ادامه موضوع

مدیتیشن ذِن
مدیتیشن یوگا
مدیتیشن پیاده روی
مدیتیشن تعمق
عنصرهای مدیتیشن
مدیتیشن کودکان
مدیتیشن چاکرا
مدیتیشن تنفسی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
از گذرگاه مدیتیشن بودایی به خویشتنِ درونی تان دست بیابید

شرکت های داروسازی میلیاردها تومان صرف سرمایه گذاری بر روی تحقیقات خود و ابداع فرمول های جدید دارویی می کنند و ما نیز هزینه های سنگینی را بابت خرید این محصولات دارویی متحمل می‌شویم. اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که این داروهای متنوع و رنگارنگ تا یک دههء گذشته به هیچ عنوان وجود خارجی نداشتند. گذشته از این، پیش از ظهور این داروها، مردم خودشان با بیماری های مختلف و استرس ها و فشارهای ذهنی و روانی دست و پنجه نرم میکردند و بر آنها فائق می آمدند. امروزه، مردم برای سرپوش گذاشتن بر استرس های ذهنی و روانی خود، به قرص های خواب آور و انواع مختلف آرام بخش ها متوسل می شوند. اما روشی به مراتب بهتر برای دستیابی به این نتایج مطلوب وجود دارد، و بی تردید این روش بسیار مؤثرتر از دارو درمانی و دیگر شیوه های مصنوعی است.

اگر در جستجوی روشی برای چشاندنِ طعم شادابی و سرزندگی، آرامش و خوش بینی به زندگی تان هستید، توصیه می کنیم با مدیتیشن بودایی آشنا شوید. مدیتیشن بودایی پایه و اساسِ اعتماد و اعتقاد به آیین بودا محسوب شده و از ریشه های مستحکم و عمیقی در آموزه های دیرینه بودیسم و آیین بودایی برخوردار است و در مقام یکی از فرهنگ های مدرن آیین بودایی، همچنان پیروان وفاداری را با خود همراه کرده است. به همین دلیل است که مدارس و معابد و انجمن های بودایی همچنان بر اهمیت، تأثیر و کارایی مدیتیشن بودایی صحه میگذارند و آن را تبلیغ می کنند و اشاعه می دهند.

فواید و مزایای مدیتیشن بودایی

خودشناسی، ارزنده ترین مزیت مدیتیشن بودایی است. بکارگیریِ این سبک از مدیتیشن به شما کمک میکند تا شناختِ بیشتر و بهتری از خودتان و در واقع خویشتنِ درونی تان پیدا کنید. شناخت خویشتنِ درون باعث میشود که انسان به اعتماد به نفس، آرامش، خوش بینی و آسودگی دست پیدا کند. به این ترتیب، رشد و پیشرفت فردی میتواند یکی از دستاوردهای ارزشمند مدیتیشن بودایی به شمار آید. رشد و پیشرفت فردی میتواند منافع بی شماری را در پی داشته باشد. از جمله اینکه به فرد کمک میکند با فراز و نشیب های زندگی به شیوه ای بهتر و مؤثرتر روبرو شود و بتواند راحت تر با اطرافیانِ خود ارتباط برقرار کند؛ چه خلقِ فضایی آکنده از آرامش، توازن و هماهنگی تنها در سایهء ارتباط سالم با دیگران امکان پذیر است.

اصول اولیهء انجام مدیتیشن بودایی

حین انجام مدیتیشن بودایی، حفظ حالت بدن در حالت مناسب بسیار حائز اهمیت است. در این سبک از مدیتیشن لازم است که بدن و پاها را در تمام مدت در حالت "واج را" قرار دهید (Vajra Posture: نشستن روی سطح صاف و مسطح به صورتی که کف پاها به سمت شکم جمع میشوند – پای راست روی پای چپ - و پشت پاها به روی ران ها نزدیک به شکم قرار گرفته به آنها می چسبند، به شکل ضربدری). این حالت به شما کمک میکند تا ذهن تان را از تمام احساسات و تعلقات دنیایی جدا کنید. در این حالت بایستی پشت و کمرتان به طور کامل صاف و بدون انحنا باشد، چشمهایتان تا حدی بسته (نیمه باز) و سر کمی رو به بالا قرار بگیرد. حالا در همین حالت که نشسته اید، شروع کنید به تمرکز کردن، ضمن اینکه به صورت کنترل شده نفس می کشید.

تکنیک های مدیتیشن بودایی

تکنیک های مدیتیشن بودایی از برخی جهات مشابه دیگر سبک ها و شیوه های مدیتیشن هستند. همچون دیگر سبک های مدیتیشن، در شیوهء بودایی نیز به تمرین برای کنترل و تنظیم تنفس توصیه شده است. البته این شباهت ها در تأملات و مراقبه های آیین های مختلف نیز مشاهده می شود. اما بطور کلی میتوان تکنیک های مدیتیشن بودایی را به دو نوع مختلف طبقه بندی کرد:

اولین نوع مدیتیشن به "مدیتیشن تحلیلی" Analytical Meditation موسوم است و از طریق ذهن عقلانی- مفهومی انجام میگیرد. برای مثال، وقتی فرد برای بررسی، موشکافی و تأیید کردنِ آموزه ای یا کالبدشکافی رفتارها و عملکرد خودش، آگاهانه می اندیشد تا انتخاب ها و جایگزین های بهتری را برای آن اعمال و رفتارها یا آموزه ها بیابد، در واقع ذهن عقلانی- مفهومیِ خود را بکار گرفته است. در این شکل از تفکر، فرد همیشه آگاهانه به دنبال انتخاب ها و مسیرهای درست و سودمند خواهد بود که در نهایت او را به سمت زندگی بهتر و باکیفیت تر سوق می دهند.

از طرف دیگر، وقتی فرد برای تصمیم گیری، از افکار درونی و احساسات برخاسته از حس ششم (احساسات شهودی) خود استفاده میکند، گفته میشود که از "مدیتیشن شهودی" استفاده کرده است. در این شکل از مدیتیشن، فرد بجای بکارگیریِ ذهن عقلانی – مفهومی خود، به درک و نگرشی مستقیم از مسائل دست پیدا میکند؛ مسائلی که با استفاده از ذهن عقلانی- مفهومی قابل درک نیستند. بسیاری از مردمان تبّت Tibet از مدیتیشن شهودی استفاده میکنند.

روش انجام مدیتیشن بودایی

بر اساس آموزه های بودای بزرگ، مدیتیشن بودایی دارای سه رکن بنیادی است: حضور ذهنِ درست، دیدگاه درست و تمرکز درست. حضور ذهن درست، خود به چهار رکن دیگر وابسته است: بدن، وضعیت ذهنی، احساسات و اهداف ذهنی. هر یک از این سه رکن بالا، علاوه بر معانی اصلی خود، دربرگیرندهء مفاهیم عمیق تری در دورن خود هستند. هنگام انجام مدیتیشن بودایی، دو نکته را بایستی مد نظر داشته باشید: اول اینکه ذهن تان را از تمام تجملات، لذت ها و تعلقات دنیایی جدا و پاک کنید، چون این تعلقات و لذت ها، اصلی ترین عامل حواس پرتی و انحراف ذهنی شما در حین مدیتیشن هستند. وقتی موفق شدید که ذهن تان را از همهء وابستگی ها آزاد کنید، در مرحلهء بعد باید تلاش کنید تا به آن تمرکز ذهنی و حالت ذهنی مناسب برای قرار گرفتن در وضعیت مدیتیشن دست پیدا کنید. این دومین نکته ای است که هنگام مدیتیشن بودایی ملزم به رعایت آن هستید.
 
 
دسته بندی
بهداشت روان » مدیتیشن
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

حرکت ضربدری با دستگاه سیم کش

پرس شانه با کابل

دمبل دو طرفه - نیمکت شیب دار

چرخش بازو

کرانچ با توپ بوسو

پرس پشت بازو ایستاده

Top