به عواملی که باعث استرس می شوند استرس زا گفته می شود. عوامل استرس زا می توانند مرتبط به شخصیت باشند یا توسط عوامل خارجی ایجاد شوند. عوامل استرس زا همیشه از محل کار، خانواده، یا مدرسه و دانشگاه نیستند. حتی سرو صدا، ترافیک و آلودگی به عنوان عوامل استرس زا عمل کرده و باعث تحریک پذیری و خشم می شوند.

با افزایش تعداد وسایل نقلیه موتوری، سر و صدا و ترافیک اجتناب ناپذیر هستند. علت اصلی آلودگی صوتی ترافیک و راهبندان سنگین است. افرادی که نزدیک خیابان های شلوغ و جاده های اصلی زندگی می کنند اغلب اوقات از آلودگی صوتی ناشی از ماشین های پرسرعت و وسایل نقلیه دیگر رنج می برند. افرادی که نزدیک فرودگاه ها زندگی می کنند تحت تاثیر سروصدای ناشی از هواپیماها در زمان بلند شدن از زمین و فرود قرار دارند.

افراد شاغل در صنایع، آلودگی صوتی ناشی از دستگاه هایی با سرو صدای زیاد وخطوط مونتاژ را تجربه می کنند و دیدار در چنین محل کری می تواند پر سر و صدا باشد.

بسیاری از کارهایی که در خانه انجام می شوند هم ایجاد سرو صدا می کنند. تلویزیون و بچه هایی که بازی می کنند نیز سرو صدا ایجاد می کنند.

آلودگی صوتی تاثیر منفی قابل توجهی بر سلامت روحی و بدنی افراد دارد. سر و صدا باعث عدم تمرکز حواس است و بر بهره وری تاثیر می گذارد. بچه هایی که در محیط های پر سر و صدا بزرگ می شوند تمرکز و مهارت هی یادگیری ضعیفی دارند.

آلودگی صوتی باعث فعال شدن پاسخ بدن به استرس می شود. این باعث افزایش سطح ترشح هورمون های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین می شود. بدن به شیوه ای مشابه با نحوه پاسخگویی به استرس، به سرو صدا واکنش نشان داده و پاسخ جنگ یا گریز را فعال می کند. این باعث استرس مزمن می شود. استرس مرتبط به سر و صدا باعث ناهنجاری های قلبی – عروقی مانند افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا و مشکلات قلبی دیگر می شود. افرادی که تحت استرس ناشی از سر و صدای دایم هستند ممکن است دچار سکته نیز بشوند. استرس ناشی از سر و صدا باعث درد مفاصل و عضلات می شود.

آلودگی صوتی سیستم ایمنی را تضعیف کرده و باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت ها می شود.
افرادی که در محیط پر سر و صدا زندگی می کنند کیفیت خواب خود را از دست می دهند و این باعث اضطراب و استرس بیشتر در بدن می شود.

اغلب افراد وقتی در راهبندان گیر می افتند عصبانی و آزرده می شوند، مخصوصا صبح موقع رفتن به محل کارشان. راهبندان واقعا افراد را ناراحت می کند چون باعث دیرتر رسیدن به محل کار می شود. سر و صدا و آلودگی ناشی از راهبندان برای سلامتی زیان دارند. دود اگزوز ماشین ها حاوی مواد شیمیایی سمی زیادی مانند سرب، دی اکسید کربن و مونوکسید کربن است. این آلاینده ها در صورت استنشاق بر سیستم تنفسی و همچنین بر مغز تاثیر می گذارد. آلودگی ناشی از ترافیک باعث مشکلات تنفسی، آسم و آلرژی می شود. سرب فلزی سمی است و به عملکرد شناختی فرد آسیب می رساند. قرار گرفتن مکرر در راهبندان باعث فعال شدن پاسخ های استرس در فرد می شود و این باعث تحت استرس قرار گرفتن ذهن و بدن می شود.

استرس ناشی از ترافیک را می توان با گوش دادن به موسیقی، ریلکسیشن، برنامه ریزی در مورد کارهای روزانه یا انجام تمرینات تنفسی – به ویژه تکنیک هفت نفس – مدیریت کرد. این کار به کاهش استرس و همچنین استفاده سازنده از زمان در مواقع گیر افتادن در ترافیک کمک می کند.

برای حفظ کیفیت زندگی کاهش آلودگی صوتی لازم است. خاموش کردن تلویزیون در خانه می تواند آلودگی صوتی را کاهش بدهد. افرادی که نزدیک به خیابان های شلوغ زندگی می کنند می توانند از پنجره های دو جداره و عایق های دیگر برای کاهش سر و صدا استفاده کنند. استفاده از گوشگیر می تواند آلودگی صوتی را در صنایع به حداقل برساند.
 

ادامه این موضوع

استرس

استرس واکنش بدن به فشارهای خارجی است و شرایط پراسترس در زندگی بسیار رایج هستند. افراد به طور متفاوت به استرس واکنش نشان می‌دهند و چیزی که ممکن است برای یک نفر استرس زا باشد برای فردی دیگر استرس زا نیست. برای مدیریت استرس و بهبود کیفیت زندگی ابزارهای مختلفی وجود دارد.

استرس در موقعیت های اجتماعی

استرس می تواند از شرایط اجتماعی مختلفی از جمله تولد و بزرگ کردن فرزند، ازدواج، محیط کار، روابط فردی و موضوعات مرتبط به سلامتی ناشی بشود. به شیوه های مختلفی می توان استرس را کاهش داد. فعالیت های بدنی می توانند به کاهش انواع مختلف استرس کمک کنند.

استرس و تنش

فشار خارجی باعث استرس می شود. تنش نشانه استرس است. استرس می تواند باعث بروز نشانه های فیزیکی و روانی شده و سبب بیماری بشود.

بهداشت روان چیست؟

بهداشت روان تجربه همه جانبه اما انتزاعی بهزیستی روانی، جسمانی، اجتماعی، اقتصادی و روحی است. بهداشت روان تجربه ای چند بعدی است چون نمی توان بهزیستی اجتماعی را بدون آرامش روانی ناشی از سلامت جسمانی تجربه کرد. می توان بهداشت روان را بر اساس عوامل سهیم در ظهور آن در انسان طبقه بندی کرد.

تکنیک های کاهش استرس

به چند شیوه می‌توان استرس را کاهش داد. ایجاد فضای مناسب در خانه و محل کار استرس را کاهش می‌دهد. ورزش، مدیریت زمان و رفتاردرمانی نیز می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند.

جنبه های جسمانی استرس

استرس تاثیر جسمانی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی بر بدن دارد. افرادی که تحت استرس هستند مشکلاتی را در سلامت خود تجربه می کنند. مدیریت استرس ایجاب می کند افراد به طور منظم ورزش کنند، غذاهای مغذی بخورند و خوب بخوابند.

دانشگاه و استرس

دانشگاه می تواند به خاطر روابط بین فردی یا کار تحصیلی و علمی پراسترس باشد. دانشجویانی که از خانه به خوابگاه دانشجویی می روند نیز به خاطر دلتنگی استرس را تجربه می کنند. دانشجویان باید یاد بگیرند در مکانی آرام درس بخوانند و انواع مختلف استرس را به طور موثر مهار کنند.

دلایل استرس

"استرس" واکنش بدن به فشار و درخواست از محیط خارج است. به وضعیت یا دلیلی که باعث استرس می شود محرک استرس زا گفته می شود. محرک های استرس زا می توانند مثبت یا منفی باشند. برای مثال، رفتن به مدرسه یا دانشگاه جدید، محیط کار جدید، ازدواج کردن، تولد نوزاد و خرید خانه نمونه هایی از محرک های استرس زای مثبت هستند.

رابطه بین شخصیت و استرس

شخصیت و استرس با هم ارتباط دارند و این موضوع صحت دارد که هیچ دو نفری به طور یکسان به استرس واکنش نشان نمی دهند. مردان و زنان هم واکنش متفاوتی به استرس دارند. رفتار در برابر استرس می تواند رفتار نوع A یا رفتار نوع B باشد و فهمیدن ویژگی های شخصیتی و نوع واکنش احتمالی به استرس اهمیت دارد.

رایج ترین استرس های فیزیولوژیکی

استرس فیزیولوژیکی بر تمام سیستم های بدن تاثیر گذاشته و باعث ظهور نشانه های بدنی می شود. رایج ترین استرس های فیزیولوژیکی عبارتند از آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی توسط مغز،ترشح تیروکسین توسط تیروئید و ترشح آدرنالین توسط غدد فوق کلیوی. بارداری، بیماری روحی، ناتوانی جنسی در مردان و عفونت های ویروسی نیز می توانند باعث استرس فیزیولوژیکی بشوند.

عوامل استرس

عوامل استرس عبارتند از استرس مرتبط به کار، استرس اجتماعی، استرس محیطی و انواع دیگر استرس. استرس می تواند به خاطر عوامل طبی و روانی نیز ایجاد بشود. مراقبت از سالمندان یا انجام وظایف نیز می توانند باعث ایجاد سطوح مختلف استرس بشوند.

Top