عوامل استرس زای دانشجویی می توانند ناشی از روابط بین فردی یا ناشی از دلایل تحصیلی باشند. دلتنگی عامل بین فردی اصلی ایجاد استرس در دانشجویی است که از خانه به خوابگاه رفته است. دلتنگی بسته به شخصیت افراد از چند هفته تا چند ماه طول می کشد. وقتی دانشجویان بعد از تعطیلاتی طولانی از خانه به خوابگاه بر می گردند بیشترین شدت دلتنگی را تجربه می کنند.

با حفظ تماس با خانه و دوستان دوران مدرسه می توان از استرس مربوط به دلتنگی اجتناب کرد. عضویت در باشگاه ها و فعالیت های دانشجویی راه هایی فوق العاده برای از بین بردن استرس دانشگاه هستند.

دومین عامل استرس زای مهم در زندگی دانشجویان مشکل روابط است. برای دانشجویان پیدا کردن دوستان جدید و برقرار کردن رابطه صمیمانه با آنها مشکل است. معمولا دانشجویان در ماه های اول حضور در دانشگاه تنها می مانند و این باعث افسردگی روحی در آنها می شود. حفظ تماس با دوستان قدیمی هم برای دانشجویان مشکل می شود. از دست دادن رابطه با دوستان قدیمی می تواند باعث استرس بشود.

دانشجویانی که وارد دانشگاه می شوند متوجه می شوند تحصیل در دانشگاه کار سختی است و وقتی نمی توانند انتظارات را برآورده کنند دچار استرس می شوند. بسیاری از دانشجویان از فکر امتحان اضطراب پیدا می کنند. فشار برای گرفتن نمرات خوب یک عامل استرس زای دیگر است. به موقع انجام دادن پروژه ها و تکالیف اغلب اوقات باعث ایجاد تنش و اضطراب بین دانشجویان می شود. اغلب دانشجویان کارشان را انجام نمی دهند و این باعث افزایش بار کاری و استرس ناشی از آن می شود. تکالیف نه چندان روشن، کار بیش از حد برای منزل، نداشتن روابط صمیمی با استادان و همکلاسی های ناخوشایند هم از جمله عوامل استرس زای موثر بر زندگی دانشجویی هستند. عوامل فیزیکی مثل آکنه، پوست چرب، بوی بدن، موی وزدار، چاقی و بدن سست و ضعیف نیز می توانند باعث استرس در دانشجویان بشوند.

با منظم بودن در تحصیل و مطالعات می توان بر استرس ناشی از امور تحصیلی در زندگی  دانشجویی غلبه کرد. به موقع ارائه دادن پروژه ها و تکالیف کلاسی نه تنها باعث به دست آوردن اعتماد به نفس بلکه باعث گرفتن نمرات خوب در امتحانات می شود. دانشجویانی که تکنیک های مدیریت زمان را به کار می برند همیشه موفق می شوند و شخصیت هایی جامع پیدا می کنند. برنامه ریزی موشکافانه کارهای روزانه و استفاده عاقلانه از زمان به فرد کمک می کند از استرس در آخرین فرصت اجتناب کند. دانشجویانی که شغل پاره وقت دارند نباید اجازه بدهند فشار کار بر تحصیل آنها تاثیر بگذارد. ورزش بهترین راه کاهش استرس است.

همچنین در صورتی که هم اتاقی ها پر سرو صدا باشند، پیدا کردن جایی ساکت و آرام برای مطالعه اهمیت دارد. برای تمرکز روی مطالعه می توان از کتابخانه استفاده کرد. نوشتن برنامه کاری و پایبندی به آن باعث دستاوردهای شگفت انگیزی در تحصیل می شود. مشارکت در برنامه های فرهنگی و فعالیت های ورزشی در دانشگاه به توسعه مهارت های اجتماعی و پیدا کردن دوستان جدید کمک می کند و باعث کاهش شدید استرس می شود. ورزش تناسب بدن را بهبود می دهد و به از بین بردن چربی اضافی بدن کمک می کند. دانشجویانی که علاقمند به ورزش نیستند می توانند گزینه های دیگری مثل یوگا، رقص، کیک بوکسینگ، هنرآموزی و غیره را برای غلبه بر استرس امتحان کنند. دانشجویان باید مواد مغذی متعادلی بخورند و از مصرف فست فود خودداری کنند. چرت نیمروزی و داشتن خواب با کیفیت سلامت بدن در زندگی دانشجویی را تضمین می کنند.
 
 
مجموعه
بهداشت روان » استرس

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

Top