عوامل بسیاری مسئول ایجاد استرس در زندگی روزمره هستند. متداولترین عوامل استرس در محل کار عبارتند از ساعات کاری طولانی، دلزدگی، ناکامی و ترس از اضافی بودن. فردی که در قاعده هرم سلسله مراتب سازمانی قرار دارد اغلب اوقات حق اظهار نظر یا کنترل بر کار ندارد. افرادی که مشاغل پراسترس دارند مانند پلیس ها، پزشکان، آتش نشان ها، ماموران زندان یا کارکنان آمبولانس هر روز با استرس مواجه می شوند چون شغلشان سخت و طاقت فرسا است. ناتوانی در نه گفتن فشار کار و استرس را افزایش می دهد.

زورگویی در محل کار یا احساس کم ارزش نمایانده شدن نیز باعث استرس فرد در محل کار می شود. افراد فاقد مهارت، دارای اعتماد به نفس پائین، یا ناتوان در تطبیق یافتن با تغییر در کار نیز استرس شغلی زیادی دارند. افراد جاه طلب، کمال گرا، یا معتادان به کار نیز دچار استرس زیادی می شوند.

در دنیای مدرن حتی بچه های مدرسه ای و دانشجویان با استرس مواجه هستند. دلتنگی، امتحانات دشوار، کلاس های بی آسایش، روابط ناخوشایند با استادان، یا مشکل در انجام پروژه ها و تکالیف به عنوان  عوامل استرس زا در زندگی دانشجویی عمل می کنند. اگر بر این عوامل استرس غلبه نشود، ممکن است بر عملکرد تحصیلی و رشد شغلی فرد تاثیر بگذارند.

عوامل استرس در روابط چند بعدی هستند. والدین دارای فرزندان پرخاشگر، یکدنده، بیش فعال یا بچه هایی که عملکرد ضعیفی در مدرسه دارند اغلب اوقات دچار استرس می شوند. مراقبت از بچه هایی با مشکلات ذهنی یا بدنی و بچه های دچار بیماری های مزمن نیز سخت و طاقت فرسا است و باعث استرس احساسی و بدنی می شود. مراقبت از والدین بیمار و سالخورده عامل استرس زای مهمی در زندگی است. افرادی که از افراد مسن دچار بیماری های ذهنی مانند زوال عقل یا آلزایمر مراقبت می کنند اغلب اوقات دچار افسردگی روحی شدید می شوند.

استرس مربوط به روابط زناشویی رایج ترین نوع استرس است. عوامل استرس زا در روابط زناشویی عبارتند از تفاهم کم و نامناسب بین زوجین، عدم ارتباط و مراوده مناسب، روابط پنهان خارج از حوزه زناشویی و سوء تفاهم با خانواده همسر. عوامل استرس زای مربوط به قطع رابطه، طلاق و ناسازگاری های دیگر باعث استرس مزمن و فکر کردن به خودکشی می شوند.

استرس ناشی از بیماری سختی که فرد به تازگی دچار آن شده باشد، جراحی، ضربه روحی، از دست دادن یکی از خویشاوندان، از دست دادن همسر، زیان مالی، بحران مالی، از دست دادن شغل و غیره نیز تاثیرات مخربی بر سلامت بدنی و روانی فرد دارد.  نگرانی مداوم یا اضطراب در مورد امنیت فردی و امنیت اعضای خانواده نیز به عنوان عوامل استرس زا در زندگی فردی و حرفه ای عمل می کنند. استرس ناشی از ترس از اجتماع یا ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران، ناتوانی در برقراری روابط دوستانه یا اجتماعی باعث منزوی شدن فرد در جامعه می شود. احساس عدم امنیت در یک فرد که باعث فقدان اعتماد به نفس شده و افکار منفی ایجاد می کند نیز یک عامل ایجاد کننده استرس است.
 

ادامه این موضوع

استرس

استرس واکنش بدن به فشارهای خارجی است و شرایط پراسترس در زندگی بسیار رایج هستند. افراد به طور متفاوت به استرس واکنش نشان می‌دهند و چیزی که ممکن است برای یک نفر استرس زا باشد برای فردی دیگر استرس زا نیست. برای مدیریت استرس و بهبود کیفیت زندگی ابزارهای مختلفی وجود دارد.

استرس در موقعیت های اجتماعی

استرس می تواند از شرایط اجتماعی مختلفی از جمله تولد و بزرگ کردن فرزند، ازدواج، محیط کار، روابط فردی و موضوعات مرتبط به سلامتی ناشی بشود. به شیوه های مختلفی می توان استرس را کاهش داد. فعالیت های بدنی می توانند به کاهش انواع مختلف استرس کمک کنند.

استرس و تنش

فشار خارجی باعث استرس می شود. تنش نشانه استرس است. استرس می تواند باعث بروز نشانه های فیزیکی و روانی شده و سبب بیماری بشود.

بهداشت روان چیست؟

بهداشت روان تجربه همه جانبه اما انتزاعی بهزیستی روانی، جسمانی، اجتماعی، اقتصادی و روحی است. بهداشت روان تجربه ای چند بعدی است چون نمی توان بهزیستی اجتماعی را بدون آرامش روانی ناشی از سلامت جسمانی تجربه کرد. می توان بهداشت روان را بر اساس عوامل سهیم در ظهور آن در انسان طبقه بندی کرد.

تکنیک های کاهش استرس

به چند شیوه می‌توان استرس را کاهش داد. ایجاد فضای مناسب در خانه و محل کار استرس را کاهش می‌دهد. ورزش، مدیریت زمان و رفتاردرمانی نیز می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند.

جنبه های جسمانی استرس

استرس تاثیر جسمانی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی بر بدن دارد. افرادی که تحت استرس هستند مشکلاتی را در سلامت خود تجربه می کنند. مدیریت استرس ایجاب می کند افراد به طور منظم ورزش کنند، غذاهای مغذی بخورند و خوب بخوابند.

دانشگاه و استرس

دانشگاه می تواند به خاطر روابط بین فردی یا کار تحصیلی و علمی پراسترس باشد. دانشجویانی که از خانه به خوابگاه دانشجویی می روند نیز به خاطر دلتنگی استرس را تجربه می کنند. دانشجویان باید یاد بگیرند در مکانی آرام درس بخوانند و انواع مختلف استرس را به طور موثر مهار کنند.

دلایل استرس

"استرس" واکنش بدن به فشار و درخواست از محیط خارج است. به وضعیت یا دلیلی که باعث استرس می شود محرک استرس زا گفته می شود. محرک های استرس زا می توانند مثبت یا منفی باشند. برای مثال، رفتن به مدرسه یا دانشگاه جدید، محیط کار جدید، ازدواج کردن، تولد نوزاد و خرید خانه نمونه هایی از محرک های استرس زای مثبت هستند.

رابطه بین شخصیت و استرس

شخصیت و استرس با هم ارتباط دارند و این موضوع صحت دارد که هیچ دو نفری به طور یکسان به استرس واکنش نشان نمی دهند. مردان و زنان هم واکنش متفاوتی به استرس دارند. رفتار در برابر استرس می تواند رفتار نوع A یا رفتار نوع B باشد و فهمیدن ویژگی های شخصیتی و نوع واکنش احتمالی به استرس اهمیت دارد.

رایج ترین استرس های فیزیولوژیکی

استرس فیزیولوژیکی بر تمام سیستم های بدن تاثیر گذاشته و باعث ظهور نشانه های بدنی می شود. رایج ترین استرس های فیزیولوژیکی عبارتند از آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی توسط مغز،ترشح تیروکسین توسط تیروئید و ترشح آدرنالین توسط غدد فوق کلیوی. بارداری، بیماری روحی، ناتوانی جنسی در مردان و عفونت های ویروسی نیز می توانند باعث استرس فیزیولوژیکی بشوند.

سر و صدا – ترافیک و استرس

سرو صدا و ترافیک باعث استرس می شوند. این نوع استرس اجتناب ناپذیر و بخشی از زندگی مدرن با راهبندان و آلودگی صوتی است. آلودگی صوتی و ترافیک وسایل نقلیه باید کاهش داده شوند تا کیفیت زندگی بهبود پیدا کند.

Top