به عواملی که باعث استرس می شوند استرس زا گفته می شود. عوامل استرس زا می توانند مرتبط به شخصیت باشند یا توسط عوامل خارجی ایجاد شوند. عوامل استرس زا همیشه از محل کار، خانواده، یا مدرسه و دانشگاه نیستند. حتی سرو صدا، ترافیک و آلودگی به عنوان عوامل استرس زا عمل کرده و باعث تحریک پذیری و خشم می شوند.

با افزایش تعداد وسایل نقلیه موتوری، سر و صدا و ترافیک اجتناب ناپذیر هستند. علت اصلی آلودگی صوتی ترافیک و راهبندان سنگین است. افرادی که نزدیک خیابان های شلوغ و جاده های اصلی زندگی می کنند اغلب اوقات از آلودگی صوتی ناشی از ماشین های پرسرعت و وسایل نقلیه دیگر رنج می برند. افرادی که نزدیک فرودگاه ها زندگی می کنند تحت تاثیر سروصدای ناشی از هواپیماها در زمان بلند شدن از زمین و فرود قرار دارند.

افراد شاغل در صنایع، آلودگی صوتی ناشی از دستگاه هایی با سرو صدای زیاد وخطوط مونتاژ را تجربه می کنند و دیدار در چنین محل کری می تواند پر سر و صدا باشد.

بسیاری از کارهایی که در خانه انجام می شوند هم ایجاد سرو صدا می کنند. تلویزیون و بچه هایی که بازی می کنند نیز سرو صدا ایجاد می کنند.

آلودگی صوتی تاثیر منفی قابل توجهی بر سلامت روحی و بدنی افراد دارد. سر و صدا باعث عدم تمرکز حواس است و بر بهره وری تاثیر می گذارد. بچه هایی که در محیط های پر سر و صدا بزرگ می شوند تمرکز و مهارت هی یادگیری ضعیفی دارند.

آلودگی صوتی باعث فعال شدن پاسخ بدن به استرس می شود. این باعث افزایش سطح ترشح هورمون های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین می شود. بدن به شیوه ای مشابه با نحوه پاسخگویی به استرس، به سرو صدا واکنش نشان داده و پاسخ جنگ یا گریز را فعال می کند. این باعث استرس مزمن می شود. استرس مرتبط به سر و صدا باعث ناهنجاری های قلبی – عروقی مانند افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا و مشکلات قلبی دیگر می شود. افرادی که تحت استرس ناشی از سر و صدای دایم هستند ممکن است دچار سکته نیز بشوند. استرس ناشی از سر و صدا باعث درد مفاصل و عضلات می شود.

آلودگی صوتی سیستم ایمنی را تضعیف کرده و باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت ها می شود.
افرادی که در محیط پر سر و صدا زندگی می کنند کیفیت خواب خود را از دست می دهند و این باعث اضطراب و استرس بیشتر در بدن می شود.

اغلب افراد وقتی در راهبندان گیر می افتند عصبانی و آزرده می شوند، مخصوصا صبح موقع رفتن به محل کارشان. راهبندان واقعا افراد را ناراحت می کند چون باعث دیرتر رسیدن به محل کار می شود. سر و صدا و آلودگی ناشی از راهبندان برای سلامتی زیان دارند. دود اگزوز ماشین ها حاوی مواد شیمیایی سمی زیادی مانند سرب، دی اکسید کربن و مونوکسید کربن است. این آلاینده ها در صورت استنشاق بر سیستم تنفسی و همچنین بر مغز تاثیر می گذارد. آلودگی ناشی از ترافیک باعث مشکلات تنفسی، آسم و آلرژی می شود. سرب فلزی سمی است و به عملکرد شناختی فرد آسیب می رساند. قرار گرفتن مکرر در راهبندان باعث فعال شدن پاسخ های استرس در فرد می شود و این باعث تحت استرس قرار گرفتن ذهن و بدن می شود.

استرس ناشی از ترافیک را می توان با گوش دادن به موسیقی، ریلکسیشن، برنامه ریزی در مورد کارهای روزانه یا انجام تمرینات تنفسی – به ویژه تکنیک هفت نفس – مدیریت کرد. این کار به کاهش استرس و همچنین استفاده سازنده از زمان در مواقع گیر افتادن در ترافیک کمک می کند.

برای حفظ کیفیت زندگی کاهش آلودگی صوتی لازم است. خاموش کردن تلویزیون در خانه می تواند آلودگی صوتی را کاهش بدهد. افرادی که نزدیک به خیابان های شلوغ زندگی می کنند می توانند از پنجره های دو جداره و عایق های دیگر برای کاهش سر و صدا استفاده کنند. استفاده از گوشگیر می تواند آلودگی صوتی را در صنایع به حداقل برساند.
 
 
مجموعه
بهداشت روان » استرس

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

Top