ادامه موضوع

مدیتیشن ذِن
مدیتیشن پیاده روی
مدیتیشن تعمق
عنصرهای مدیتیشن
مدیتیشن کودکان
مدیتیشن چاکرا
مدیتیشن بودایی
مدیتیشن تنفسی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
یوگا و مدیتیشن هردو به هم مرتبط هستند و آنها را نمیتوان از هم جدا کرد. این حقیقت دارد که یوگا و مدیتیشن هرکدام اثرات سودمند خودشان را روی بدن و ذهن ما دارند. اما اگر ما این دو را با هم ترکیب کنیم، تبدیل به یک ابزار قدرتمند میشود که میتواند زندگی ما کاملاً عوض کند و ما را به سوی بهبودی و رفاه پیش ببرد. تمرین مرتب مدیتیشن یوگا میتواند به ذهن و همینطور بدن ما که تحت استرس است، آرامش را بازگرداند و به ما کمک میکند که با مشکلات روزمره زندگی مبارزه کنیم.


آیا تفاوتی بین مدیتیشن یوگا  و انواع دیگر یوگا وجود دارد؟

مدیتیشن یوگا به هیچ وجه با انواع دیگر مدیتیشن تفاوتی ندارد. ممکن است بین آنها تا حدی عدم تشابه وجود داشته باشد، اما شعار و اصول اصلی درمدیتیشن یوگا و یا هرنوع دیگری از مدیتیشن یکسان است. مدیتیشن یوگا بر روی تنظیم افکار متمرکز است. همچنین از همان اصولی که روند پرورش ذهن را کنترل میکند، پیروی میکند تا صلح، آرامش و تمرکز را بوجود بیاورد. ما میدانیم که به محض اینکه شخص آرامش ذهن را بدست آورد میتواند بر ذهن آشفته کنترل داشته باشد.

فواید مدیتیشن یوگا چیست؟

فواید متعددی با مدیتیشن یوگا در ارتباط است که میتوان بعد از چند روز تمرین منظم به آنها رسید. یکی از جنبه های مدیتیشن یوگا این است که افکار صلح آمیز را به ذهن ما میاورد و بدن ما را قوی و بدون استرس میکند. حالتهایی که در مدیتیشن یوگا هستند تا حدودی برای بوجود آوردن چابکی در بدن و ذهن ما موثر هستند. این مدیتیشن به ذهن و بدن از درون نیروی تازه ای میدهد که در ذهن ما احساس لذت و شادی را بجا میگذارد. حتی شما اگر از استرس های  زندگی روزمره رنج نمیبرید، برای داشتن یک زندگی و بدن سالم، میتوانید مدیتیشن یوگا را انجام دهید. این بهترین روش برای خلاص شدن از انواع بیماری ها و اختلالات در بدن است. مدیتیشن یوگا برای کنترل فشار خون بسیار موثر است. افرادی که فشار خون بالا و یا پایین دارند میتوانند بطور منظم تمرینات مدیتیشن یوگا را انجام دهند. به‌غیر از تنظیم فشار خون، میزان ضربان قلب را هم کنترل میکند. تمرین منظم باعث سلامتی در سیستم ایمنی بدن میشود. به این معنا که بدن قدرت و توان مبارزه با انواع بیماری ها را پیدا میکند.

چه روشهایی در مدیتیشن یوگا وجود دارد؟

حالتهای متفاوتی در مدیتیشن یوگا وجود دارد. هر کدام از آنها جنبه ها و مزایای  خود را دارند. با برخی از آنها ممکن است احساس مشکل کنید و امکان دارد انجام دادن بعضی از آنها برای شما بسیار سخت باشد. بنابراین روش صحیح در مدیتیشن یوگا این است که به آرامی شروع  و بطور پیوسته انجام داده شود. بهترین روش برای انجام مدیتیشن یوگا این است که بجای دراز کشیدن، از حالت نشستن روی صندلی استفاده شود.

تکنیکهای مختلف چه هستند؟

حدود ده تکنیک مختلف در مدیتیشن وجود دارد که شما میتوانید برای داشتن یک زندگی بهتر آنها را انجام دهید. روش اول این است که همزمان با کنترل ذهن، افکار خود را هم کنترل کنید. شما باید قبل از انجام هر تکنیک دیگری ذهن خود را خالی کنید.

برخی از تکنیکهای مدیتیشن یوگا عبارتند از:
  • راجا یوگا (تمام موجها و تغییرات ذهنی را کنترل میکند) وهاتا یوگا (تمرین های منظم و استوار بدنی که فرد را به هدف و نتیجه دلخواه میرساند)
  • مدیتیشن چاکرا
  • مدیتیشن مانترا
  • ایسوارا پرانیدهانات – تسلیم شدن (Isvara Pranidhanat- Surrender) به معنی تسلیم شدن، عشق و معنویت درونی فرد در هندوئیسم و یوگا
  • مدیتیشن مانترا

چطور این تمرین را به روش درست باید انجام داد؟

شما باید تمرین یوگا را بطور منظم و مرتب انجام دهید. خودتان را عادت دهید که صبح زود یوگا کنید. جایی که راحت است و هوا جریان دارد را انتخاب کنید. در حالیکه مدیتیشن یوگا را انجا میدهید، پشتتان را صاف و چانه اتان را بالا نگه دارید. چشمانتان را ببندید، افکارتان را کنترل کنید و تنفستان را احساس کنید. ده دقیقه در این حالت بمانید و بعد از آن آماده هستید که تکنیکهای مدیتیشن یوگا را انجام دهید.
 
 
دسته بندی
بهداشت روان » مدیتیشن
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس شانه با هالتر

غلتاندن با هالتر

پرس سینه و اِکسل

سیم کش با تکنیک فلیپ ( Flip ) جودو

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

دراز و نشست سه چهارم

Top