مدیتیشن یا کوشش برای متحد کردن خرد بنیادین فرد، دارای چند عنصر است که باید در ذهن نگه داشته شوند. اگر ما درباره مدیتیشن باستانی صحبت میکنیم، به چهار عنصر اصلی نیاز است که عبارتند از:
  • یک محل آرام
  • وضعیت راحت و ثابت
  • هدف برای تمرکز در تمام مدت مدیتیشن
  • حالت ثابت
مکان آرام

مشخص است که یک یوگی به یک محل دور از شلوغی و آشفتگی نیاز دارد تا بتواند تمرکزش را در آن مکان بدست آورد، به هر حال با گذشت زمان؛ او همیشه وارد مرحله‌ای میشود که مقدار کمی صدا خیلی او را اذیت نکند. با این حال، برای بدست آوردن یک تمرکز و تعمق موثر همیشه به یک مکان آرام که هوا هم در آن جریان داشته باشد نیاز است تا یک مدیتیشن مفید و موثر انجام شود.

وضعیت راحت و ثابت

برای یک مدیتیشن خوب و مفید لازم است ریلکس باشید، هیچ نوع کشیدگی در عضلات بدن نباید باشد. در سراسر دنیا برای هر نوع  مدیتیشنی حالتهای مختلفی وجود دارد، در هند پاها خم شده بروی هم قرار میگیرند (چهار زانو نشستن)، در رم روی زانو نشستن، درهر نوع حالتی، یک چیز مشترک است و آن هم این است که باید ستون فقرات صاف و مستقیم نگه داشته شود. ضرورت صاف نگه داشتن ستون فقرات برای این است که بدن را یکنواخت در امتداد دومین مهره گردن نگه دارد و حرکات تنفسی در ریه ها یکنواخت باشند تا یک آرامش و استراحت بسیار سودمندی بدست بیاید.

امکان دارد دراز کشیدن هم باعث یک مدیتیشن خوب شود، اما امکان به خواب رفتن در این حالت بسیار راحت پیش میاید، بنابراین از حالت دراز کشیدن باید اجتناب کرد. بر عکس در حالت ثابت، فرد با نگه داشتن سر بصورت صاف و مستقیم روی مبل مینشیند که این حالت میتواند بسیار موثر باشد، این حالت از نشستن را وضعیت راحت و ثابت مینامند. هر حالت مناسبی را که درمدیتیشن بدست آوردید، یک چیز را در نظر داشته باشید، شما باید احساس راحتی و آرامش کنید، بدون این احساس مدیتیشن معنا ندارد.

هدف تمرکز پیدا کردن است

تمام هدف مدیتیشن این است که افکار پراکنده ای که به ذهن میاید را بی اثر کند و علاوه براین ما باید با یک روش برنامه ریزی شده، به طرف وحدت پیش برویم، نه به سمت چیزهای دیگر. از این نظر وحدت تنها هدفی است که یوگی بر روی آن تمرکز میکند و به همین علت فکرهای دیگر بصورت خودکار بی اثر میشوند، پس از این هدف اصلی تمرکز برای  بی اثر کردن  خود است. این یک روش برنامه ریزی شده است که به قسمت های خالی ذهن برسیم که روی آرامش بیشتر تمرکز میکند و قسمت اصلی مدیتیشن است. اهداف مدیتیشن  شامل مانتراها (کلمه خاصی که برای هر فرد در نظر گرفته میشود) در مدیتیشن هندی یا فقط تنفس فرد که در مدیتیشن بودایی میشود، اما به هر حال، تنها هدف این است که فکر و سیستم عصبی یوگی باهم سازگار شوند، بنابراین این به عهده یوگی است که هدفش را مشخص کند و بر اساس تجربه اش بر روی هدفش تمرکز کند.

حالت ثابت

بهترین روش برای خنثی کردن افکار این نیست که به افکار خنثی کننده فکر کنید. به عنوان مثال، فکر کنید که امروز چه روز خوبی است و من اصلاً به حجم کاری که رییسم به من محول کرده فکر نمیکنم، در اینجا یک احتمال وجود دارد که شما مطمئناً دارید به آن احتمال فکر میکنید و آن حجم زیاد کار است. هدف مدیتیشن این است که افکار را خنثی کند، اما خود این هدف نباید در ذهن شما بماند، چون هدف خودش میتواند به یک فکر تبدیل شود. تنها چیزی که در مدت مدیتیشن باید انجام دهید، آرامش است، بگذارید فکرها به ذهنتان بیایند و بروند، بعضی فکرها هستند که گسترش پیدا میکنند و بعد از آن  شما وارد حلقه بی انتها میشوید، بهترین راه برای ادامه مدیتیشن فقط به آرامش است و تمرکز روی هدفی که انتخاب کردید، فکر شما بطور خودکار فکرهایی که به ذهنتان میآید را خنثی میکند.
 

ادامه این موضوع

مدیتیشن بودایی

استرس، بیتابی و بی قراری و خشم در اعماق ذهن بشر ریشه دوانده و در آن خانه کرده اند. انسان ها همواره به روش ها و داروهای مختلف برای رویارویی با واقعیات زندگی متوسل شده و می شوند. در این میان، بی تردید، مدیتیشن بودایی مؤثرین و کارآمدترین شیوه برای مقابله با این مشکلات به شمار می رود.

مدیتیشن پیاده روی

در جهانی که ما امروزه زندگی میکنیم، ذهن و بدن انسان در تمام مدت کاملاً در استرس استپ ذهن و بدن به آرامش نیاز دارد و هیچ گزینه ای بهتراز مدیتیش پیاده روی نیست.

مدیتیشن تعمق

در اصل این نوع از تعمق در هند کشف شد و گسترش پیدا کرد. مدیتیشن تعمق، یکی از قدیمی ترین انواع مدیتیشن است که تا به امروز هم وجود دارد. مدیتیشن تعمق شامل "مانتراها " (یک کلمه سانسکریت) و "کلمات مقدس"، برای بهتر شدن زندگی برای فرد میباشد.

مدیتیشن تنفسی

پیش از شروع فرمهای دیگری از مدیتیشن، شما باید مهارت خودتان را در مدیتیشن تنفسی بدست بیاورید که اولین قدم در مدیتیشن است. بنابراین، مهم است که اصول اولیه را یاد بگیرید.

مدیتیشن چاکرا

چاکرا، چند کانون مرکزی است که ما اغلب بطور آگاهانه یا ناآگاهانه از آنها استفاده میکنیم. مدیتیشن چاکرا، به تجربه ما و بعضی اوقات به درک ما از رویدادهایی که هر روز در زندگی پیش میاید، کمک میکند. چاکرا همین نقاط کانونی هستند.

مدیتیشن ذِن

مدیتیشن ذن یک پدیده آموزشی است که در باره اصول مدیتیشنِ سکوت از طریق توبه و طلب بخشایش صحبت میکند. اصولی که آموزش میدهد این است که تنها راه کمک به انسان برای رستگاری در دنیا، نیروانا (پاكی محض و آرامش مطلق) است.

مدیتیشن کودکان

روشهای مدیتیشن بنا بر زندگی انسان، شاید اولین گام برای شناخت خودش باشد. این اولین مدیتیشنی است که میلیونها نفر در زندگی حقیقی آنرا انجام میدهند. این مقاله در مورد اساس و مراحل مدیتیشن صحبت میکند.

مدیتیشن یوگا

مدیتیشن یوگا راه حل مناسبی برای مشکلات زندگی روزانه ما است. مدیتیشن یوگا، قدرت دارد که هم بدن ما و هم ذهن ما را شفا دهد و راه حل مناسبی، برای مشکلاتی مانند استرس، عصبانیت، اضطراب و دیگر مشکلات میباشد.

Top