"استرس" واکنش بدن به فشار و درخواست از محیط خارج است. به وضعیت یا دلیلی که باعث استرس می شود محرک استرس زا گفته می شود. محرک های استرس زا می توانند مثبت یا منفی باشند. برای مثال، رفتن به مدرسه یا دانشگاه جدید، محیط کار جدید، ازدواج کردن، تولد نوزاد و خرید خانه نمونه هایی از محرک های استرس زای مثبت هستند. تمام این موارد هرچند پر از استرس و دغدغه هستند، رویدادهای مثبتی در زندگی می باشند و بنابراین فردی که این موارد برای او اتفاق می افتد در مدت زمان کوتاهی با شرایط تطبیق پیدا می کند.

از سوی دیگر، مواردی مثل مشکل در محیط کار، مشکلات خانوادگی، قطع رابطه، تشخیص ناگهانی بیماری های مزمن، مرگ نزدیکان، فوت همسر، از دست دادن شغل و بازنشستگی از جمله عوامل استرس زای منفی هستند.

استرس فقط از محیط خارجی تحمیل نمی شود. استرس می تواند خودایجابی هم باشد. بعضی افراد به خاطر داشتن افکار منفی بیشتر از سایرین در معرض استرس هستند. احساساتی مانند بدبینی، خودباوری منفی، انتظارات غیرواقع گرایانه در زندگی، عدم داشتن جسارت و ناتوانی در پذیرش رویدادها منجر به استرس می شوند. مشکلات فردی مانند مشکلات در روابط، مسائل مالی، مشکل با فرزندان، همسر یا والدین بیمار و اعتیاد به کار باعث استرس فیزیولوژیکی و احساسی در زندگی می شوند.

استرس ذهنی و درونی بوده و بین افراد متغیر است. برای مثال، چیزی که ممکن است برای یک نفر استرس زا باشد برای فردی دیگر اینگونه نیست. مثلا سخنرانی در جمع برای بعضی افراد بسیار لذت بخش است در حالیکه برای بعضی دیگر باعث تنش و استرس ناشی از ترس از صحنه می شود. ترافیک و راهبندان سنگین در زمان رفتن به محل کار برای بسیاری از افراد وضعیتی استرس زا است در حالیکه عده ای از افراد آن را موهبتی در لباس مبدل می دانند چون زمانی برای تمدد اعصاب، لذت بردن از موسیقی یا حتی برنامه ریزی برای کارهای روزانه فراهم می کند.

استرس و عوامل استرس زا بسته به شخصیت افراد و نگرش آنها به زندگی، بین افراد متفاوت هستند. استرس با اعتیاد به الکل، سیگار کشیدن و اعتیاد به مواد مخد هم ارتباط دارد. عوامل فیزیکی مانند اختلالات خواب، بیماری روحی و چاقی می توانند باعث استرس بشوند. عوامل محیطی مانند آلودگی هوا، سرو صدا، سرما یا گرمای بیش از حد می توانند استرس ایجاد کنند. سر و کار داشتن با رئیس سخت گیر، بچه های نافرمان و سرکش و افرادی که باعث یادآوری رویدادهای ناخوشایند می شوند، می توانند استرس زا باشند. افراد دچار بیماری روحی یا دارای پیشینه خانوادگی ابتلا به بیماری روحی استرس بیشتری دارند ، تحریک پذیرتر بوده و در برابر فشار و ضرورت های خارجی آسیب پذیر هستند.

با گذشت سال های عمر دلایل استرس تغییر می کنند. یک کودک ممکن است در مدرسه دچار استرس بشود و به خاطر نگذراندن اوقاتی باکیفیت با والدینش اوقات تلخی کند، یک نوجوان ممکن است به خاطر مطالبات در مدرسه و دانشگاه که به شکل پروژه ها، انتصاب ها، امتحان و نمرات هستند دچار استرس بشود. مشکلات فیزیکی مانند آکنه پوستی، بوی بد بدن، و نداشتن اندام متناسب می توانند باعث استرس در دوران نوجوانی بشوند. با افزایش سن فرد و شاغل شدن او، محیط کار پر استرس، نیاز همیشگی به بهبود مهارت ها، رشد شغلی نامطلوب و بی ثباتی مالی باعث استرس می شوند.

همانطور که در بالا گفته شد، بعضی عوامل استرس تاثیرات مثبتی بر افزایش سطح انرژی و کیفیت عملکرد فرد دارند. برای مثال، آماده شدن برای ارائه مطلب، امتحان یا مصاحبه باعث استرس کوتاه مدتی می شود که ترشح آدرنالین را بیشتر کرده و تمرکز فرد و توانایی او برای مقابله با چالش را بهبود می دهد. کار کردن تحت استرس کوتاه مدت در واقع مفید است. در هر صورت، اگر استرس برای مدتی طولانی باقی بماند سطح انرژی فرد را پائین می آورد. افرادی که به مدت طولانی تحت شرایط استرس زا باشند اختلالات مختلف بدنی، روانی و شناختی را تجربه می کنند که در صورت درمان نشدن می توانند فاجعه آمیز و مهلک باشند.
 
 
مجموعه
بهداشت روان » استرس

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

Top