وزن و بدني سالم و بدون بيماري داراي عزت نفس بيشتري است اين امر بيانگر وضعيت احساسي فرد نيز مي‌باشد.

يوگا، مديتيشن و تاي چي فعاليت‌هايي هستند که ذهن و بدن را تقويت مي‌کنند. انجام چنين ورزشهايي باعث آرامش ذهن و اندامي قوي و سالم مي‌شود.

حفظ بدن در شرايط خوب و دور از بيماري، براي سلامت بدني ضروري است. توجه به موارد غير عادي در فشار خون، قند خون، و کلسترول و جستجو براي درمان مناسب حتي براي بيماريهاي جزئي، جنبه‌اي مهم از مراقبت از بدن مي‌باشد.

رژيم غذايي و تغذيه نيز در سلامت بدني هستند. يک رژيم متعادل حاوي کربوهيدراتها، چربي‌ها، و پروتئين‌ها به ميزان لازم براي بدن است. ويتامين‌ها و مواد معدني براي حفظ سلامت و تقويت سيستم ايمني بدن در مقالبه با بيماريها لازم هستند. رژيم‌هايي با محتواي فيبر بالا براي کاهش وزن مؤثر هستند. چنين رژيم‌هايي، سطح کلسرول خون را کاهش داده و با ايجاد سیري زودرس مانع خوردن غذا بيش از حد نياز مي‌شوند.

فردي با سلامت بدني از نظر جنسي نيز سالم است. رعايت بهداشت فردي، مبناي سلامت بدني است. مسواک‌ زدن دوبار در روز، حفظ بهداشت دهان، حمام، پوشيدن لباسهاي تميز، شستن دستها با صابون قبل و بعد از اجابت مزاج، رعايت بهداشت اندام هاي جنسي، بکارگيري دستمال در زمان عطسه، از جمله موارد مهم بهداشت فردي هستند که در سلامت بدن سهيم هستند. رها سازي و آرامش بدن همراه با خواب آرام و خوب در سلامت بدن نقش دارند. رهاسازي فيزيکي و خواب، ذهن را از استرس خالي کرده و اضطراب را کم مي‌کنند. اين امر به انعطاف اساسي و تعادل احساسي و نهايتاً سلامت بدن منتهي مي‌شود.

ماساژ، آروماتراپي، آسايش و لم دادن در يک محيط رنج و آرام و تمرین های مشابه، ذهن و بدن را ريلاکس مي‌کند. يک فرد داراي تناسب اندام، بايد بدن سالم، عضلاني قوي و در طول روز پر انرژي باشد.
 

ادامه این موضوع

انواع سلامت

بهداشت روان مقوله ایست مشتمل بر ده نوع سلامت، که تاکیدی بر چند جانبه بودن سلامت است. دستیابی به نوعی از سلامت باعث می شود که فرد به کسب دیگر انواع از سلامت ترغیب شود تا و سلامت عام به صورت مرحله ای بدست بیاید.

بهداشت روان

بهداشت روان به ترکیبی از تندرستی روانی، فیزیکی و احساسی اتلاق می گردد. بهداشت روان به معنی توانایی برقراری تعادل در زندگی و تمرکز بر امور یدی و همچنین برقراری ارتباط سالم با اطرافیان و تعادل درونی می شود. استرس اختلالات هیجانی، بیماری های فیزیکی و بسیاری از عوامل دیگر نیز می تواند باعث از دست رفتن بهداشت روانی شود

بهداشت روان و زنان

سلامتی زنان به اندازه ی سلامتی مردان اهمیت دارد. در کل ورزش کافی، معاینه ی پزشکی منظم، سلامت جسمانی و هیجانی برای سلامتی زن و خانواده او اهمیت دارند. در حالی که ورزش سلامتی جسمانی را تقویت می کند یوگا و دارو به تقویت ذهن پرداخته و او را تندرست نگاه می دارد.

چرخ سلامت

چرخ سلامت بوسیله دکتر بیل هتلر برای معرفی جنبه های مختلف سلامت مطرح گردید. مدل ابتدایی این چرخ یک شش وجهی بود که با اضافه شدن مفاهیم جدید به سلامت به مرور تبدیل به یک دایره شد. مرکز این چرخ صفر و خط محیطی آن 10 منظور می شود. بر اساس سطح سلامت فرد، به صورت میزان گردی این چرخ مشخص شده و عدم تعادل در آن معرف کمبود سلامت در یک یا چند جنبه سلامتی می باشد که باید رفع گردند.

خواب کامل

خواب کامل به حالت خوبی از تندرستی اطلاق می گردد که شخص می تواند بدون هیچ گونه اختلالی در طول شب ها بخوابد و از نظر وضعیت جسمانی و ذهنی در شرایط راحت و خوبی قرار گیرد. خرناس در خواب، ایجاد سرو صدا در خواب، شرایط بالینی، اضطراب در خواب می تواند باعث ایجاد الگوهای خواب نامناسب و از این رو اختلال در خواب کامل می گردد. انجام تمارین ریلکسیشن و داشتن کشش و راحت در طول خواب و دور کردن ذهن از نگرانی ها و تشویش های ذهنی می تواند موجب خواب کامل گردد.

سلامت اجتماعي

سلامت اجتماعي، توانايي فرد در ارتباط بر قرار کردن با ديگر افراد پيرامون خود است. یعنی بنا کردن روابطي سالم با افراد ديگر. نشان دادن عشق، علاقه و همدلي به ديگران، کمک به ديگران در زمان نياز، مواردي هستند که سلامت اجتماعي را بهبود مي‌بخشند.

سلامت احساسي

سلامت احساسي مبناي سلامت ذهني است. زماني که فرد بطور خود آگاه احساسات مثبت را تجربه و حفظ نمايد مي‌تواند چنين سلامتي را تجربه کند. افرادي که تلاشي مستمر براي بهبود زندگي خود، انگيزش يا تصورات مثبت از خويشتن داشته باشند نيز سلامت احساسي را تجربه مي‌کنند. احساسات و واکنش‌هاي منفي باعث استرس شده و تعادل احساسي را از بين مي‌برد.

سلامت جسمانی

سلامت جسمانی کلا حول موضوع دوری از بیماری و قرار داشتن در شرایط جسمانی مناسب می چرخد. سبک زندگی و تمرینات بدنی در این ارتباط اهمیت بالایی دارند. سلامت روان و احساس نیز با سلامت جسمانی مرتبط هستند.

سلامت درون

سلامت درون عبارتست از ارزیابی شخص از میزان رضایتمندی از زندگی خود. تمول، بهداشت، فراست، شان اجتماعی، سلامت بدن، ذهن و احساس نمی توانند در انزوا سلامت درون را باعث شوند. دستیابی به ادراکی از سلامت در تمام جنبه های زندگی باعث می شود که فرد سلامت درون را تجربه کند.

سلامت ذهن

سلامت ذهن با افزایش مهارت های ذهنی ارتباط دارد. فردی که ذهنش را با انتخاب موضوعات سخت و تحریک ذهنی تمرین دهد سلامت ذهن را تجربه خواهد کرد. سلامت ذهن چارچوبی مثبت برای تفکر ایجاد کرده و به تطابق فرد با شرایط کمک می کند.

سلامت شغلی و کاری

سلامت شغلی به حفظ تعادل محیط کار و بهبود مهارتها براساس نیازهای روزافزون بازار کار مربوط می شود. این موضوع به اعتماد به نفس در زمینه کار، سلامت شغلی و حفظ فرد در عرصه رقابت شغلی می انجامد.

سلامت مالی فردی

سلامت مالی فردی به سلامت شغلی بستگی دارد. سرمایه گذاری صحیح و دقیق، برنامه‌ریزی موثر و نظارت جامع بر سرمایه جنبه های اصلی سلامت مالی را شکل می دهند. سلامت مالی فردی تماما حول شناخت سرمایه و نحوه گردش آن می چرخد.

سلامت محيطي

سلامت محيطي، سلامتي است که از طبيعت سرچشمه مي‌گيرد و به درون زندگي انسان جاري مي‌شود. سلامت محيط، حول موضوع ارتباط مستمر با طبيعت و احترام به طبيعت مي‌چرخد. اين نوع سلامت در وهلة اول با حفظ و نگهداري محيط پيراموني بلافصل انسان مثل پاکيزگي محيط خانه شروع شده و به موضوعات گسترده‌تري مثل انجام وظايف بعنوان يک انسان نسبت به طبيعت و جهان هستي منتهي مي‌شود.

سلامت معنوی

سلامت معنوی حاصل یکپارچگی ارزش ها، افکار و اعمال فرد می باشد. این موضوع هدفی شخصی بوده و می تواند جدا از دستیابی به سایر جنبه های سلامت بطور مستقل حاصل گردد. هرچند به نظر می رسد دیگر انواع سلامتی در پی سلامت معنوی حاصل می گردد.

مردان و بهداشت روان

موضوع سلامت مردان شامل مباحث سلامت روانی، فیزیکی، احساسی، مالی و دیگر انواع سلامت می گردد. مردان باید در صورت مشاهده علایم غیر معمول با هشیاری و با کمک پزشک به مراقبت از سلامت روانی، فیزیکی و احساسی خود بپردازند. علاوه بر این باید سرکوب نکردن احساسات و شرکت در فعالیت های اجتماعی برای تامین نیازهای روحی و احساسی را بیاموزند.

ورزش و سلامت

سلامت و تمرينات بدني ارتباط دروني يا يکديگر دارند. تمرينات هوازي مثل دويدن، پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و کوهپيمايي به بدن کمک مي‌کنند تا در شرايط مناسب باقی بماند. تمريناتي که حرکت و فعاليت عضلاني و انعطاف را بهبود مي‌بخشند مثل چي، يوگا، وزنه‌برداري و رقص نيز براي سلامت بدني ضروري‌اند.

Top