ادامه موضوع

یوگا
فارست یوگا
آشتانگا یوگا
آناندا یوگا

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
منافع یوگا به تمام گوشه و کنار جهان رسیده اند و افراد برای رفع بسیاری از مشکلات خود یوگا انجام می دهند. بهترین نکته در مورد یوگا این است که ثابت شده است یوگا برای حل مشکلات بسیار مفید است. یوگا با قدرت بخشیدن به بدن مشکل را حل می کند. این یکی از دلایل دیگر توجه مردم به یوگا در سراسر جهان است.

یوگا به انواع مختلف تقسیم شده است تا به شیوه خاص تری به افراد کمک کند. یکی از این انواع یوگا بیکرام یوگا است. به بیکرام یوگا به عنوان هات یوگا نیز اشاره می شود.

تاریخچه

بیکرام یوگا نوعی خاص از یوگا است و در دوران مدرن امروزی بسیار محبوب و متداول است. پایه گذار این نوع یوگا بیکرام چودهاری مرشد باعث نامگذاری این نوع یوگا به این نام بوده است. این نوع یوگا در منطقه کلکته هند پایه گذاری شد. کالجی که بیکرام چودهاری این نوع خاص یوگا را در آن پایه گذاری کرد کالج یوگای هند است. این نوع یوگا در دهه 70 پایه گذاری شده و در اواخر قرن بیستم متداول شد.

بیکرام یوگا بسیار متفاوت از انواع دیگر یوگا است و تفاوت آن در مکان انجام یوگا است. جایی که بیکرام یوگا در آن انجام می شود متفاوت از جای انجام انواع دیگر یوگا است.

فلسفه

بیکرام یوگا به عنوان هات یوگا شناخته شده تر است. این امر احتمالا به دلیل محیطی است که این نوع یوگا در آن انجام می شود. بیکرام یوگا در اتاقی که گرم نگه داشته می شود انجام می شود. به این دلیل است که نام هات یوگا به این نوع یوگا داده شده است. باور بر این است که دمای بالای اتاق انعطاف پذیری بدن را افزایش داده و به بهتر انجام دادن کشش ها کمک می کند و علاوه بر این از آسیب دیدن بدن جلوگیری می کند.

گفته می شود بیکرام یوگا اندام های مختلف بدن را با ماهیچه ها و مفاصل به کار انداخته و به آن ها سود می رساند. بیکرام یوگا اساسا به بهبود جریان خون و تبدیل بهتر اکسیژن خون به انرژی کمک می کند.

روش ها

روش بیکرام یوگا متضمن انجام 26 آسانا است. آساناها به ترتیب ثابت با تمرین های متناوب استراحت و تنفس در اتاقی گرم انجام می شوند.
روی هم رفته 26 آسانا وجود دارد. تعدای از آساناها عبارتند از:
 • مجموعه پرانایاما
 • آردها چاندراسانا
 • اوتکات آسانا
 • گارود آسانا
 • جانوشیر آسانا
 • دهانور آسانا
 • تولاداند آسانا

تکنیک ها

همان طور که قبلا گفته شد، بیکرام یوگا بیشتر در مورد انجام 26 آسانای مهم در اتاقی گرم است. باور بر این است که دمای گرم اتاق، دمای بدن را نیز افزایش می دهد که باعث افزایش انعطاف پذیری بدن می شود. افزایش انعطاف پذیری باعث افزایش قابلیت کشش می شود و فرد می تواند بدون آسیب دیدن آساناها را به شیوه ای موثر انجام بدهد.

بیکرام یوگا چگونه انجام می شود؟

اولین و مهم ترین کاری که باید در بیکرام یوگا انجام داد تمرین تنفس است. فرد باید سعی کند نفس خود را کنترل کرده و براساس نیازمندی شرایط آن را تنظیم کند. فرد باید بر نفس خود تمرکز کرده و سعی کند آن را تحت کنترل نگه دارد.

وقتی این کار انجام شد، باید روی ذهن تمرکز کرد. ذهن باید آرام و در آرامش باشد.
بعد از رسیدن به آرامش ذهنی، نوبت بخش دما می رسد. چون دمای اتاق زیاد است، فرد شروع به عرق کردن خواهد کرد. فرد باید اجازه بدهد آب بدن جریان پیدا کرده و تسلیم گرمای اتاق بشود. بدن نباید در برابر گرمای اتاق مقاومت کند و باید اجازه بدهد گرما وارد بدن بشود.
بعد از این مراحل، 26 آسانا با تمرکز و توجه بسیار زیاد انجام می شوند.
 
 
دسته بندی
بهداشت روان » انواع یوگا
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 • يوگا براي سلامتي
  يوگا علمي است که روشي جامع براي رشد بدن- ذهن ارائه مي‌کند. در اين...
 • آنوسارا یوگا
  آنوسارا یوگا براساس مفهوم تانترایی هوشیاری شیوا – شاکتی است. آنوسارا...

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس پشت بازو ایستاده

پرس سینه با تخته

دیپ با نیمکت

پوش پرس دوبل با کتل بل

تمرین با غلتک - غلتاندن به سمت خارج

حرکت با طناب

Top