استرس به مشکلات جسمانی یا احساسی یک موقعیت خاص اشاره دارد. استرس اجتماعی می تواند از علل مختلفی ناشی بشود. افراد معمولا به خاطر مشکل در روابط یا سطح بالای فشارهای شغلی و حرفه ای دچار استرس در موقعیت های اجتماعی می شوند.

داشتن نقش پدر یا مادر دلیلی برای استرس اجتماعی در نظر گرفته می شود. مراقبت از بچه هایی که توانایی های متفاوتی دارند، نوجوانان، بچه های بیش فعال یا بچه های با عملکرد ضعیف در مدرسه یا دانشگاه کاری مشکل و استرس زا است. با برنامه ریزی کارهای روزانه،گذراندن اوقات خوش و با کیفیت با بچه ها و کمک گرفتن از بزرگترها و همسایه ها می توان استرس والدینی را کاهش داد.

بیش از 50 درصد مردم دچار استرس ناشی از ازدواج و روابط هستند. استرس زناشویی به خاطر عدم تفاهم کافی بین زوجین، خانواده های آنها یا به خاطر روابط خارج از رابطه زناشویی ایجاد می شود. استرس ناشی از ازدواج ناموفق، طلاق یا مشاجره بین زوجین مشکل ترین نوع استرس برای مدیریت کردن است. این نوع استرس به افسردگی مزمن منجر می شود. با حفظ ارتباطات مناسب بین زوجین، گذراندن اوقات خوش با یکدیگر، حل مسائل و مشکلات و تضمین روابط خانوادگی سالم می توان از استرس زناشویی جلوگیری کرد.

تقریبا همه انسان ها با استرس شغلی یا مربوط به کار مواجه می شوند. ناتوانی در برآوردن این الزامات اغلب اوقات باعث استرس می شود. گاهی اوقات استرس می تواند به صورت استرس خوب یا استرس سالم عمل کند و عملکرد فرد را بهبود ببخشد.

با ارتقای اعتماد به نفس و خوش بینی می توان بر استرس مرتبط به شغل یا کار غلبه کرد. انجام تجزیه و تحلیل خویشتن و تعیین عامل استرس، و همچنین مدیریت زمان موثر به برآوردن الزامات کمک می کند. بهبود مجموعه مهارت های فردی، گذراندن دوره های آموزشی جدید، و بهبود مهارت های فنی و ارتباطی نیز باعث بهتر شدن ثبات مالی شده و این موضوع آرامش کلی به همراه دارد.

استرس می تواند باعث مشکلات بسیاری در سلامت فرد نیز بشود. استرس اجتماعی به ذخیره شدن بیش از حد چربی در ناحیه شکم می شود. چربی اضافی در ناحیه شکم باعث چاقی می شود و ممکن است به مشکلات قلبی – عروقی نیز بینجامد که می توانند کشنده باشند. استرس اجتماعی سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و باعث واکنش های التهابی بسیاری در بدن می شود.

مدیریت احساسات کمک بسیار زیادی به کاهش استرس مربوط به شرایط اجتماعی می کند. اجتناب و پرت کردن حواس شیوه های مهم کاهش استرس اجتماعی هستند. با پیاده روی تند، گوش دادن به موسیقی، تمرینات ساده تنفسی و غیره می توان استرس در موقعیت های اجتماعی را کاهش داد.
 

ادامه این موضوع

استرس

استرس واکنش بدن به فشارهای خارجی است و شرایط پراسترس در زندگی بسیار رایج هستند. افراد به طور متفاوت به استرس واکنش نشان می‌دهند و چیزی که ممکن است برای یک نفر استرس زا باشد برای فردی دیگر استرس زا نیست. برای مدیریت استرس و بهبود کیفیت زندگی ابزارهای مختلفی وجود دارد.

استرس و تنش

فشار خارجی باعث استرس می شود. تنش نشانه استرس است. استرس می تواند باعث بروز نشانه های فیزیکی و روانی شده و سبب بیماری بشود.

بهداشت روان چیست؟

بهداشت روان تجربه همه جانبه اما انتزاعی بهزیستی روانی، جسمانی، اجتماعی، اقتصادی و روحی است. بهداشت روان تجربه ای چند بعدی است چون نمی توان بهزیستی اجتماعی را بدون آرامش روانی ناشی از سلامت جسمانی تجربه کرد. می توان بهداشت روان را بر اساس عوامل سهیم در ظهور آن در انسان طبقه بندی کرد.

تکنیک های کاهش استرس

به چند شیوه می‌توان استرس را کاهش داد. ایجاد فضای مناسب در خانه و محل کار استرس را کاهش می‌دهد. ورزش، مدیریت زمان و رفتاردرمانی نیز می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند.

جنبه های جسمانی استرس

استرس تاثیر جسمانی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی بر بدن دارد. افرادی که تحت استرس هستند مشکلاتی را در سلامت خود تجربه می کنند. مدیریت استرس ایجاب می کند افراد به طور منظم ورزش کنند، غذاهای مغذی بخورند و خوب بخوابند.

دانشگاه و استرس

دانشگاه می تواند به خاطر روابط بین فردی یا کار تحصیلی و علمی پراسترس باشد. دانشجویانی که از خانه به خوابگاه دانشجویی می روند نیز به خاطر دلتنگی استرس را تجربه می کنند. دانشجویان باید یاد بگیرند در مکانی آرام درس بخوانند و انواع مختلف استرس را به طور موثر مهار کنند.

دلایل استرس

"استرس" واکنش بدن به فشار و درخواست از محیط خارج است. به وضعیت یا دلیلی که باعث استرس می شود محرک استرس زا گفته می شود. محرک های استرس زا می توانند مثبت یا منفی باشند. برای مثال، رفتن به مدرسه یا دانشگاه جدید، محیط کار جدید، ازدواج کردن، تولد نوزاد و خرید خانه نمونه هایی از محرک های استرس زای مثبت هستند.

رابطه بین شخصیت و استرس

شخصیت و استرس با هم ارتباط دارند و این موضوع صحت دارد که هیچ دو نفری به طور یکسان به استرس واکنش نشان نمی دهند. مردان و زنان هم واکنش متفاوتی به استرس دارند. رفتار در برابر استرس می تواند رفتار نوع A یا رفتار نوع B باشد و فهمیدن ویژگی های شخصیتی و نوع واکنش احتمالی به استرس اهمیت دارد.

رایج ترین استرس های فیزیولوژیکی

استرس فیزیولوژیکی بر تمام سیستم های بدن تاثیر گذاشته و باعث ظهور نشانه های بدنی می شود. رایج ترین استرس های فیزیولوژیکی عبارتند از آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی توسط مغز،ترشح تیروکسین توسط تیروئید و ترشح آدرنالین توسط غدد فوق کلیوی. بارداری، بیماری روحی، ناتوانی جنسی در مردان و عفونت های ویروسی نیز می توانند باعث استرس فیزیولوژیکی بشوند.

سر و صدا – ترافیک و استرس

سرو صدا و ترافیک باعث استرس می شوند. این نوع استرس اجتناب ناپذیر و بخشی از زندگی مدرن با راهبندان و آلودگی صوتی است. آلودگی صوتی و ترافیک وسایل نقلیه باید کاهش داده شوند تا کیفیت زندگی بهبود پیدا کند.

عوامل استرس

عوامل استرس عبارتند از استرس مرتبط به کار، استرس اجتماعی، استرس محیطی و انواع دیگر استرس. استرس می تواند به خاطر عوامل طبی و روانی نیز ایجاد بشود. مراقبت از سالمندان یا انجام وظایف نیز می توانند باعث ایجاد سطوح مختلف استرس بشوند.

Top