ادامه موضوع

مدیتیشن یوگا
مدیتیشن پیاده روی
مدیتیشن تعمق
عنصرهای مدیتیشن
مدیتیشن کودکان
مدیتیشن چاکرا
مدیتیشن بودایی
مدیتیشن تنفسی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
 ذن یک کلمه ژاپنی است که دراصل از یک کلمه چینی برگرفته شده است. آن کلمه "چان" است. ماهایانای بودیسم  (یک نوع دین در مکتب بودا) در یک مدرسه اجرا میشود؛ این مکان را ذن مینامند. اما منشاء واقعی کلمه ذن از زبان سانسکریت است که "دهیانا" نامیده میشود و به معنی مدیتیشن است. هدف از آموزه های اصلی ذن این است که باعث روشنگری ذهن انسان شود. آموزه های ذن ازحقایق شناخته شده که بصورت تئوری ارائه داده میشوند، تقدیر نمیکند. حقایق تاریخی نشان میدهد که چین مکانی بوده که برای اولین بار مکتب ذن را در یک مدرسه بطورجداگانه به ثبت رسانده است، که یادگیری به شکل مدیتیشن را در آن مدرسه مقررکرد.

آیا ذن فایده ای دارد؟

در رابطه با مدیتیشن ذن فواید بیشماری وجود دارد. ذن یک روش کامل برای کسب خرد و پرورش دهنده یک ذهن روشن و آرام است. ذن آرامش را در ذهن بوجود میاورد به این معنا که هر شخصی میتواند با افراد دیگری که در اطراف او هستند، هماهنگ شود. ذن به شخص برای ایجاد روابط بهتر کمک میکند و حس عزت نفس و اعتماد به خود را در شخص افزایش میدهد. ذن یک رفتار مثبت اندیشی و بدست آوردن قدرت درونی را آهسته آهسته القا میکند، که برای مقابله با مسائل زندگی بسیار لازم است. جدای از این فواید، ذن با سلامتی هم در ارتباط است که استرس و افسردگی مزمن را از بین میبرد.

چگونه تکنیکهای ذن انجام داده شود؟

مدیتیشن ذن هم کاملاً مانند هر نوع دیگری از مدیتیشن است و تمرینات آن بسیار آسان است. برای تمرین مدیتیشن ذن، به یک بالش احتیاج دارید که معمولاً به حالت و نحوه انجام تمرینات شما بستگی دارد) از بالش برای نشستن روی ان استفاده میشود). پیش از شروع مدیتیشن، کفشها و جوراب و هر لباسی که مانع راحتی شما میشود را دربیاورید. باید یک اتاقی که هوا در آن جریان دارد را انتخاب کنید. هنگامیکه برای شروع مدیتیشن آماده شدید، خود را درحالت ذاذِن  "مدیتیشن نشسته" (بصورت سه زانو که پاها باید روی هم قرار گیرد) قرار دهید. به خاطر داشته باشید که باید در یک وضعیت درست بنشینید.

انواع مختلفی از مدیتیشن ذن وجود دارد که عبارتند از:
  • وضعیت نیم لوتوس یا نیم نیلوفری (هانکا فوزا Hankafuza): دراین حالت پای چپ را روی ران راست و کف پای راست را به آرامی زیر ران چپ قرار میدهیم.
  • وضعیت برمس (Burmese): در تمرینات این وضعیت بیشتر به کار برده میشود. هر دو پا را به شکل ضربدر روی هم قرار دهید بطوریکه زانوها با زمین تماس داشته باشند.
  • وضعیت لوتوس کامل یا نیلوفر کامل (کِکافوزا  Kekkafuza): این حالت ثبات بیشتری را برای بدن فراهم میکند. در این وضعیت قسمت کف هر پا را روی ران مخالف قرار میگیرد. در چند روز اول این تمرین، پاها درد میگیرند، اما بعد از چند روز که عادت کردید انجام آن برای شما آسان میشود. اما افرادی که درد مزمن در زانو دارند نباید این تمرین را انجام دهند.
  • وضعیت دوزانو (سِیزا  eiza) این وضعیت کاملاً راحت است بطوریکه فرد روی دو زانو مینشیند و به مچ پای خود استراحت میدهد.
  • وضعیت صندلی: شما باید این تمرین را با صندلی انجام دهید، اما فراموش نکنید که باید پشت خود را صاف نگه دارید.
  • وضعیت ایستادن: این حالت برای افرادی است که در مدت زمان طولانی تر نمیتوانند روی صندلی بنشینند، پاها را به عرض شانه ها باز میکنید و به زانوها نباید سفت فشار آورد.

به چه روشی باید تمرین کرد؟

پس از اینکه در وضعیت تمرین قرار گرفتید باید دست خود را در مقابل مادرای کیهانی (حلقه کیهانی) خم کنید. در این حالت یکی از دستهای خود را روی دست دیگر قرار دهید (ترجیحاً یک دست بر دست دیگر تسلط داشته باشد) نوک شست دست ها باید به هم متصل شوند. چشمها را ببندید و سعی کنید تمرکز کنید. شما فقط باید به تنفستان فکر کنید، روی دم و بازدم تمرکز کنید. اگر در این میان حواستان پرت شد، اشکالی ندارد فوراً  ذهنتان را متمرکز کنید. تمرکز روی دم و باز دم را پانزده دقیقه ادامه دهید. بعد از اتمام پانزده دقیقه چشمها، بازوها و پاهای خود را باز کنید.
 
 
دسته بندی
بهداشت روان » مدیتیشن
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

حرکت دادن توپ تمرین به عقب و جلو

پرس سرشانه با یک دمبل

پرس آرنولد با دمبل

بلند کردن هالتر

رساندن دست به پاشنه پا

دیپ با نیمکت

Top