سلامت اجتماعي، توانايي فرد در ارتباط بر قرار کردن با ديگر افراد پيرامون خود است. یعنی بنا کردن روابطي سالم با افراد ديگر. نشان دادن عشق، علاقه و همدلي به ديگران، کمک به ديگران در زمان نياز، مواردي هستند که سلامت اجتماعي را بهبود مي‌بخشند. فرد با ساختن يک رابطه، حفظ اعتماد، به اشتراک گذاشتن احساسات با ديگران مي‌تواند مهارتهاي اجتماعي را ارتقا بخشيده و سلامت عمومي خود را افزايش دهد. شرکت در فعاليت‌هاي اجتماعي و داوطلبانه، همراهي در فعاليت‌هاي نيکو کارانه و موارد مشابه، به فرد احساس مسئوليت‌ اجتماعي و رضايت خاطر مي‌بخشد.

انجام خدمت اجتماعي، شکل خاصي از سلامت معنوي است چرا که به انسانيت احترام گذشته و همدلي خود را نسبت به افراد تنگدشت و نيازمند ابراز مي‌کنيم.

توسعه روابط اجتماعي جديد بخشي مهم از سلامت اجتماعي است. شروع رابطه با افراد جديد، يا مواجهه با چالش‌هاي جديد، تجربة آموزشي جديدي براي فرد است. احترام به عقايد ديگران و گوش فرا دادن به صحبت‌هاي آنها نيز به رشد فرد کمک‌ کرده و احساس قوي سلامت معنوي و اجتماعي را به همراه مي‌آورد.

فرد باید یاد بگيرد که چگونه تضادهاي بين خود و ديگران در خانه يا محيط کار را بطور مسالمت‌آميز حل و فصل کند. مجادله يا مبارزه، علامتي حاکي از سلامت اجتماعي نيستند. وی بايد ياد بگيرد که محيط‌هاي جديد و تنوع عقايد را پذيرد و با تغييرات تطابق پيدا کند.

پيوستن به يک انجمن سلامت يا کلوب‌هاي اجتماعي، درهاي جديدي براي آشنايي با افراد جديد را مي‌گشايد. مهربان بودن و آمادگي براي کمک بي قيد و شرط به ديگران، ارتباط و همراهي با گروه بزرگتري از مردم، نشان دادن علاقه نسبت به ديگر افراد با پس زمينه‌هاي فکري مختلف، همگي راههاي هستند که به سلامت اجتماعي ختم می‌شوند.

سلامت اجتماعي به معناي آري گفتن به هر موقعيت نيست. فرد اگر ياد نگيرد که نه بگويد، مورد احترام واقع  نمي‌شود. ملاقات با بستگان و همسايگان، تماس با دوستان قديمي و همسايگان از طريق ايميل يا تلفن، علامتي خوب از سلامت رواني است.

سلامت رواني در واقع ادامه‌اي از سلامت احساسي، ذهني و بدني است. يک رابطة عشقي و دوستانه، اثرات مثبتي روي سلامت داشته و سلامت احساسي و ذهني را بهبود مي‌دهد. از طرف ديگر، ارتباطي دچار سوء تفاهم، لذت جويي، تضاد و مجادله براي سلامت اثر مخربي دارد. چنين روابطي استرس رواني را القاء کرده و ارگانهاي گوارشي، عصبي و قلبي عروقي را متأثر مي‌کند. افرادي با روابطي اين چنين، در خطر انواع زخم‌هاي گوارشي، مشکلات سوء هاضمه، فشار خون بالا، سيستم ايمني ضعيف و حملات قلبي هستند. هميشه شراکت و همراهي با افراد خوب که به فرد اهميت مي‌دهند، مثبت‌نگري را بهبود داده و احساس شادي در فرد ايجاد مي‌کند. سلامت اجتماعي، سلامت بدني را بهبود مي‌بخشد. دوستي گرم و صميمي سطح ايمنو گلو بولين Ig A- A را در خون افزايش مي‌دهد. اين مواد، آنتي بادي‌هايي هستند که بر ضد عفونت مي‌جنگند، ارتباطات اجتماعي سطح کلسترول خون را پايين مي‌آورد.

تماس بدني، نوازش و در آغوش گرفتن سلامت را بهبود مي‌بخشد. خنده بهترين درمان است. افراد اجتماعي اغلب دور از استرس بوده و اعتماد به نفس بالايي دارند. افراد منزوی نوسانات خلقي را تجربه مي‌کنند و اعتماد به نفس و مثبت‌نگري پاييني نسبت به خود دارند. ميزان مرگ و مير در افراد منزوی 2 تا 3 برابر ديگران است.
 

ادامه این موضوع

انواع سلامت

بهداشت روان مقوله ایست مشتمل بر ده نوع سلامت، که تاکیدی بر چند جانبه بودن سلامت است. دستیابی به نوعی از سلامت باعث می شود که فرد به کسب دیگر انواع از سلامت ترغیب شود تا و سلامت عام به صورت مرحله ای بدست بیاید.

بهداشت روان

بهداشت روان به ترکیبی از تندرستی روانی، فیزیکی و احساسی اتلاق می گردد. بهداشت روان به معنی توانایی برقراری تعادل در زندگی و تمرکز بر امور یدی و همچنین برقراری ارتباط سالم با اطرافیان و تعادل درونی می شود. استرس اختلالات هیجانی، بیماری های فیزیکی و بسیاری از عوامل دیگر نیز می تواند باعث از دست رفتن بهداشت روانی شود

بهداشت روان و زنان

سلامتی زنان به اندازه ی سلامتی مردان اهمیت دارد. در کل ورزش کافی، معاینه ی پزشکی منظم، سلامت جسمانی و هیجانی برای سلامتی زن و خانواده او اهمیت دارند. در حالی که ورزش سلامتی جسمانی را تقویت می کند یوگا و دارو به تقویت ذهن پرداخته و او را تندرست نگاه می دارد.

چرخ سلامت

چرخ سلامت بوسیله دکتر بیل هتلر برای معرفی جنبه های مختلف سلامت مطرح گردید. مدل ابتدایی این چرخ یک شش وجهی بود که با اضافه شدن مفاهیم جدید به سلامت به مرور تبدیل به یک دایره شد. مرکز این چرخ صفر و خط محیطی آن 10 منظور می شود. بر اساس سطح سلامت فرد، به صورت میزان گردی این چرخ مشخص شده و عدم تعادل در آن معرف کمبود سلامت در یک یا چند جنبه سلامتی می باشد که باید رفع گردند.

خواب کامل

خواب کامل به حالت خوبی از تندرستی اطلاق می گردد که شخص می تواند بدون هیچ گونه اختلالی در طول شب ها بخوابد و از نظر وضعیت جسمانی و ذهنی در شرایط راحت و خوبی قرار گیرد. خرناس در خواب، ایجاد سرو صدا در خواب، شرایط بالینی، اضطراب در خواب می تواند باعث ایجاد الگوهای خواب نامناسب و از این رو اختلال در خواب کامل می گردد. انجام تمارین ریلکسیشن و داشتن کشش و راحت در طول خواب و دور کردن ذهن از نگرانی ها و تشویش های ذهنی می تواند موجب خواب کامل گردد.

سلامت احساسي

سلامت احساسي مبناي سلامت ذهني است. زماني که فرد بطور خود آگاه احساسات مثبت را تجربه و حفظ نمايد مي‌تواند چنين سلامتي را تجربه کند. افرادي که تلاشي مستمر براي بهبود زندگي خود، انگيزش يا تصورات مثبت از خويشتن داشته باشند نيز سلامت احساسي را تجربه مي‌کنند. احساسات و واکنش‌هاي منفي باعث استرس شده و تعادل احساسي را از بين مي‌برد.

سلامت بدني

سلامت بدني در گرو مراقبت فرد از بدن و ذهن خود است. تمرينات ورزشي منظم، تغذيه مناسب، عادات مخرب و تعادل احساسي عواملي هستند که سلامت بدني را کنترل مي‌کنند. همة انواع سلامت از سلامت بدني ناشي مي‌شوند.

سلامت جسمانی

سلامت جسمانی کلا حول موضوع دوری از بیماری و قرار داشتن در شرایط جسمانی مناسب می چرخد. سبک زندگی و تمرینات بدنی در این ارتباط اهمیت بالایی دارند. سلامت روان و احساس نیز با سلامت جسمانی مرتبط هستند.

سلامت درون

سلامت درون عبارتست از ارزیابی شخص از میزان رضایتمندی از زندگی خود. تمول، بهداشت، فراست، شان اجتماعی، سلامت بدن، ذهن و احساس نمی توانند در انزوا سلامت درون را باعث شوند. دستیابی به ادراکی از سلامت در تمام جنبه های زندگی باعث می شود که فرد سلامت درون را تجربه کند.

سلامت ذهن

سلامت ذهن با افزایش مهارت های ذهنی ارتباط دارد. فردی که ذهنش را با انتخاب موضوعات سخت و تحریک ذهنی تمرین دهد سلامت ذهن را تجربه خواهد کرد. سلامت ذهن چارچوبی مثبت برای تفکر ایجاد کرده و به تطابق فرد با شرایط کمک می کند.

سلامت شغلی و کاری

سلامت شغلی به حفظ تعادل محیط کار و بهبود مهارتها براساس نیازهای روزافزون بازار کار مربوط می شود. این موضوع به اعتماد به نفس در زمینه کار، سلامت شغلی و حفظ فرد در عرصه رقابت شغلی می انجامد.

سلامت مالی فردی

سلامت مالی فردی به سلامت شغلی بستگی دارد. سرمایه گذاری صحیح و دقیق، برنامه‌ریزی موثر و نظارت جامع بر سرمایه جنبه های اصلی سلامت مالی را شکل می دهند. سلامت مالی فردی تماما حول شناخت سرمایه و نحوه گردش آن می چرخد.

سلامت محيطي

سلامت محيطي، سلامتي است که از طبيعت سرچشمه مي‌گيرد و به درون زندگي انسان جاري مي‌شود. سلامت محيط، حول موضوع ارتباط مستمر با طبيعت و احترام به طبيعت مي‌چرخد. اين نوع سلامت در وهلة اول با حفظ و نگهداري محيط پيراموني بلافصل انسان مثل پاکيزگي محيط خانه شروع شده و به موضوعات گسترده‌تري مثل انجام وظايف بعنوان يک انسان نسبت به طبيعت و جهان هستي منتهي مي‌شود.

سلامت معنوی

سلامت معنوی حاصل یکپارچگی ارزش ها، افکار و اعمال فرد می باشد. این موضوع هدفی شخصی بوده و می تواند جدا از دستیابی به سایر جنبه های سلامت بطور مستقل حاصل گردد. هرچند به نظر می رسد دیگر انواع سلامتی در پی سلامت معنوی حاصل می گردد.

مردان و بهداشت روان

موضوع سلامت مردان شامل مباحث سلامت روانی، فیزیکی، احساسی، مالی و دیگر انواع سلامت می گردد. مردان باید در صورت مشاهده علایم غیر معمول با هشیاری و با کمک پزشک به مراقبت از سلامت روانی، فیزیکی و احساسی خود بپردازند. علاوه بر این باید سرکوب نکردن احساسات و شرکت در فعالیت های اجتماعی برای تامین نیازهای روحی و احساسی را بیاموزند.

ورزش و سلامت

سلامت و تمرينات بدني ارتباط دروني يا يکديگر دارند. تمرينات هوازي مثل دويدن، پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و کوهپيمايي به بدن کمک مي‌کنند تا در شرايط مناسب باقی بماند. تمريناتي که حرکت و فعاليت عضلاني و انعطاف را بهبود مي‌بخشند مثل چي، يوگا، وزنه‌برداري و رقص نيز براي سلامت بدني ضروري‌اند.

Top