عوامل استرس زای دانشجویی می توانند ناشی از روابط بین فردی یا ناشی از دلایل تحصیلی باشند. دلتنگی عامل بین فردی اصلی ایجاد استرس در دانشجویی است که از خانه به خوابگاه رفته است. دلتنگی بسته به شخصیت افراد از چند هفته تا چند ماه طول می کشد. وقتی دانشجویان بعد از تعطیلاتی طولانی از خانه به خوابگاه بر می گردند بیشترین شدت دلتنگی را تجربه می کنند.

با حفظ تماس با خانه و دوستان دوران مدرسه می توان از استرس مربوط به دلتنگی اجتناب کرد. عضویت در باشگاه ها و فعالیت های دانشجویی راه هایی فوق العاده برای از بین بردن استرس دانشگاه هستند.

دومین عامل استرس زای مهم در زندگی دانشجویان مشکل روابط است. برای دانشجویان پیدا کردن دوستان جدید و برقرار کردن رابطه صمیمانه با آنها مشکل است. معمولا دانشجویان در ماه های اول حضور در دانشگاه تنها می مانند و این باعث افسردگی روحی در آنها می شود. حفظ تماس با دوستان قدیمی هم برای دانشجویان مشکل می شود. از دست دادن رابطه با دوستان قدیمی می تواند باعث استرس بشود.

دانشجویانی که وارد دانشگاه می شوند متوجه می شوند تحصیل در دانشگاه کار سختی است و وقتی نمی توانند انتظارات را برآورده کنند دچار استرس می شوند. بسیاری از دانشجویان از فکر امتحان اضطراب پیدا می کنند. فشار برای گرفتن نمرات خوب یک عامل استرس زای دیگر است. به موقع انجام دادن پروژه ها و تکالیف اغلب اوقات باعث ایجاد تنش و اضطراب بین دانشجویان می شود. اغلب دانشجویان کارشان را انجام نمی دهند و این باعث افزایش بار کاری و استرس ناشی از آن می شود. تکالیف نه چندان روشن، کار بیش از حد برای منزل، نداشتن روابط صمیمی با استادان و همکلاسی های ناخوشایند هم از جمله عوامل استرس زای موثر بر زندگی دانشجویی هستند. عوامل فیزیکی مثل آکنه، پوست چرب، بوی بدن، موی وزدار، چاقی و بدن سست و ضعیف نیز می توانند باعث استرس در دانشجویان بشوند.

با منظم بودن در تحصیل و مطالعات می توان بر استرس ناشی از امور تحصیلی در زندگی  دانشجویی غلبه کرد. به موقع ارائه دادن پروژه ها و تکالیف کلاسی نه تنها باعث به دست آوردن اعتماد به نفس بلکه باعث گرفتن نمرات خوب در امتحانات می شود. دانشجویانی که تکنیک های مدیریت زمان را به کار می برند همیشه موفق می شوند و شخصیت هایی جامع پیدا می کنند. برنامه ریزی موشکافانه کارهای روزانه و استفاده عاقلانه از زمان به فرد کمک می کند از استرس در آخرین فرصت اجتناب کند. دانشجویانی که شغل پاره وقت دارند نباید اجازه بدهند فشار کار بر تحصیل آنها تاثیر بگذارد. ورزش بهترین راه کاهش استرس است.

همچنین در صورتی که هم اتاقی ها پر سرو صدا باشند، پیدا کردن جایی ساکت و آرام برای مطالعه اهمیت دارد. برای تمرکز روی مطالعه می توان از کتابخانه استفاده کرد. نوشتن برنامه کاری و پایبندی به آن باعث دستاوردهای شگفت انگیزی در تحصیل می شود. مشارکت در برنامه های فرهنگی و فعالیت های ورزشی در دانشگاه به توسعه مهارت های اجتماعی و پیدا کردن دوستان جدید کمک می کند و باعث کاهش شدید استرس می شود. ورزش تناسب بدن را بهبود می دهد و به از بین بردن چربی اضافی بدن کمک می کند. دانشجویانی که علاقمند به ورزش نیستند می توانند گزینه های دیگری مثل یوگا، رقص، کیک بوکسینگ، هنرآموزی و غیره را برای غلبه بر استرس امتحان کنند. دانشجویان باید مواد مغذی متعادلی بخورند و از مصرف فست فود خودداری کنند. چرت نیمروزی و داشتن خواب با کیفیت سلامت بدن در زندگی دانشجویی را تضمین می کنند.
 

ادامه این موضوع

استرس

استرس واکنش بدن به فشارهای خارجی است و شرایط پراسترس در زندگی بسیار رایج هستند. افراد به طور متفاوت به استرس واکنش نشان می‌دهند و چیزی که ممکن است برای یک نفر استرس زا باشد برای فردی دیگر استرس زا نیست. برای مدیریت استرس و بهبود کیفیت زندگی ابزارهای مختلفی وجود دارد.

استرس در موقعیت های اجتماعی

استرس می تواند از شرایط اجتماعی مختلفی از جمله تولد و بزرگ کردن فرزند، ازدواج، محیط کار، روابط فردی و موضوعات مرتبط به سلامتی ناشی بشود. به شیوه های مختلفی می توان استرس را کاهش داد. فعالیت های بدنی می توانند به کاهش انواع مختلف استرس کمک کنند.

استرس و تنش

فشار خارجی باعث استرس می شود. تنش نشانه استرس است. استرس می تواند باعث بروز نشانه های فیزیکی و روانی شده و سبب بیماری بشود.

بهداشت روان چیست؟

بهداشت روان تجربه همه جانبه اما انتزاعی بهزیستی روانی، جسمانی، اجتماعی، اقتصادی و روحی است. بهداشت روان تجربه ای چند بعدی است چون نمی توان بهزیستی اجتماعی را بدون آرامش روانی ناشی از سلامت جسمانی تجربه کرد. می توان بهداشت روان را بر اساس عوامل سهیم در ظهور آن در انسان طبقه بندی کرد.

تکنیک های کاهش استرس

به چند شیوه می‌توان استرس را کاهش داد. ایجاد فضای مناسب در خانه و محل کار استرس را کاهش می‌دهد. ورزش، مدیریت زمان و رفتاردرمانی نیز می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند.

جنبه های جسمانی استرس

استرس تاثیر جسمانی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی بر بدن دارد. افرادی که تحت استرس هستند مشکلاتی را در سلامت خود تجربه می کنند. مدیریت استرس ایجاب می کند افراد به طور منظم ورزش کنند، غذاهای مغذی بخورند و خوب بخوابند.

دلایل استرس

"استرس" واکنش بدن به فشار و درخواست از محیط خارج است. به وضعیت یا دلیلی که باعث استرس می شود محرک استرس زا گفته می شود. محرک های استرس زا می توانند مثبت یا منفی باشند. برای مثال، رفتن به مدرسه یا دانشگاه جدید، محیط کار جدید، ازدواج کردن، تولد نوزاد و خرید خانه نمونه هایی از محرک های استرس زای مثبت هستند.

رابطه بین شخصیت و استرس

شخصیت و استرس با هم ارتباط دارند و این موضوع صحت دارد که هیچ دو نفری به طور یکسان به استرس واکنش نشان نمی دهند. مردان و زنان هم واکنش متفاوتی به استرس دارند. رفتار در برابر استرس می تواند رفتار نوع A یا رفتار نوع B باشد و فهمیدن ویژگی های شخصیتی و نوع واکنش احتمالی به استرس اهمیت دارد.

رایج ترین استرس های فیزیولوژیکی

استرس فیزیولوژیکی بر تمام سیستم های بدن تاثیر گذاشته و باعث ظهور نشانه های بدنی می شود. رایج ترین استرس های فیزیولوژیکی عبارتند از آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی توسط مغز،ترشح تیروکسین توسط تیروئید و ترشح آدرنالین توسط غدد فوق کلیوی. بارداری، بیماری روحی، ناتوانی جنسی در مردان و عفونت های ویروسی نیز می توانند باعث استرس فیزیولوژیکی بشوند.

سر و صدا – ترافیک و استرس

سرو صدا و ترافیک باعث استرس می شوند. این نوع استرس اجتناب ناپذیر و بخشی از زندگی مدرن با راهبندان و آلودگی صوتی است. آلودگی صوتی و ترافیک وسایل نقلیه باید کاهش داده شوند تا کیفیت زندگی بهبود پیدا کند.

عوامل استرس

عوامل استرس عبارتند از استرس مرتبط به کار، استرس اجتماعی، استرس محیطی و انواع دیگر استرس. استرس می تواند به خاطر عوامل طبی و روانی نیز ایجاد بشود. مراقبت از سالمندان یا انجام وظایف نیز می توانند باعث ایجاد سطوح مختلف استرس بشوند.

Top