هیچ دو نفری به طور یکسان به شرایط پراسترس واکنش نشان نمی دهند. واکنش به استرس به شخصیت فرد و نگرش او به زندگی بستگی دارد. برخی افراد اضطراب و زودرنجی را به طور وراثتی دارند و در برابر استرس آسیب پذیرتر هستند. ژنتیک و عوامل محیطی هر دو بر استرس تاثیر می گذارند.

پاسخ به استرس بین زنان و مردان نیز متفاوت است. زنان بیشتر از مردان در معرض استرس هستند. در هرصورت زنان مهارت های برقراری ارتباط بیشتری نسبت به مردان دارند و این موضوع به آنها کمک می کند بر استرس غلبه کنند. استرس در زنان باردار سطح کورتیزول را در آنها بالا می برد و این به نوبه خود سطح کورتیزول در جنین را بالا می برد. این کودک بعد از تولد در برابر شرایط پراسترس آسیب پذیر می ماند چون تاثیر کورتیزول طی بارداری در مغز جنین باقی می ماند. زنانی که پس از زایمان دچار استرس می شوند نیز حالت افسردگی را به نوزاد انتقال می دهند و این موضوع بر شخصیت کودک در مراحل بعدی زندگی او تاثیر می گذارد.

ممکن است استرس خودایجابی نیز باشد. افراد بدبین، خجالتی و با عزت نفس کم معمولا از نظر روحی به آسانی افسرده می شوند. ناتوانی در تطابق یافتن با تغییر، ناتوانی در تمرکز و جسارت کمتر داشتن فرد را در برابر استرس آسیب پذیر می کنند.

روانشناسان دو نوع رفتار در انسان ها را شناسایی کرده اند- "نوع A" و "نوع B". افراد نوع A حساس به زمان، جاه طلب و زودرنج هستند. افراد نوع B آرام بوده و حساسیت کمتری به زمان دارند. افراد نوع A تحت شرایط پراسترس آسیب پذیرتر هستند در حالیکه افراد نوع B کمتر در برابر استرس آسیب پذیرند. افراد نوع A غرق در کار هستند و عمدتا کارهای نامرتبط زیادی انجام می دهند.

شخصیت های نوع A افراد موفقی هستند و در هر کاری که انجام بدهند به خوبی عمل می کنند. آنها برای هر چیزی برنامه ریزی می کنند و روحیه چالش پذیری دارند. افراد نوع A سختکوش هستند و زمانی را به استراحت و تمدد اعصاب اختصاص نمی دهند و همچنین به خاطر پیدا نکردن اوقات فراغت احساس گناه می کنند. افراد نوع A معمولا تحصیلکرده و دارای سلامت جسمانی هستند. آنها از شکست بیزارند و برای رسیدن به موفقیت خیلی سخت کار می کنند، همیشه سماجت دارند، نمی توانند برای انجام شدن کارها منتظر بمانند، همیشه عجله دارند و احساسات و عواطف خود را نشان نمی دهند. بزرگترین غنیمتی که افراد نوع A می پردازند این است که به آسانی استرس می گیرند.

ویژگیهای شخصیتی افراد نوع B دقیقا مخالف ویژگی های شخصیتی افراد نوع A هستند. آنها مقید به زمان نیستند. آنها حتی بین کارشان زمانی برای استراحت و تمدد اعصاب پیدا می کنند. آنها کارشان را تا لحظه آخر به تعویق می اندازند و در این‌ مورد احساس گناه نمی کنند. آنها از برنده نشدن در رقابت ناراحت نمی شوند. آنها آسان گیر و خونسرد هستند، می توانند با بی نظمی یا شلوغی کنار بیایند، بیشتر از ساعات کاری کار نمی کنند، بدون قطع کردن صحبت دیگران به دقت به حرف آنها گوش می دهند، و بیش از حد حس رقابت ندارند. افراد نوع B معمولا احساسات خود را آزادانه به دیگران نشان می دهند. تنها وجه خوب شخصیت نوع B این است که آنها کمتر در برابر استرس آسیب پذیر هستند و این ویژگی توانایی کار کردن در گروه و رسیدن به نتیجه را در آنها ایجاد می کند. در هر صورت در زندگی واقعی افراد ترکیبی از ویژگی های نوع A و نوع B را نشان می دهند.

مهمترین موضوع در مدیریت استرس درک شخصیت و محدودیت های خود است و کار کردن با این درک کمک زیادی به غلبه بر استرس می کند.
 

ادامه این موضوع

استرس

استرس واکنش بدن به فشارهای خارجی است و شرایط پراسترس در زندگی بسیار رایج هستند. افراد به طور متفاوت به استرس واکنش نشان می‌دهند و چیزی که ممکن است برای یک نفر استرس زا باشد برای فردی دیگر استرس زا نیست. برای مدیریت استرس و بهبود کیفیت زندگی ابزارهای مختلفی وجود دارد.

استرس در موقعیت های اجتماعی

استرس می تواند از شرایط اجتماعی مختلفی از جمله تولد و بزرگ کردن فرزند، ازدواج، محیط کار، روابط فردی و موضوعات مرتبط به سلامتی ناشی بشود. به شیوه های مختلفی می توان استرس را کاهش داد. فعالیت های بدنی می توانند به کاهش انواع مختلف استرس کمک کنند.

استرس و تنش

فشار خارجی باعث استرس می شود. تنش نشانه استرس است. استرس می تواند باعث بروز نشانه های فیزیکی و روانی شده و سبب بیماری بشود.

بهداشت روان چیست؟

بهداشت روان تجربه همه جانبه اما انتزاعی بهزیستی روانی، جسمانی، اجتماعی، اقتصادی و روحی است. بهداشت روان تجربه ای چند بعدی است چون نمی توان بهزیستی اجتماعی را بدون آرامش روانی ناشی از سلامت جسمانی تجربه کرد. می توان بهداشت روان را بر اساس عوامل سهیم در ظهور آن در انسان طبقه بندی کرد.

تکنیک های کاهش استرس

به چند شیوه می‌توان استرس را کاهش داد. ایجاد فضای مناسب در خانه و محل کار استرس را کاهش می‌دهد. ورزش، مدیریت زمان و رفتاردرمانی نیز می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند.

جنبه های جسمانی استرس

استرس تاثیر جسمانی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی بر بدن دارد. افرادی که تحت استرس هستند مشکلاتی را در سلامت خود تجربه می کنند. مدیریت استرس ایجاب می کند افراد به طور منظم ورزش کنند، غذاهای مغذی بخورند و خوب بخوابند.

دانشگاه و استرس

دانشگاه می تواند به خاطر روابط بین فردی یا کار تحصیلی و علمی پراسترس باشد. دانشجویانی که از خانه به خوابگاه دانشجویی می روند نیز به خاطر دلتنگی استرس را تجربه می کنند. دانشجویان باید یاد بگیرند در مکانی آرام درس بخوانند و انواع مختلف استرس را به طور موثر مهار کنند.

دلایل استرس

"استرس" واکنش بدن به فشار و درخواست از محیط خارج است. به وضعیت یا دلیلی که باعث استرس می شود محرک استرس زا گفته می شود. محرک های استرس زا می توانند مثبت یا منفی باشند. برای مثال، رفتن به مدرسه یا دانشگاه جدید، محیط کار جدید، ازدواج کردن، تولد نوزاد و خرید خانه نمونه هایی از محرک های استرس زای مثبت هستند.

رایج ترین استرس های فیزیولوژیکی

استرس فیزیولوژیکی بر تمام سیستم های بدن تاثیر گذاشته و باعث ظهور نشانه های بدنی می شود. رایج ترین استرس های فیزیولوژیکی عبارتند از آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی توسط مغز،ترشح تیروکسین توسط تیروئید و ترشح آدرنالین توسط غدد فوق کلیوی. بارداری، بیماری روحی، ناتوانی جنسی در مردان و عفونت های ویروسی نیز می توانند باعث استرس فیزیولوژیکی بشوند.

سر و صدا – ترافیک و استرس

سرو صدا و ترافیک باعث استرس می شوند. این نوع استرس اجتناب ناپذیر و بخشی از زندگی مدرن با راهبندان و آلودگی صوتی است. آلودگی صوتی و ترافیک وسایل نقلیه باید کاهش داده شوند تا کیفیت زندگی بهبود پیدا کند.

عوامل استرس

عوامل استرس عبارتند از استرس مرتبط به کار، استرس اجتماعی، استرس محیطی و انواع دیگر استرس. استرس می تواند به خاطر عوامل طبی و روانی نیز ایجاد بشود. مراقبت از سالمندان یا انجام وظایف نیز می توانند باعث ایجاد سطوح مختلف استرس بشوند.

Top