معمولا استرس تمام سیستم های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی فردی تحت استرس باشد مغز شرایط را احساس کرده و باعث آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی مانند اپی نفرین می شود. آزاد شدن اپی نفرین از مغز باعث پاسخ جنگ یا گریز در بدن می شود. در این شرایط جریان خون در اندام های حیاتی بدن مانند ریه، مغز و غیره افزایش پیدا می کند و به سایر اندام های داخلی خون کمتری می رسد. این شرایط باعث مشکلات فیزیولوژیکی بسیاری می شود.

استرس غدد تیروئید و فوق کلیوی را فعال کرده و باعث آزاد شدن تیروکسین و کورتیزول می شود. تیروکسین فرایندهای متابولیک را افزایش داده و رفتن گلوکز از کبد به جریان خون را افزایش می دهد تا نیاز بدن به انرژی تامین شود. کورتیزول باعث افزایش التهاب، آسیب دیدگی بافت های بدن و تب می شود.

سردرد، خستگی، خواب آلودگی، افزایش فشار خون، آلرژی های پوستی، آکنه، بدن درد، درد و آسیب عضلات، مشکلات گوارشی، سندرم روده تحریک پذیر، زخم معده، کوتاه مدت شدن حافظه، عدم تمرکز، آکنه، آلرژی های پوستی و عفونت از جمله واکنش های نامساعد مشاهده شده در افرادی هستند که دائماً تحت استرس مزمن قرار دارند.

استرس طولانی مدتی که رفع نشود می تواند باعث مشکلات جدی برای سلامت می شود.
استرس میل جنسی را کاهش داده و توانایی رسیدن به ارگاسم را نیز کاهش می دهد. تحت استرس، جریان خون به پوست و اندام های خارجی کاهش پیدا می کند و این باعث آکنه و آلرژی های پوستی می شود. تحت استرس، تنش ماهیچه ای افزایش پیدا کرده و به صورت دردهای عضلانی بروز پیدا می کند. بعضی افراد وقتی تحت استرس هستند درد گردن و کمر درد پیدا می کنند.

استرس تعداد گلبول های سفید خون را کاهش می دهد؛ بنابراین افرادی که تحت استرس قرار دارند بیشتر مستعد عفونت هستند.
استرس عملا مغز را خسته کرده و حافظه و تمرکز را تضعیف می کند. در واقع استرس ارتباطات بین سلول های مغزی را کاهش می دهد. در نتیجه مغز با تحریک افسردگی روحی یا پرخاشگری با استرس تطابق پیدا می کند.

تعدادی از عوامل ایجاد استرس فیزیولوژیکی باعث استرس روحی می شوند و از سوی دیگر استرس می تواند باعث تشدید بیماری های فیزیولوژیکی بشود.

بیماری های قلبی-عروقی مانند فشار خون بالا، آنژین، ضربان قلب نامنظم، آریتمی و غیره می توانند باعث استرس در زندگی روزمره بشوند. به طور مشابه، اگر فردی به خاطر عوامل خارجی تحت استرس مزمن قرار داشته باشد ممکن است این شرایط بدتر شده و حتی جان فرد را به خطر بیندازند.

مشکلات خواب باعث عدم تمرکز و اضطراب می شوند. مشکلات خواب مانند بیخوابی، آپنه (ایست تنفسی موقت) در خواب می توانند باعث استرس روحی بشوند. خواب خوب برای داشتن زندگی بدون استرس لازم و ضروری است. از سوی دیگر، استرس ناشی از الزامات خارجی می تواند باعث بی خوابی بشود.

چاقی یک عامل اصلی برای استرس فیزیولوژیکی است. افراد چاق اعتماد به نفس پائینی دارند و این موضوع بر سلامت روحی آنها تاثیر می گذارد.

بیماری های خود ایمنی خاصی مانند روماتوئید آرتریت (rheumatoid arthiritis) و فلج چندگانه می توانند برای فرد استرس زا باشند. بیماری های پوستی مثل اگزما نیز باعث وارد شدن استرس بر ذهن می شوند، چون اغلب بیماری های پوستی بر ظاهر فرد تاثیر می گذارند.

افراد دچار بیماری روحی یا افسردگی تحت شرایط دشوار استرس بیشتری پیدا می کنند. بیماری روحی در صورت درمان نشدن واقعا استرس زا است. افرادی که از اقوام مبتلا به بیماری روحی خود مراقبت می کنند نیز تحت استرس قرار دارند.

عوامل فیزیولوژیکی مانند بارداری و دوران پس از زایمان می توانند بسیار استرس زا باشند چون در این شرایط زن باید هم با درد بدن کنار بیاید و هم از نوزاد مراقبت کند. اغلب زنان لفسردگی زایمان را تجربه می کنند. افسردگی پس از زایمان بر سلامتی نوزاد و رابطه بین مادر و کودک نیز تاثیر می گذارد.
 
 
مجموعه
بهداشت روان » استرس

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

Top