یوگا و مدیتیشن هردو به هم مرتبط هستند و آنها را نمیتوان از هم جدا کرد. این حقیقت دارد که یوگا و مدیتیشن هرکدام اثرات سودمند خودشان را روی بدن و ذهن ما دارند. اما اگر ما این دو را با هم ترکیب کنیم، تبدیل به یک ابزار قدرتمند میشود که میتواند زندگی ما کاملاً عوض کند و ما را به سوی بهبودی و رفاه پیش ببرد. تمرین مرتب مدیتیشن یوگا میتواند به ذهن و همینطور بدن ما که تحت استرس است، آرامش را بازگرداند و به ما کمک میکند که با مشکلات روزمره زندگی مبارزه کنیم.


آیا تفاوتی بین مدیتیشن یوگا  و انواع دیگر یوگا وجود دارد؟

مدیتیشن یوگا به هیچ وجه با انواع دیگر مدیتیشن تفاوتی ندارد. ممکن است بین آنها تا حدی عدم تشابه وجود داشته باشد، اما شعار و اصول اصلی درمدیتیشن یوگا و یا هرنوع دیگری از مدیتیشن یکسان است. مدیتیشن یوگا بر روی تنظیم افکار متمرکز است. همچنین از همان اصولی که روند پرورش ذهن را کنترل میکند، پیروی میکند تا صلح، آرامش و تمرکز را بوجود بیاورد. ما میدانیم که به محض اینکه شخص آرامش ذهن را بدست آورد میتواند بر ذهن آشفته کنترل داشته باشد.

فواید مدیتیشن یوگا چیست؟

فواید متعددی با مدیتیشن یوگا در ارتباط است که میتوان بعد از چند روز تمرین منظم به آنها رسید. یکی از جنبه های مدیتیشن یوگا این است که افکار صلح آمیز را به ذهن ما میاورد و بدن ما را قوی و بدون استرس میکند. حالتهایی که در مدیتیشن یوگا هستند تا حدودی برای بوجود آوردن چابکی در بدن و ذهن ما موثر هستند. این مدیتیشن به ذهن و بدن از درون نیروی تازه ای میدهد که در ذهن ما احساس لذت و شادی را بجا میگذارد. حتی شما اگر از استرس های  زندگی روزمره رنج نمیبرید، برای داشتن یک زندگی و بدن سالم، میتوانید مدیتیشن یوگا را انجام دهید. این بهترین روش برای خلاص شدن از انواع بیماری ها و اختلالات در بدن است. مدیتیشن یوگا برای کنترل فشار خون بسیار موثر است. افرادی که فشار خون بالا و یا پایین دارند میتوانند بطور منظم تمرینات مدیتیشن یوگا را انجام دهند. به‌غیر از تنظیم فشار خون، میزان ضربان قلب را هم کنترل میکند. تمرین منظم باعث سلامتی در سیستم ایمنی بدن میشود. به این معنا که بدن قدرت و توان مبارزه با انواع بیماری ها را پیدا میکند.

چه روشهایی در مدیتیشن یوگا وجود دارد؟

حالتهای متفاوتی در مدیتیشن یوگا وجود دارد. هر کدام از آنها جنبه ها و مزایای  خود را دارند. با برخی از آنها ممکن است احساس مشکل کنید و امکان دارد انجام دادن بعضی از آنها برای شما بسیار سخت باشد. بنابراین روش صحیح در مدیتیشن یوگا این است که به آرامی شروع  و بطور پیوسته انجام داده شود. بهترین روش برای انجام مدیتیشن یوگا این است که بجای دراز کشیدن، از حالت نشستن روی صندلی استفاده شود.

تکنیکهای مختلف چه هستند؟

حدود ده تکنیک مختلف در مدیتیشن وجود دارد که شما میتوانید برای داشتن یک زندگی بهتر آنها را انجام دهید. روش اول این است که همزمان با کنترل ذهن، افکار خود را هم کنترل کنید. شما باید قبل از انجام هر تکنیک دیگری ذهن خود را خالی کنید.

برخی از تکنیکهای مدیتیشن یوگا عبارتند از:
  • راجا یوگا (تمام موجها و تغییرات ذهنی را کنترل میکند) وهاتا یوگا (تمرین های منظم و استوار بدنی که فرد را به هدف و نتیجه دلخواه میرساند)
  • مدیتیشن چاکرا
  • مدیتیشن مانترا
  • ایسوارا پرانیدهانات – تسلیم شدن (Isvara Pranidhanat- Surrender) به معنی تسلیم شدن، عشق و معنویت درونی فرد در هندوئیسم و یوگا
  • مدیتیشن مانترا

چطور این تمرین را به روش درست باید انجام داد؟

شما باید تمرین یوگا را بطور منظم و مرتب انجام دهید. خودتان را عادت دهید که صبح زود یوگا کنید. جایی که راحت است و هوا جریان دارد را انتخاب کنید. در حالیکه مدیتیشن یوگا را انجا میدهید، پشتتان را صاف و چانه اتان را بالا نگه دارید. چشمانتان را ببندید، افکارتان را کنترل کنید و تنفستان را احساس کنید. ده دقیقه در این حالت بمانید و بعد از آن آماده هستید که تکنیکهای مدیتیشن یوگا را انجام دهید.
 

ادامه این موضوع

عنصرهای مدیتیشن

چهار عنصر اصلی مدیتیشن که یک پیش نیاز برای هر گونه ای از مدیتیشن است، شامل یک محل آرام، یک حالت راحت یا بی حرکت، یک موضوع برای تمرکز و یک حالت غیر فعال در تمام مدت مدیتیشن است. هر کدام از این حالتها برای مراحل اولیه مدیتیشن مورد نیاز است، اما با تمرین، یوگی (فردی که تمرینات یوگا را انجام میدهد) میتواند جدای از این کارها مدیتیشن را بخوبی انجام دهد، بله، اما حضور این چهار عنصر محیطی را برای مدیتیشن آماده میکند.

مدیتیشن بودایی

استرس، بیتابی و بی قراری و خشم در اعماق ذهن بشر ریشه دوانده و در آن خانه کرده اند. انسان ها همواره به روش ها و داروهای مختلف برای رویارویی با واقعیات زندگی متوسل شده و می شوند. در این میان، بی تردید، مدیتیشن بودایی مؤثرین و کارآمدترین شیوه برای مقابله با این مشکلات به شمار می رود.

مدیتیشن پیاده روی

در جهانی که ما امروزه زندگی میکنیم، ذهن و بدن انسان در تمام مدت کاملاً در استرس استپ ذهن و بدن به آرامش نیاز دارد و هیچ گزینه ای بهتراز مدیتیش پیاده روی نیست.

مدیتیشن تعمق

در اصل این نوع از تعمق در هند کشف شد و گسترش پیدا کرد. مدیتیشن تعمق، یکی از قدیمی ترین انواع مدیتیشن است که تا به امروز هم وجود دارد. مدیتیشن تعمق شامل "مانتراها " (یک کلمه سانسکریت) و "کلمات مقدس"، برای بهتر شدن زندگی برای فرد میباشد.

مدیتیشن تنفسی

پیش از شروع فرمهای دیگری از مدیتیشن، شما باید مهارت خودتان را در مدیتیشن تنفسی بدست بیاورید که اولین قدم در مدیتیشن است. بنابراین، مهم است که اصول اولیه را یاد بگیرید.

مدیتیشن چاکرا

چاکرا، چند کانون مرکزی است که ما اغلب بطور آگاهانه یا ناآگاهانه از آنها استفاده میکنیم. مدیتیشن چاکرا، به تجربه ما و بعضی اوقات به درک ما از رویدادهایی که هر روز در زندگی پیش میاید، کمک میکند. چاکرا همین نقاط کانونی هستند.

مدیتیشن ذِن

مدیتیشن ذن یک پدیده آموزشی است که در باره اصول مدیتیشنِ سکوت از طریق توبه و طلب بخشایش صحبت میکند. اصولی که آموزش میدهد این است که تنها راه کمک به انسان برای رستگاری در دنیا، نیروانا (پاكی محض و آرامش مطلق) است.

مدیتیشن کودکان

روشهای مدیتیشن بنا بر زندگی انسان، شاید اولین گام برای شناخت خودش باشد. این اولین مدیتیشنی است که میلیونها نفر در زندگی حقیقی آنرا انجام میدهند. این مقاله در مورد اساس و مراحل مدیتیشن صحبت میکند.

Top