مدیتیشن تعمق سال 1955 در هند شکل گرفت. ماهاریشی ماهاش یوگی Maharishi Mahesh Yogi که یکی از اساتید سرشناس یوگا بود آنرا شناخت. به گفته او تمامی دانشی که از این نوع مدیتیشن دارد را سالها قبل از لُرد (در هند به معنای خداوندگار)  کریشنا Lord Krishna بدست آورده است. برای مدتی به آن توجهی نداشته است. منابعی در دست است نشان میدهد که دانش در باره این نوع مدیتیشن با تعلیمات لُرد گوتاما بودا  Lord Gautama Buddha دوباره احیا شد. بنابراین، مدیتیشنی که ماهاریشی بوجود آورد، ترکیبی از تعلیمات لُرد کریشنا و لُرد بودا بود که به نام  "مدیتیشن تعمق" شناخته شد. ماهاریشی تمامی دانش این نوع مدیتیشن را تحت تعالیم معلمانش – سِری شانکار Sri Shankar و سِری براهماناندا ساراسواتی Sri Brahmanand Saraswati آموخت و دوره های آنرا گذراند.

روش

مهمترین ویژگی مدیتیشن تعمق این است که، تعدادی کلمات مقدس را که "مانترا" نامیده میشود، مرتب تکرار شود. گفته شده است، تکرار مداوم این کلمات به شخص کمک میکند تا به یک احساس آرامش و حالت خاموش در ذهن برسد، همچنین باعث میشود که شخص با درون خودش ارتباط برقرار کند تا سعادت و شادمانی را همراه با آرامش و صلح بسیار در روح خودش بدست بیاورد. شخص باید همیشه به یاد داشته باشد که همانقدر که تکرار این کلمات و یا " مانتراهای " مقدس ضروری است، به همان اندازه تکرار این کلمات همراه با یک صدای صاف، لحنِ گفتن و میزان بلندی صدا که مناسب باشد، اهمیت دارد. تکرار این کلمات، به شکل گیری ارتعاشات مختلف در فضا کمک میکند و به شخص کمک میکند تا با قوت تمرکز کند.

مدیتیشن تعمق چطور انجام داده شود؟

شخص باید خیلی مراقب باشد، مانترا باید بر اساس نیازی که شخص دارد، انتخاب شود. حدود 16 آیات سانسکریت و مانترا وجود دارد که باید بنا بر سن و نیازهای شخص انتخاب شود. حتی اگر چیزهای زیادی است که در هنگام انتخاب مانترا باید روی آن تمرکز کرد، ولی بیشترین نکته حائز اهمیت، ویژگی صدا است که مقدس ترین حالت در تمام مراحل مدیتیشن است. مدیتیشن تعمق، تنها یک نوع مدیتیشن نیست که بنا بر روند فکرها و عقاید مختلف شکل گرفته باشد، بلکه یک روش بسیار علمی است که مورد بررسی قرار گرفته و در سراسر دنیا میلیونها نفری که از آن استفاده میکنند، بسوی یک زندگی پر از شادی کشیده شده اند. این مدیتیشن نه تنها به شخص کمک میکند که یک تمرکز و یک تعمق خوب را بدست آورد، بلکه کمک میکند که شخص در هوش خلاق هم از لحاظ نظری و هم عملی سریع باشد. هوش خلاق یک نوع هوش بدون مرز و کاملا بی انتها است؛ و تنها بخشی از مغز است که نه با شیوه خاصی و نه با هیچ کد ثبت شده ای و نه با هماهنگی خودش، عمل میکند.

با گذشت مداوم زمان، تقاضا و نیاز به مدیتیشن تعمق افزایش یافته و با سرعت بسیار در حال گسترش است. در حال حاضر مردم بیشتر و بیشتر به انجام این مدیتیشن علاقه مند میشوند، حتی اگر ساعات زیادی مشغولیت داشته باشند، آنها به محض اینکه موقعیتی را بدست بیاورند که آنها را بسوی زندگی رویایی اشان ببرد – (یک زندگی، یعنی اینکه از هر نظر و از هر جنبه خیلی بیشتر از آنچه  که انتظار دارید، دریافت کنید). با توجه به تقاضای فراوان برای کسب مهارت های مدیتیشن، در حال حاضر موسساتی در سراسر دنیا هستند که با پرداخت یک مبلغ ثابت، مدیتیشن تعمق را تعلیم میدهند که علاقه مندان به یادگیری این نوع مدیتیشن، این مبلغ را پرداخت میکنند.

فواید

هدف نهایی این نوع مدیتیشن این است که به شخص کمک کند تا از هر نظریک انسان قانع و بسیار خودکفا باشد. این صفات در نهایت به شخص کمک میکند که هم از لحاظ معنوی و هم از لحاظ مادی به درجات بسیار عالی در زندگی برسد. هنگامی که یک روش ومسیر درست است، میتوان به موفقیت رسید.
 

ادامه این موضوع

عنصرهای مدیتیشن

چهار عنصر اصلی مدیتیشن که یک پیش نیاز برای هر گونه ای از مدیتیشن است، شامل یک محل آرام، یک حالت راحت یا بی حرکت، یک موضوع برای تمرکز و یک حالت غیر فعال در تمام مدت مدیتیشن است. هر کدام از این حالتها برای مراحل اولیه مدیتیشن مورد نیاز است، اما با تمرین، یوگی (فردی که تمرینات یوگا را انجام میدهد) میتواند جدای از این کارها مدیتیشن را بخوبی انجام دهد، بله، اما حضور این چهار عنصر محیطی را برای مدیتیشن آماده میکند.

مدیتیشن بودایی

استرس، بیتابی و بی قراری و خشم در اعماق ذهن بشر ریشه دوانده و در آن خانه کرده اند. انسان ها همواره به روش ها و داروهای مختلف برای رویارویی با واقعیات زندگی متوسل شده و می شوند. در این میان، بی تردید، مدیتیشن بودایی مؤثرین و کارآمدترین شیوه برای مقابله با این مشکلات به شمار می رود.

مدیتیشن پیاده روی

در جهانی که ما امروزه زندگی میکنیم، ذهن و بدن انسان در تمام مدت کاملاً در استرس استپ ذهن و بدن به آرامش نیاز دارد و هیچ گزینه ای بهتراز مدیتیش پیاده روی نیست.

مدیتیشن تنفسی

پیش از شروع فرمهای دیگری از مدیتیشن، شما باید مهارت خودتان را در مدیتیشن تنفسی بدست بیاورید که اولین قدم در مدیتیشن است. بنابراین، مهم است که اصول اولیه را یاد بگیرید.

مدیتیشن چاکرا

چاکرا، چند کانون مرکزی است که ما اغلب بطور آگاهانه یا ناآگاهانه از آنها استفاده میکنیم. مدیتیشن چاکرا، به تجربه ما و بعضی اوقات به درک ما از رویدادهایی که هر روز در زندگی پیش میاید، کمک میکند. چاکرا همین نقاط کانونی هستند.

مدیتیشن ذِن

مدیتیشن ذن یک پدیده آموزشی است که در باره اصول مدیتیشنِ سکوت از طریق توبه و طلب بخشایش صحبت میکند. اصولی که آموزش میدهد این است که تنها راه کمک به انسان برای رستگاری در دنیا، نیروانا (پاكی محض و آرامش مطلق) است.

مدیتیشن کودکان

روشهای مدیتیشن بنا بر زندگی انسان، شاید اولین گام برای شناخت خودش باشد. این اولین مدیتیشنی است که میلیونها نفر در زندگی حقیقی آنرا انجام میدهند. این مقاله در مورد اساس و مراحل مدیتیشن صحبت میکند.

مدیتیشن یوگا

مدیتیشن یوگا راه حل مناسبی برای مشکلات زندگی روزانه ما است. مدیتیشن یوگا، قدرت دارد که هم بدن ما و هم ذهن ما را شفا دهد و راه حل مناسبی، برای مشکلاتی مانند استرس، عصبانیت، اضطراب و دیگر مشکلات میباشد.

Top