شاید این تنها روندی باشد که فرد از طریق آن میتواند از درون خودش آگاه شود. مدیتیشن به عنوان یک راه همیشگی و دائمی است که هر فردی میتواند از طریق احساسات و عواطف درونی خودش این مسیر را طی کند. مدیتیشن به آرامش ذهن کمک میکند و شخص را از تنش ها، درد و همچنین ترس آزاد میکند. در دنیای امروزه یک کودک باید همیشه از طریق مدیتیشن درسعادتمندی باشد. این کار نه تنها به ذهن کودک آرامش میدهد بلکه  کمک میکند که درزمان رشد، کودک تمام نیازهای جسمی و روحی خود را از این طریق بدست بیاورد.

مدیتیشن کودک چه منافعی دارد؟

روشهای مدیتیشن کودکان یک سعادت برای کودک است. مدیتیشن نه تنها کمک میکند که کودک در خواسته های معنوی خود پیشرفت کند بلکه همزمان به او کمک میکند که درکیفیت های مختلفی مانند توجه به کار، توانایی تصمیم گیری و سرعت در توانایی های فکری هم پیشرفت کند.

تکنیکهای مدیتیشن برای کودکان


تجسم یا تصورات ذهنی

اغلب مشاهده شده است که مغز یک کودک بی ثباب و بیقرار است و این حالت را باید همیشه تحت کنترل در آورد. به علت بی ثباتی ذهن در کودک، او هیچ وظیفه ای را و هیچ کاری را بدرستی و بخوبی انجام نمیدهد. در این حالت، به کودک میگویند که امواج رودخانه و اسب درحال حرکت را در ذهنش تصور کند. در همان لحظه با این تصور ذهنی، کودک هم همان حس حرکت را در  بدن خود دارد. حتی به کودک گفته میشود که بگذارد هر فکری آزادانه به ذهنش برسد.

تایید مثبت

این یک فرایندی است که باید به آن توجه کرد؛ مدیتیشن یک نوع تغذیه برای روند فکری در ذهن کودک است. در واقع مدیتیشن کودکان، حالت منفی بی توجهی در کودک را به حالت مثبت دقت و توجه تبدیل میکند. این روند تاثیرات مثبتی در ذهن کودک بوجود یاورد و به کودک کمک میکند تا روی مثبت زندگی را ببیند. مدیتیشن به کودک کمک میکند که در گرفتن تصمیمات درست پیشرفت کند.

روشهای مختلف چه هستند و چطور آنها را باید به درستی انجام داد؟
  • حتماً باید یک مکان آرام را برای مدیتیشن پیدا کرد. اگر همه جا سرو صدا باشد، امکان دارد نتایج خوبی را از مدیتیشن بدست نیاید. پس باید در یک محل یا اتاقی که دور از جمعیت است مدیتیشن کرد.
  • همچنین باید در نظر داشت که باید خیلی خوب کودک را از روند و اهمیت مدیتیشن آگاه کرد. کودک همیشه باید عملکردها را به طریق خیلی واضح و دقیق بفهمد و طوری باید ارائه داده شود که برای کودک قابل درک باشد.
  • باید گذاشت که کودک خودش راههایی را پیدا کند که بتواند به روشهای مختلف و به روشهایی که برای خودشان دقیق است، مدیتیشن را تعریف کنند.
  • مدیتیشن باید به طریقی ارائه داده شود که با کودک ارتباط برقرار کند و ساده باشد و برای هر کدام از بچه ها سرگرم کننده باشد.
  • در آغاز کار ممکن است کار با بچه ها آسان و راحت نباشد. این است که همیشه به کودکانی که مبتدی هستند، گفته میشود که انجام مدیتیشن کار بسیار آسانی است، و به او گفت که بعد از بستن چشم، از او بخواهیم که در مدت مدیتیشن متناسب با هر تصویری که انتخاب کرده است در مورد همان تصویر فکرکند.
  • کودک همیشه میتواند حالتی که در آن راحت است را انتخاب کند. امکان دارد بخواهد دراز بکشد، روی صندلی بنشیند و یا حالتهای دیگری را انتخاب کند.
  • حالا، کار بعدی این است که برای آن تصویر داستانی را تعریف کنید و به کودک کمک کنید که آن داستان را تصور کند، باید داستان را تا حدی با صدای بلند و آهسته  تعریف کنید که کودک هم راحت بفهمد و هم راحت بتواند در ذهنش آنرا تصور کند.
  • حالا لازم است که منتظر واکنش احساس کودک باشید، این کار لازم است چرا که اگر کودک چیزی را اشتباهی فهمیده باشد، شما متوجه آن میشوید.
  • توصیه میشود که بعضی مواقع برای بیان احساس از رنگها استفاده کنید. یک کودک ممکن است نتواند احساسش را بگوید اما مطمئن هستم که به کمک رنگ دقیقا میتواند آنچه در فکرش میگذرد را واضح نشان دهد. در حالیکه برای کودکانی که بزرگتر هستند باید یک مداد و کاغذ داد تا آنچه که حس میکنند را با کلمه بنویسند.
  • در رابطه با بچه های کوچکتر با دست تصویر را روی دیوار نگه دارید که او با دیدن تصویر اگر چیزی که تصور کرده را جا انداخته به یاد بیاورد.
 

ادامه این موضوع

عنصرهای مدیتیشن

چهار عنصر اصلی مدیتیشن که یک پیش نیاز برای هر گونه ای از مدیتیشن است، شامل یک محل آرام، یک حالت راحت یا بی حرکت، یک موضوع برای تمرکز و یک حالت غیر فعال در تمام مدت مدیتیشن است. هر کدام از این حالتها برای مراحل اولیه مدیتیشن مورد نیاز است، اما با تمرین، یوگی (فردی که تمرینات یوگا را انجام میدهد) میتواند جدای از این کارها مدیتیشن را بخوبی انجام دهد، بله، اما حضور این چهار عنصر محیطی را برای مدیتیشن آماده میکند.

مدیتیشن بودایی

استرس، بیتابی و بی قراری و خشم در اعماق ذهن بشر ریشه دوانده و در آن خانه کرده اند. انسان ها همواره به روش ها و داروهای مختلف برای رویارویی با واقعیات زندگی متوسل شده و می شوند. در این میان، بی تردید، مدیتیشن بودایی مؤثرین و کارآمدترین شیوه برای مقابله با این مشکلات به شمار می رود.

مدیتیشن پیاده روی

در جهانی که ما امروزه زندگی میکنیم، ذهن و بدن انسان در تمام مدت کاملاً در استرس استپ ذهن و بدن به آرامش نیاز دارد و هیچ گزینه ای بهتراز مدیتیش پیاده روی نیست.

مدیتیشن تعمق

در اصل این نوع از تعمق در هند کشف شد و گسترش پیدا کرد. مدیتیشن تعمق، یکی از قدیمی ترین انواع مدیتیشن است که تا به امروز هم وجود دارد. مدیتیشن تعمق شامل "مانتراها " (یک کلمه سانسکریت) و "کلمات مقدس"، برای بهتر شدن زندگی برای فرد میباشد.

مدیتیشن تنفسی

پیش از شروع فرمهای دیگری از مدیتیشن، شما باید مهارت خودتان را در مدیتیشن تنفسی بدست بیاورید که اولین قدم در مدیتیشن است. بنابراین، مهم است که اصول اولیه را یاد بگیرید.

مدیتیشن چاکرا

چاکرا، چند کانون مرکزی است که ما اغلب بطور آگاهانه یا ناآگاهانه از آنها استفاده میکنیم. مدیتیشن چاکرا، به تجربه ما و بعضی اوقات به درک ما از رویدادهایی که هر روز در زندگی پیش میاید، کمک میکند. چاکرا همین نقاط کانونی هستند.

مدیتیشن ذِن

مدیتیشن ذن یک پدیده آموزشی است که در باره اصول مدیتیشنِ سکوت از طریق توبه و طلب بخشایش صحبت میکند. اصولی که آموزش میدهد این است که تنها راه کمک به انسان برای رستگاری در دنیا، نیروانا (پاكی محض و آرامش مطلق) است.

مدیتیشن یوگا

مدیتیشن یوگا راه حل مناسبی برای مشکلات زندگی روزانه ما است. مدیتیشن یوگا، قدرت دارد که هم بدن ما و هم ذهن ما را شفا دهد و راه حل مناسبی، برای مشکلاتی مانند استرس، عصبانیت، اضطراب و دیگر مشکلات میباشد.

Top