ادامه موضوع

سلامت اجتماعي
ورزش و سلامت
سلامت محيطي
سلامت احساسي
بهداشت روان و زنان
چرخ سلامت
انواع سلامت
سلامت درون
سلامت معنوی
خواب کامل
سلامت شغلی و کاری
بهداشت روان
مردان و بهداشت روان
سلامت جسمانی
سلامت ذهن
سلامت مالی فردی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
سلامت بدني مهم‌ترين جنبة سلامت است. فردي که تناسب اندام داشته باشد مي‌تواند سلامت ذهني خود را کنترل کند. چنين فردي شغل موفقي داشته و سلامت مالي و شغلي را نیز در زندگي بدست می آورد. چنين فردي، در فعاليت‌هاي فرهنگي مشارکت جسته و به تمرينات روحي علاقه نشان مي‌دهد. اين امر سلامت معنوي، اجتماعي و ذهني را ارتقا داده و بطور مرحله به مرحله به سلامت عمومي منتهي مي‌شود.

سلامت بدني نه راجع به يک بدن ورزيده يا شکيل بلکه مربوط به تناسب اندام است. وزن بدن و BMI (شامل توده بدني) بايد با قد و وزن فرد متناسب باشد. اضافه وزن ريشة بيماريهاي قلبي عروقي، ديابت شيرين و ديگر بيماريهاي مزمن است. تمرينات ورزشي منظم، قدرت و توان عضلاني را ارتقا داده و طرفيت قلبي عروقي را بهبود مي‌بخشند. اين امر بدن را تنظيم نموده و شاخص توده بدني را تصحيح و فرد را انعطاف‌پذير و سالم مي‌سازد. ورزش منظم شامل ژيمناستيک، شنا، دوچرخه‌سازي، پياده‌روي، دويدن، يوگا يا هر نوع ورزش متناسب با وضعيت فرد  و تحت نظر مربي مي‌باشد. فعاليت‌هاي بدني خارج از خانه، به مدت 30 دقيقه و برای 4 مرتبه در هفته مي‌تواند تأثير اعجاب‌انگيزي داشته باشد.

فردي با تناسب قد و وزن و بدني سالم و بدون بيماري داراي عزت نفس بيشتري است اين امر بيانگر وضعيت احساسي فرد نيز مي‌باشد.

يوگا، مديتيشن و تاي چي فعاليت‌هايي هستند که ذهن و بدن را تقويت مي‌کنند. انجام چنين ورزشهايي باعث آرامش ذهن و اندامي قوي و سالم مي‌شود.

حفظ بدن در شرايط خوب و دور از بيماري، براي سلامت بدني ضروري است. توجه به موارد غير عادي در فشار خون، قند خون، و کلسترول و جستجو براي درمان مناسب حتي براي بيماريهاي جزئي، جنبه‌اي مهم از مراقبت از بدن مي‌باشد.

رژيم غذايي و تغذيه نيز در سلامت بدني هستند. يک رژيم متعادل حاوي کربوهيدراتها، چربي‌ها، و پروتئين‌ها به ميزان لازم براي بدن است. ويتامين‌ها و مواد معدني براي حفظ سلامت و تقويت سيستم ايمني بدن در مقالبه با بيماريها لازم هستند. رژيم‌هايي با محتواي فيبر بالا براي کاهش وزن مؤثر هستند. چنين رژيم‌هايي، سطح کلسرول خون را کاهش داده و با ايجاد سیري زودرس مانع خوردن غذا بيش از حد نياز مي‌شوند.

فردي با سلامت بدني از نظر جنسي نيز سالم است. رعايت بهداشت فردي، مبناي سلامت بدني است. مسواک‌ زدن دوبار در روز، حفظ بهداشت دهان، حمام، پوشيدن لباسهاي تميز، شستن دستها با صابون قبل و بعد از اجابت مزاج، رعايت بهداشت اندام هاي جنسي، بکارگيري دستمال در زمان عطسه، از جمله موارد مهم بهداشت فردي هستند که در سلامت بدن سهيم هستند. رها سازي و آرامش بدن همراه با خواب آرام و خوب در سلامت بدن نقش دارند. رهاسازي فيزيکي و خواب، ذهن را از استرس خالي کرده و اضطراب را کم مي‌کنند. اين امر به انعطاف اساسي و تعادل احساسي و نهايتاً سلامت بدن منتهي مي‌شود.

ماساژ، آروماتراپي، آسايش و لم دادن در يک محيط رنج و آرام و تمرین های مشابه، ذهن و بدن را ريلاکس مي‌کند. يک فرد داراي تناسب اندام، بايد بدن سالم، عضلاني قوي و در طول روز پر انرژي باشد.
 
 
دسته بندی
بهداشت روان » بهداشت روان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

  • معیار سلامت
    معیارهای (مانیتورهای) سلامت ابزاری به منظور سنجش سطح سلامت فرد هستند....
 

برخی از تمرینات

تمرین ایستاده با دمبل

پرس سر شانه با دمبل

فشار به صورت

بلند کردن هالتر

کلین اند پرس

کشیدن کابل در مقابل بدن

Top