معمولا استرس تمام سیستم های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی فردی تحت استرس باشد مغز شرایط را احساس کرده و باعث آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی مانند اپی نفرین می شود. آزاد شدن اپی نفرین از مغز باعث پاسخ جنگ یا گریز در بدن می شود. در این شرایط جریان خون در اندام های حیاتی بدن مانند ریه، مغز و غیره افزایش پیدا می کند و به سایر اندام های داخلی خون کمتری می رسد. این شرایط باعث مشکلات فیزیولوژیکی بسیاری می شود.

استرس غدد تیروئید و فوق کلیوی را فعال کرده و باعث آزاد شدن تیروکسین و کورتیزول می شود. تیروکسین فرایندهای متابولیک را افزایش داده و رفتن گلوکز از کبد به جریان خون را افزایش می دهد تا نیاز بدن به انرژی تامین شود. کورتیزول باعث افزایش التهاب، آسیب دیدگی بافت های بدن و تب می شود.

سردرد، خستگی، خواب آلودگی، افزایش فشار خون، آلرژی های پوستی، آکنه، بدن درد، درد و آسیب عضلات، مشکلات گوارشی، سندرم روده تحریک پذیر، زخم معده، کوتاه مدت شدن حافظه، عدم تمرکز، آکنه، آلرژی های پوستی و عفونت از جمله واکنش های نامساعد مشاهده شده در افرادی هستند که دائماً تحت استرس مزمن قرار دارند.

استرس طولانی مدتی که رفع نشود می تواند باعث مشکلات جدی برای سلامت می شود.
استرس میل جنسی را کاهش داده و توانایی رسیدن به ارگاسم را نیز کاهش می دهد. تحت استرس، جریان خون به پوست و اندام های خارجی کاهش پیدا می کند و این باعث آکنه و آلرژی های پوستی می شود. تحت استرس، تنش ماهیچه ای افزایش پیدا کرده و به صورت دردهای عضلانی بروز پیدا می کند. بعضی افراد وقتی تحت استرس هستند درد گردن و کمر درد پیدا می کنند.

استرس تعداد گلبول های سفید خون را کاهش می دهد؛ بنابراین افرادی که تحت استرس قرار دارند بیشتر مستعد عفونت هستند.
استرس عملا مغز را خسته کرده و حافظه و تمرکز را تضعیف می کند. در واقع استرس ارتباطات بین سلول های مغزی را کاهش می دهد. در نتیجه مغز با تحریک افسردگی روحی یا پرخاشگری با استرس تطابق پیدا می کند.

تعدادی از عوامل ایجاد استرس فیزیولوژیکی باعث استرس روحی می شوند و از سوی دیگر استرس می تواند باعث تشدید بیماری های فیزیولوژیکی بشود.

بیماری های قلبی-عروقی مانند فشار خون بالا، آنژین، ضربان قلب نامنظم، آریتمی و غیره می توانند باعث استرس در زندگی روزمره بشوند. به طور مشابه، اگر فردی به خاطر عوامل خارجی تحت استرس مزمن قرار داشته باشد ممکن است این شرایط بدتر شده و حتی جان فرد را به خطر بیندازند.

مشکلات خواب باعث عدم تمرکز و اضطراب می شوند. مشکلات خواب مانند بیخوابی، آپنه (ایست تنفسی موقت) در خواب می توانند باعث استرس روحی بشوند. خواب خوب برای داشتن زندگی بدون استرس لازم و ضروری است. از سوی دیگر، استرس ناشی از الزامات خارجی می تواند باعث بی خوابی بشود.

چاقی یک عامل اصلی برای استرس فیزیولوژیکی است. افراد چاق اعتماد به نفس پائینی دارند و این موضوع بر سلامت روحی آنها تاثیر می گذارد.

بیماری های خود ایمنی خاصی مانند روماتوئید آرتریت (rheumatoid arthiritis) و فلج چندگانه می توانند برای فرد استرس زا باشند. بیماری های پوستی مثل اگزما نیز باعث وارد شدن استرس بر ذهن می شوند، چون اغلب بیماری های پوستی بر ظاهر فرد تاثیر می گذارند.

افراد دچار بیماری روحی یا افسردگی تحت شرایط دشوار استرس بیشتری پیدا می کنند. بیماری روحی در صورت درمان نشدن واقعا استرس زا است. افرادی که از اقوام مبتلا به بیماری روحی خود مراقبت می کنند نیز تحت استرس قرار دارند.

عوامل فیزیولوژیکی مانند بارداری و دوران پس از زایمان می توانند بسیار استرس زا باشند چون در این شرایط زن باید هم با درد بدن کنار بیاید و هم از نوزاد مراقبت کند. اغلب زنان لفسردگی زایمان را تجربه می کنند. افسردگی پس از زایمان بر سلامتی نوزاد و رابطه بین مادر و کودک نیز تاثیر می گذارد.
 

ادامه این موضوع

استرس

استرس واکنش بدن به فشارهای خارجی است و شرایط پراسترس در زندگی بسیار رایج هستند. افراد به طور متفاوت به استرس واکنش نشان می‌دهند و چیزی که ممکن است برای یک نفر استرس زا باشد برای فردی دیگر استرس زا نیست. برای مدیریت استرس و بهبود کیفیت زندگی ابزارهای مختلفی وجود دارد.

استرس در موقعیت های اجتماعی

استرس می تواند از شرایط اجتماعی مختلفی از جمله تولد و بزرگ کردن فرزند، ازدواج، محیط کار، روابط فردی و موضوعات مرتبط به سلامتی ناشی بشود. به شیوه های مختلفی می توان استرس را کاهش داد. فعالیت های بدنی می توانند به کاهش انواع مختلف استرس کمک کنند.

استرس و تنش

فشار خارجی باعث استرس می شود. تنش نشانه استرس است. استرس می تواند باعث بروز نشانه های فیزیکی و روانی شده و سبب بیماری بشود.

بهداشت روان چیست؟

بهداشت روان تجربه همه جانبه اما انتزاعی بهزیستی روانی، جسمانی، اجتماعی، اقتصادی و روحی است. بهداشت روان تجربه ای چند بعدی است چون نمی توان بهزیستی اجتماعی را بدون آرامش روانی ناشی از سلامت جسمانی تجربه کرد. می توان بهداشت روان را بر اساس عوامل سهیم در ظهور آن در انسان طبقه بندی کرد.

تکنیک های کاهش استرس

به چند شیوه می‌توان استرس را کاهش داد. ایجاد فضای مناسب در خانه و محل کار استرس را کاهش می‌دهد. ورزش، مدیریت زمان و رفتاردرمانی نیز می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند.

جنبه های جسمانی استرس

استرس تاثیر جسمانی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی بر بدن دارد. افرادی که تحت استرس هستند مشکلاتی را در سلامت خود تجربه می کنند. مدیریت استرس ایجاب می کند افراد به طور منظم ورزش کنند، غذاهای مغذی بخورند و خوب بخوابند.

دانشگاه و استرس

دانشگاه می تواند به خاطر روابط بین فردی یا کار تحصیلی و علمی پراسترس باشد. دانشجویانی که از خانه به خوابگاه دانشجویی می روند نیز به خاطر دلتنگی استرس را تجربه می کنند. دانشجویان باید یاد بگیرند در مکانی آرام درس بخوانند و انواع مختلف استرس را به طور موثر مهار کنند.

دلایل استرس

"استرس" واکنش بدن به فشار و درخواست از محیط خارج است. به وضعیت یا دلیلی که باعث استرس می شود محرک استرس زا گفته می شود. محرک های استرس زا می توانند مثبت یا منفی باشند. برای مثال، رفتن به مدرسه یا دانشگاه جدید، محیط کار جدید، ازدواج کردن، تولد نوزاد و خرید خانه نمونه هایی از محرک های استرس زای مثبت هستند.

رابطه بین شخصیت و استرس

شخصیت و استرس با هم ارتباط دارند و این موضوع صحت دارد که هیچ دو نفری به طور یکسان به استرس واکنش نشان نمی دهند. مردان و زنان هم واکنش متفاوتی به استرس دارند. رفتار در برابر استرس می تواند رفتار نوع A یا رفتار نوع B باشد و فهمیدن ویژگی های شخصیتی و نوع واکنش احتمالی به استرس اهمیت دارد.

سر و صدا – ترافیک و استرس

سرو صدا و ترافیک باعث استرس می شوند. این نوع استرس اجتناب ناپذیر و بخشی از زندگی مدرن با راهبندان و آلودگی صوتی است. آلودگی صوتی و ترافیک وسایل نقلیه باید کاهش داده شوند تا کیفیت زندگی بهبود پیدا کند.

عوامل استرس

عوامل استرس عبارتند از استرس مرتبط به کار، استرس اجتماعی، استرس محیطی و انواع دیگر استرس. استرس می تواند به خاطر عوامل طبی و روانی نیز ایجاد بشود. مراقبت از سالمندان یا انجام وظایف نیز می توانند باعث ایجاد سطوح مختلف استرس بشوند.

Top