ادامه موضوع

مدیتیشن ذِن
مدیتیشن یوگا
مدیتیشن پیاده روی
عنصرهای مدیتیشن
مدیتیشن کودکان
مدیتیشن چاکرا
مدیتیشن بودایی
مدیتیشن تنفسی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
مدیتیشن تعمق سال 1955 در هند شکل گرفت. ماهاریشی ماهاش یوگی Maharishi Mahesh Yogi که یکی از اساتید سرشناس یوگا بود آنرا شناخت. به گفته او تمامی دانشی که از این نوع مدیتیشن دارد را سالها قبل از لُرد (در هند به معنای خداوندگار)  کریشنا Lord Krishna بدست آورده است. برای مدتی به آن توجهی نداشته است. منابعی در دست است نشان میدهد که دانش در باره این نوع مدیتیشن با تعلیمات لُرد گوتاما بودا  Lord Gautama Buddha دوباره احیا شد. بنابراین، مدیتیشنی که ماهاریشی بوجود آورد، ترکیبی از تعلیمات لُرد کریشنا و لُرد بودا بود که به نام  "مدیتیشن تعمق" شناخته شد. ماهاریشی تمامی دانش این نوع مدیتیشن را تحت تعالیم معلمانش – سِری شانکار Sri Shankar و سِری براهماناندا ساراسواتی Sri Brahmanand Saraswati آموخت و دوره های آنرا گذراند.

روش

مهمترین ویژگی مدیتیشن تعمق این است که، تعدادی کلمات مقدس را که "مانترا" نامیده میشود، مرتب تکرار شود. گفته شده است، تکرار مداوم این کلمات به شخص کمک میکند تا به یک احساس آرامش و حالت خاموش در ذهن برسد، همچنین باعث میشود که شخص با درون خودش ارتباط برقرار کند تا سعادت و شادمانی را همراه با آرامش و صلح بسیار در روح خودش بدست بیاورد. شخص باید همیشه به یاد داشته باشد که همانقدر که تکرار این کلمات و یا " مانتراهای " مقدس ضروری است، به همان اندازه تکرار این کلمات همراه با یک صدای صاف، لحنِ گفتن و میزان بلندی صدا که مناسب باشد، اهمیت دارد. تکرار این کلمات، به شکل گیری ارتعاشات مختلف در فضا کمک میکند و به شخص کمک میکند تا با قوت تمرکز کند.

مدیتیشن تعمق چطور انجام داده شود؟

شخص باید خیلی مراقب باشد، مانترا باید بر اساس نیازی که شخص دارد، انتخاب شود. حدود 16 آیات سانسکریت و مانترا وجود دارد که باید بنا بر سن و نیازهای شخص انتخاب شود. حتی اگر چیزهای زیادی است که در هنگام انتخاب مانترا باید روی آن تمرکز کرد، ولی بیشترین نکته حائز اهمیت، ویژگی صدا است که مقدس ترین حالت در تمام مراحل مدیتیشن است. مدیتیشن تعمق، تنها یک نوع مدیتیشن نیست که بنا بر روند فکرها و عقاید مختلف شکل گرفته باشد، بلکه یک روش بسیار علمی است که مورد بررسی قرار گرفته و در سراسر دنیا میلیونها نفری که از آن استفاده میکنند، بسوی یک زندگی پر از شادی کشیده شده اند. این مدیتیشن نه تنها به شخص کمک میکند که یک تمرکز و یک تعمق خوب را بدست آورد، بلکه کمک میکند که شخص در هوش خلاق هم از لحاظ نظری و هم عملی سریع باشد. هوش خلاق یک نوع هوش بدون مرز و کاملا بی انتها است؛ و تنها بخشی از مغز است که نه با شیوه خاصی و نه با هیچ کد ثبت شده ای و نه با هماهنگی خودش، عمل میکند.

با گذشت مداوم زمان، تقاضا و نیاز به مدیتیشن تعمق افزایش یافته و با سرعت بسیار در حال گسترش است. در حال حاضر مردم بیشتر و بیشتر به انجام این مدیتیشن علاقه مند میشوند، حتی اگر ساعات زیادی مشغولیت داشته باشند، آنها به محض اینکه موقعیتی را بدست بیاورند که آنها را بسوی زندگی رویایی اشان ببرد – (یک زندگی، یعنی اینکه از هر نظر و از هر جنبه خیلی بیشتر از آنچه  که انتظار دارید، دریافت کنید). با توجه به تقاضای فراوان برای کسب مهارت های مدیتیشن، در حال حاضر موسساتی در سراسر دنیا هستند که با پرداخت یک مبلغ ثابت، مدیتیشن تعمق را تعلیم میدهند که علاقه مندان به یادگیری این نوع مدیتیشن، این مبلغ را پرداخت میکنند.

فواید

هدف نهایی این نوع مدیتیشن این است که به شخص کمک کند تا از هر نظریک انسان قانع و بسیار خودکفا باشد. این صفات در نهایت به شخص کمک میکند که هم از لحاظ معنوی و هم از لحاظ مادی به درجات بسیار عالی در زندگی برسد. هنگامی که یک روش ومسیر درست است، میتوان به موفقیت رسید.
 
 
دسته بندی
بهداشت روان » مدیتیشن
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس آرنولد با دمبل

پوش پرس دوبل با کتل بل

کرانچ با سیم کش

پرس سینه با زنجیر

دمبل روی نیمکت شیب دار

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت صاف

Top