استرس به مشکلات جسمانی یا احساسی یک موقعیت خاص اشاره دارد. استرس اجتماعی می تواند از علل مختلفی ناشی بشود. افراد معمولا به خاطر مشکل در روابط یا سطح بالای فشارهای شغلی و حرفه ای دچار استرس در موقعیت های اجتماعی می شوند.

داشتن نقش پدر یا مادر دلیلی برای استرس اجتماعی در نظر گرفته می شود. مراقبت از بچه هایی که توانایی های متفاوتی دارند، نوجوانان، بچه های بیش فعال یا بچه های با عملکرد ضعیف در مدرسه یا دانشگاه کاری مشکل و استرس زا است. با برنامه ریزی کارهای روزانه،گذراندن اوقات خوش و با کیفیت با بچه ها و کمک گرفتن از بزرگترها و همسایه ها می توان استرس والدینی را کاهش داد.

بیش از 50 درصد مردم دچار استرس ناشی از ازدواج و روابط هستند. استرس زناشویی به خاطر عدم تفاهم کافی بین زوجین، خانواده های آنها یا به خاطر روابط خارج از رابطه زناشویی ایجاد می شود. استرس ناشی از ازدواج ناموفق، طلاق یا مشاجره بین زوجین مشکل ترین نوع استرس برای مدیریت کردن است. این نوع استرس به افسردگی مزمن منجر می شود. با حفظ ارتباطات مناسب بین زوجین، گذراندن اوقات خوش با یکدیگر، حل مسائل و مشکلات و تضمین روابط خانوادگی سالم می توان از استرس زناشویی جلوگیری کرد.

تقریبا همه انسان ها با استرس شغلی یا مربوط به کار مواجه می شوند. ناتوانی در برآوردن این الزامات اغلب اوقات باعث استرس می شود. گاهی اوقات استرس می تواند به صورت استرس خوب یا استرس سالم عمل کند و عملکرد فرد را بهبود ببخشد.

با ارتقای اعتماد به نفس و خوش بینی می توان بر استرس مرتبط به شغل یا کار غلبه کرد. انجام تجزیه و تحلیل خویشتن و تعیین عامل استرس، و همچنین مدیریت زمان موثر به برآوردن الزامات کمک می کند. بهبود مجموعه مهارت های فردی، گذراندن دوره های آموزشی جدید، و بهبود مهارت های فنی و ارتباطی نیز باعث بهتر شدن ثبات مالی شده و این موضوع آرامش کلی به همراه دارد.

استرس می تواند باعث مشکلات بسیاری در سلامت فرد نیز بشود. استرس اجتماعی به ذخیره شدن بیش از حد چربی در ناحیه شکم می شود. چربی اضافی در ناحیه شکم باعث چاقی می شود و ممکن است به مشکلات قلبی – عروقی نیز بینجامد که می توانند کشنده باشند. استرس اجتماعی سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و باعث واکنش های التهابی بسیاری در بدن می شود.

مدیریت احساسات کمک بسیار زیادی به کاهش استرس مربوط به شرایط اجتماعی می کند. اجتناب و پرت کردن حواس شیوه های مهم کاهش استرس اجتماعی هستند. با پیاده روی تند، گوش دادن به موسیقی، تمرینات ساده تنفسی و غیره می توان استرس در موقعیت های اجتماعی را کاهش داد.
 
 
مجموعه
بهداشت روان » استرس

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

Top