عوامل بسیاری مسئول ایجاد استرس در زندگی روزمره هستند. متداولترین عوامل استرس در محل کار عبارتند از ساعات کاری طولانی، دلزدگی، ناکامی و ترس از اضافی بودن. فردی که در قاعده هرم سلسله مراتب سازمانی قرار دارد اغلب اوقات حق اظهار نظر یا کنترل بر کار ندارد. افرادی که مشاغل پراسترس دارند مانند پلیس ها، پزشکان، آتش نشان ها، ماموران زندان یا کارکنان آمبولانس هر روز با استرس مواجه می شوند چون شغلشان سخت و طاقت فرسا است. ناتوانی در نه گفتن فشار کار و استرس را افزایش می دهد.

زورگویی در محل کار یا احساس کم ارزش نمایانده شدن نیز باعث استرس فرد در محل کار می شود. افراد فاقد مهارت، دارای اعتماد به نفس پائین، یا ناتوان در تطبیق یافتن با تغییر در کار نیز استرس شغلی زیادی دارند. افراد جاه طلب، کمال گرا، یا معتادان به کار نیز دچار استرس زیادی می شوند.

در دنیای مدرن حتی بچه های مدرسه ای و دانشجویان با استرس مواجه هستند. دلتنگی، امتحانات دشوار، کلاس های بی آسایش، روابط ناخوشایند با استادان، یا مشکل در انجام پروژه ها و تکالیف به عنوان  عوامل استرس زا در زندگی دانشجویی عمل می کنند. اگر بر این عوامل استرس غلبه نشود، ممکن است بر عملکرد تحصیلی و رشد شغلی فرد تاثیر بگذارند.

عوامل استرس در روابط چند بعدی هستند. والدین دارای فرزندان پرخاشگر، یکدنده، بیش فعال یا بچه هایی که عملکرد ضعیفی در مدرسه دارند اغلب اوقات دچار استرس می شوند. مراقبت از بچه هایی با مشکلات ذهنی یا بدنی و بچه های دچار بیماری های مزمن نیز سخت و طاقت فرسا است و باعث استرس احساسی و بدنی می شود. مراقبت از والدین بیمار و سالخورده عامل استرس زای مهمی در زندگی است. افرادی که از افراد مسن دچار بیماری های ذهنی مانند زوال عقل یا آلزایمر مراقبت می کنند اغلب اوقات دچار افسردگی روحی شدید می شوند.

استرس مربوط به روابط زناشویی رایج ترین نوع استرس است. عوامل استرس زا در روابط زناشویی عبارتند از تفاهم کم و نامناسب بین زوجین، عدم ارتباط و مراوده مناسب، روابط پنهان خارج از حوزه زناشویی و سوء تفاهم با خانواده همسر. عوامل استرس زای مربوط به قطع رابطه، طلاق و ناسازگاری های دیگر باعث استرس مزمن و فکر کردن به خودکشی می شوند.

استرس ناشی از بیماری سختی که فرد به تازگی دچار آن شده باشد، جراحی، ضربه روحی، از دست دادن یکی از خویشاوندان، از دست دادن همسر، زیان مالی، بحران مالی، از دست دادن شغل و غیره نیز تاثیرات مخربی بر سلامت بدنی و روانی فرد دارد.  نگرانی مداوم یا اضطراب در مورد امنیت فردی و امنیت اعضای خانواده نیز به عنوان عوامل استرس زا در زندگی فردی و حرفه ای عمل می کنند. استرس ناشی از ترس از اجتماع یا ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران، ناتوانی در برقراری روابط دوستانه یا اجتماعی باعث منزوی شدن فرد در جامعه می شود. احساس عدم امنیت در یک فرد که باعث فقدان اعتماد به نفس شده و افکار منفی ایجاد می کند نیز یک عامل ایجاد کننده استرس است.
 
 
مجموعه
بهداشت روان » استرس

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

Top