ذن یک کلمه ژاپنی است که دراصل از یک کلمه چینی برگرفته شده است. آن کلمه "چان" است. ماهایانای بودیسم  (یک نوع دین در مکتب بودا) در یک مدرسه اجرا میشود؛ این مکان را ذن مینامند. اما منشاء واقعی کلمه ذن از زبان سانسکریت است که "دهیانا" نامیده میشود و به معنی مدیتیشن است. هدف از آموزه های اصلی ذن این است که باعث روشنگری ذهن انسان شود. آموزه های ذن ازحقایق شناخته شده که بصورت تئوری ارائه داده میشوند، تقدیر نمیکند. حقایق تاریخی نشان میدهد که چین مکانی بوده که برای اولین بار مکتب ذن را در یک مدرسه بطورجداگانه به ثبت رسانده است، که یادگیری به شکل مدیتیشن را در آن مدرسه مقررکرد.

آیا ذن فایده ای دارد؟

در رابطه با مدیتیشن ذن فواید بیشماری وجود دارد. ذن یک روش کامل برای کسب خرد و پرورش دهنده یک ذهن روشن و آرام است. ذن آرامش را در ذهن بوجود میاورد به این معنا که هر شخصی میتواند با افراد دیگری که در اطراف او هستند، هماهنگ شود. ذن به شخص برای ایجاد روابط بهتر کمک میکند و حس عزت نفس و اعتماد به خود را در شخص افزایش میدهد. ذن یک رفتار مثبت اندیشی و بدست آوردن قدرت درونی را آهسته آهسته القا میکند، که برای مقابله با مسائل زندگی بسیار لازم است. جدای از این فواید، ذن با سلامتی هم در ارتباط است که استرس و افسردگی مزمن را از بین میبرد.

چگونه تکنیکهای ذن انجام داده شود؟

مدیتیشن ذن هم کاملاً مانند هر نوع دیگری از مدیتیشن است و تمرینات آن بسیار آسان است. برای تمرین مدیتیشن ذن، به یک بالش احتیاج دارید که معمولاً به حالت و نحوه انجام تمرینات شما بستگی دارد) از بالش برای نشستن روی ان استفاده میشود). پیش از شروع مدیتیشن، کفشها و جوراب و هر لباسی که مانع راحتی شما میشود را دربیاورید. باید یک اتاقی که هوا در آن جریان دارد را انتخاب کنید. هنگامیکه برای شروع مدیتیشن آماده شدید، خود را درحالت ذاذِن  "مدیتیشن نشسته" (بصورت سه زانو که پاها باید روی هم قرار گیرد) قرار دهید. به خاطر داشته باشید که باید در یک وضعیت درست بنشینید.

انواع مختلفی از مدیتیشن ذن وجود دارد که عبارتند از:
  • وضعیت نیم لوتوس یا نیم نیلوفری (هانکا فوزا Hankafuza): دراین حالت پای چپ را روی ران راست و کف پای راست را به آرامی زیر ران چپ قرار میدهیم.
  • وضعیت برمس (Burmese): در تمرینات این وضعیت بیشتر به کار برده میشود. هر دو پا را به شکل ضربدر روی هم قرار دهید بطوریکه زانوها با زمین تماس داشته باشند.
  • وضعیت لوتوس کامل یا نیلوفر کامل (کِکافوزا  Kekkafuza): این حالت ثبات بیشتری را برای بدن فراهم میکند. در این وضعیت قسمت کف هر پا را روی ران مخالف قرار میگیرد. در چند روز اول این تمرین، پاها درد میگیرند، اما بعد از چند روز که عادت کردید انجام آن برای شما آسان میشود. اما افرادی که درد مزمن در زانو دارند نباید این تمرین را انجام دهند.
  • وضعیت دوزانو (سِیزا  eiza) این وضعیت کاملاً راحت است بطوریکه فرد روی دو زانو مینشیند و به مچ پای خود استراحت میدهد.
  • وضعیت صندلی: شما باید این تمرین را با صندلی انجام دهید، اما فراموش نکنید که باید پشت خود را صاف نگه دارید.
  • وضعیت ایستادن: این حالت برای افرادی است که در مدت زمان طولانی تر نمیتوانند روی صندلی بنشینند، پاها را به عرض شانه ها باز میکنید و به زانوها نباید سفت فشار آورد.

به چه روشی باید تمرین کرد؟

پس از اینکه در وضعیت تمرین قرار گرفتید باید دست خود را در مقابل مادرای کیهانی (حلقه کیهانی) خم کنید. در این حالت یکی از دستهای خود را روی دست دیگر قرار دهید (ترجیحاً یک دست بر دست دیگر تسلط داشته باشد) نوک شست دست ها باید به هم متصل شوند. چشمها را ببندید و سعی کنید تمرکز کنید. شما فقط باید به تنفستان فکر کنید، روی دم و بازدم تمرکز کنید. اگر در این میان حواستان پرت شد، اشکالی ندارد فوراً  ذهنتان را متمرکز کنید. تمرکز روی دم و باز دم را پانزده دقیقه ادامه دهید. بعد از اتمام پانزده دقیقه چشمها، بازوها و پاهای خود را باز کنید.
 

ادامه این موضوع

عنصرهای مدیتیشن

چهار عنصر اصلی مدیتیشن که یک پیش نیاز برای هر گونه ای از مدیتیشن است، شامل یک محل آرام، یک حالت راحت یا بی حرکت، یک موضوع برای تمرکز و یک حالت غیر فعال در تمام مدت مدیتیشن است. هر کدام از این حالتها برای مراحل اولیه مدیتیشن مورد نیاز است، اما با تمرین، یوگی (فردی که تمرینات یوگا را انجام میدهد) میتواند جدای از این کارها مدیتیشن را بخوبی انجام دهد، بله، اما حضور این چهار عنصر محیطی را برای مدیتیشن آماده میکند.

مدیتیشن بودایی

استرس، بیتابی و بی قراری و خشم در اعماق ذهن بشر ریشه دوانده و در آن خانه کرده اند. انسان ها همواره به روش ها و داروهای مختلف برای رویارویی با واقعیات زندگی متوسل شده و می شوند. در این میان، بی تردید، مدیتیشن بودایی مؤثرین و کارآمدترین شیوه برای مقابله با این مشکلات به شمار می رود.

مدیتیشن پیاده روی

در جهانی که ما امروزه زندگی میکنیم، ذهن و بدن انسان در تمام مدت کاملاً در استرس استپ ذهن و بدن به آرامش نیاز دارد و هیچ گزینه ای بهتراز مدیتیش پیاده روی نیست.

مدیتیشن تعمق

در اصل این نوع از تعمق در هند کشف شد و گسترش پیدا کرد. مدیتیشن تعمق، یکی از قدیمی ترین انواع مدیتیشن است که تا به امروز هم وجود دارد. مدیتیشن تعمق شامل "مانتراها " (یک کلمه سانسکریت) و "کلمات مقدس"، برای بهتر شدن زندگی برای فرد میباشد.

مدیتیشن تنفسی

پیش از شروع فرمهای دیگری از مدیتیشن، شما باید مهارت خودتان را در مدیتیشن تنفسی بدست بیاورید که اولین قدم در مدیتیشن است. بنابراین، مهم است که اصول اولیه را یاد بگیرید.

مدیتیشن چاکرا

چاکرا، چند کانون مرکزی است که ما اغلب بطور آگاهانه یا ناآگاهانه از آنها استفاده میکنیم. مدیتیشن چاکرا، به تجربه ما و بعضی اوقات به درک ما از رویدادهایی که هر روز در زندگی پیش میاید، کمک میکند. چاکرا همین نقاط کانونی هستند.

مدیتیشن کودکان

روشهای مدیتیشن بنا بر زندگی انسان، شاید اولین گام برای شناخت خودش باشد. این اولین مدیتیشنی است که میلیونها نفر در زندگی حقیقی آنرا انجام میدهند. این مقاله در مورد اساس و مراحل مدیتیشن صحبت میکند.

مدیتیشن یوگا

مدیتیشن یوگا راه حل مناسبی برای مشکلات زندگی روزانه ما است. مدیتیشن یوگا، قدرت دارد که هم بدن ما و هم ذهن ما را شفا دهد و راه حل مناسبی، برای مشکلاتی مانند استرس، عصبانیت، اضطراب و دیگر مشکلات میباشد.

Top