هیچ دو نفری به طور یکسان به شرایط پراسترس واکنش نشان نمی دهند. واکنش به استرس به شخصیت فرد و نگرش او به زندگی بستگی دارد. برخی افراد اضطراب و زودرنجی را به طور وراثتی دارند و در برابر استرس آسیب پذیرتر هستند. ژنتیک و عوامل محیطی هر دو بر استرس تاثیر می گذارند.

پاسخ به استرس بین زنان و مردان نیز متفاوت است. زنان بیشتر از مردان در معرض استرس هستند. در هرصورت زنان مهارت های برقراری ارتباط بیشتری نسبت به مردان دارند و این موضوع به آنها کمک می کند بر استرس غلبه کنند. استرس در زنان باردار سطح کورتیزول را در آنها بالا می برد و این به نوبه خود سطح کورتیزول در جنین را بالا می برد. این کودک بعد از تولد در برابر شرایط پراسترس آسیب پذیر می ماند چون تاثیر کورتیزول طی بارداری در مغز جنین باقی می ماند. زنانی که پس از زایمان دچار استرس می شوند نیز حالت افسردگی را به نوزاد انتقال می دهند و این موضوع بر شخصیت کودک در مراحل بعدی زندگی او تاثیر می گذارد.

ممکن است استرس خودایجابی نیز باشد. افراد بدبین، خجالتی و با عزت نفس کم معمولا از نظر روحی به آسانی افسرده می شوند. ناتوانی در تطابق یافتن با تغییر، ناتوانی در تمرکز و جسارت کمتر داشتن فرد را در برابر استرس آسیب پذیر می کنند.

روانشناسان دو نوع رفتار در انسان ها را شناسایی کرده اند- "نوع A" و "نوع B". افراد نوع A حساس به زمان، جاه طلب و زودرنج هستند. افراد نوع B آرام بوده و حساسیت کمتری به زمان دارند. افراد نوع A تحت شرایط پراسترس آسیب پذیرتر هستند در حالیکه افراد نوع B کمتر در برابر استرس آسیب پذیرند. افراد نوع A غرق در کار هستند و عمدتا کارهای نامرتبط زیادی انجام می دهند.

شخصیت های نوع A افراد موفقی هستند و در هر کاری که انجام بدهند به خوبی عمل می کنند. آنها برای هر چیزی برنامه ریزی می کنند و روحیه چالش پذیری دارند. افراد نوع A سختکوش هستند و زمانی را به استراحت و تمدد اعصاب اختصاص نمی دهند و همچنین به خاطر پیدا نکردن اوقات فراغت احساس گناه می کنند. افراد نوع A معمولا تحصیلکرده و دارای سلامت جسمانی هستند. آنها از شکست بیزارند و برای رسیدن به موفقیت خیلی سخت کار می کنند، همیشه سماجت دارند، نمی توانند برای انجام شدن کارها منتظر بمانند، همیشه عجله دارند و احساسات و عواطف خود را نشان نمی دهند. بزرگترین غنیمتی که افراد نوع A می پردازند این است که به آسانی استرس می گیرند.

ویژگیهای شخصیتی افراد نوع B دقیقا مخالف ویژگی های شخصیتی افراد نوع A هستند. آنها مقید به زمان نیستند. آنها حتی بین کارشان زمانی برای استراحت و تمدد اعصاب پیدا می کنند. آنها کارشان را تا لحظه آخر به تعویق می اندازند و در این‌ مورد احساس گناه نمی کنند. آنها از برنده نشدن در رقابت ناراحت نمی شوند. آنها آسان گیر و خونسرد هستند، می توانند با بی نظمی یا شلوغی کنار بیایند، بیشتر از ساعات کاری کار نمی کنند، بدون قطع کردن صحبت دیگران به دقت به حرف آنها گوش می دهند، و بیش از حد حس رقابت ندارند. افراد نوع B معمولا احساسات خود را آزادانه به دیگران نشان می دهند. تنها وجه خوب شخصیت نوع B این است که آنها کمتر در برابر استرس آسیب پذیر هستند و این ویژگی توانایی کار کردن در گروه و رسیدن به نتیجه را در آنها ایجاد می کند. در هر صورت در زندگی واقعی افراد ترکیبی از ویژگی های نوع A و نوع B را نشان می دهند.

مهمترین موضوع در مدیریت استرس درک شخصیت و محدودیت های خود است و کار کردن با این درک کمک زیادی به غلبه بر استرس می کند.
 
 
مجموعه
بهداشت روان » استرس

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

Top