راههای بسیاری برای اینکه خودتان را آرام کنید، وجود دارد. مدیتیشن پیاده روی یکی از این راهها است. این مدیتیشن استرس را کاهش میدهد و ذهن را پاک میکند. بیشتر مدیتیشن با دراز کشیدن در یک مکان آرام بخش با چشمان بسته ارتباط دارد، اما مدیتیشن پیاده روی را میتوان در هر زمان و هرجایی و تقریباً هر روز میتوان انجام داد. مدیتیشن پیاده روی با مهارت پیاده روی ارتباط دارد.

همانطور که آگاهی شما نسبت به مدیتیشن پیاده روی بیشتر میشود، توجه شما هم به بسیاری از فعالیت ها جلب میشود و شما متوجه میشوید که فقط با پاها و ساق پاهایتان پیاده روی نمیکنید.

تاریخچه

قدمت این مدیتیشن به زمان بودا برمیگردد، که این تمرین را با شاگردانش انجام میداد. برخلاف قدمت در ظهور این مدیتیشن، حتی امروزه هم ازاین مدیتیشن برای آرامش ذهن و بدن استفاده میکنند.

فواید

آیا تمام تکنیکهای مدیتیشن که برای استراحت ذهن و بدن انجام میشود، این است؟ این مدیتیشن تمام افکار منفی و نگرانی ها را از ذهن پاک میکند. از نقطه نظر مدیتیشن، هیچ چیزی در این دنیا از شما مهمتر نیست و شما میتوانید از لحظات خوش خودتان لذت ببرید. با استفاده از این مدیتیشن، شما میتوانید تکنیکهای پیاده روی خودتان را دوباره برنامه ریزی و دوباره هماهنگ کنید، در نتیجه  چگونه راه رفتن را یاد میگیرید. این مدیتیشن به ما کمک میکند که نسبت به خودمان بیشتر آگاهی پیدا کنیم. شما میتوانید با تمام تمرکز به "ساتوری" (Satori) که یک نوع آرام کردن بدن و پاک کردن ذهن است، برسید.

روشها

برای انجام این مدیتیشن، باید به یک حالت مناسب بایستید بطوریکه متوجه شوید که  وزن شما به زمین منتقل میشود. شما باید تعادل خودتان را حفظ کنید و صاف بایستید. سپس راه رفتن را شروع کنید. نیازی نیست که روش راه رفتنمان را عوض کنیم بلکه باید از اینکه چطور راه میرویم، آگاهی پیدا کنیم.

بعد شما هنگام پیاده روی باید نسبت به تمام بدن خود آگاه باشید. از پاها، مچ پا، زانو، ران، باسن، شکم، گردن و همه جای بدن خود آگاهی داشته باشید. در هنگام پیاده روی باید نسبت به عکس العمل تمام این قسمتها توجه داشته باشید. در مورد اینکه این قسمتها چگونه همدیگر را نگه میدارند فکر کنید.

شما میتوانید از احساسات خودتان از لحاظ صدا نه از لحاظ احساسات آگاهی پیدا کنید. اینکه چیزهایی که در داخل و یا خارج از بدن شما هستند برایتان خوشایند است یا ناخوشایند. در این چیزها گیر نکنید و سعی هم نکنید که از دست آنها خلاص شوید، فقط به آنها توجه کنید.

وقتی به میزان مساوی از بدن و ذهن خودتان آگاهی پیدا کردید، دیگر پیاده روی کافی است. نباید بدنتان سرد شود بلکه به آرامی پیاده روی را تمام کنید.

تکنیکها

این روش مدیتیشن برای زمانی که بدن انسان درحال فعالیت است، بکار میرود. برای اینکه راحت‌تر به ذهن و بدن خودتان آرامش بدهید، این روش خوب است. شما هر جا که میروید، چه زمانی که به دفتر کارتان و یا به فروشگاه مواد غذایی میروید، میتوانید این مدیتیشن را انجام دهید. این تکنیک از دیگر تکنیکهای مدیتیشن متفاوت است زیرا مشخص است که موقع پیاده روی باید چشمان شما باز باشد. پس در هنگام این مدیتیشن به علت اینکه بدن ما درفعالیت است باید بیشتربه بدن خودمان توجه کنیم. اگر شما میخواهید این نوع مدیتیشن را یاد بگیرید باید با یک شخص حرفه ای در این رابطه مشورت کنید. تمرین غلط امکان دارد که شرایط بدی را بوجود بیاورد. میتواند اثرات منفی داشته باشد. اگر چه این روش با تکنیکهای دیگر مدیتیشن تفاوت دارد اما بیشتر مردم با آن  سازگارتر هستند، چرا که با انجام کارهای دیگر این تمرین را هم انجام میدهند. این روش، بیشترین مهارت درپیاده روی است.

در کل، دراین زندگی ناآرام و خسته کننده، این یک روش کامل برای آرامش ذهن و بدن و رفع استرس است. این تکنیک توجه شما را به خودتان و اطرافتان بیشتر میکند.
 

ادامه این موضوع

عنصرهای مدیتیشن

چهار عنصر اصلی مدیتیشن که یک پیش نیاز برای هر گونه ای از مدیتیشن است، شامل یک محل آرام، یک حالت راحت یا بی حرکت، یک موضوع برای تمرکز و یک حالت غیر فعال در تمام مدت مدیتیشن است. هر کدام از این حالتها برای مراحل اولیه مدیتیشن مورد نیاز است، اما با تمرین، یوگی (فردی که تمرینات یوگا را انجام میدهد) میتواند جدای از این کارها مدیتیشن را بخوبی انجام دهد، بله، اما حضور این چهار عنصر محیطی را برای مدیتیشن آماده میکند.

مدیتیشن بودایی

استرس، بیتابی و بی قراری و خشم در اعماق ذهن بشر ریشه دوانده و در آن خانه کرده اند. انسان ها همواره به روش ها و داروهای مختلف برای رویارویی با واقعیات زندگی متوسل شده و می شوند. در این میان، بی تردید، مدیتیشن بودایی مؤثرین و کارآمدترین شیوه برای مقابله با این مشکلات به شمار می رود.

مدیتیشن تعمق

در اصل این نوع از تعمق در هند کشف شد و گسترش پیدا کرد. مدیتیشن تعمق، یکی از قدیمی ترین انواع مدیتیشن است که تا به امروز هم وجود دارد. مدیتیشن تعمق شامل "مانتراها " (یک کلمه سانسکریت) و "کلمات مقدس"، برای بهتر شدن زندگی برای فرد میباشد.

مدیتیشن تنفسی

پیش از شروع فرمهای دیگری از مدیتیشن، شما باید مهارت خودتان را در مدیتیشن تنفسی بدست بیاورید که اولین قدم در مدیتیشن است. بنابراین، مهم است که اصول اولیه را یاد بگیرید.

مدیتیشن چاکرا

چاکرا، چند کانون مرکزی است که ما اغلب بطور آگاهانه یا ناآگاهانه از آنها استفاده میکنیم. مدیتیشن چاکرا، به تجربه ما و بعضی اوقات به درک ما از رویدادهایی که هر روز در زندگی پیش میاید، کمک میکند. چاکرا همین نقاط کانونی هستند.

مدیتیشن ذِن

مدیتیشن ذن یک پدیده آموزشی است که در باره اصول مدیتیشنِ سکوت از طریق توبه و طلب بخشایش صحبت میکند. اصولی که آموزش میدهد این است که تنها راه کمک به انسان برای رستگاری در دنیا، نیروانا (پاكی محض و آرامش مطلق) است.

مدیتیشن کودکان

روشهای مدیتیشن بنا بر زندگی انسان، شاید اولین گام برای شناخت خودش باشد. این اولین مدیتیشنی است که میلیونها نفر در زندگی حقیقی آنرا انجام میدهند. این مقاله در مورد اساس و مراحل مدیتیشن صحبت میکند.

مدیتیشن یوگا

مدیتیشن یوگا راه حل مناسبی برای مشکلات زندگی روزانه ما است. مدیتیشن یوگا، قدرت دارد که هم بدن ما و هم ذهن ما را شفا دهد و راه حل مناسبی، برای مشکلاتی مانند استرس، عصبانیت، اضطراب و دیگر مشکلات میباشد.

Top