در دنیای امروز، مردان، زنان، نوجوانان، بچه ها و حتی بچه های مدرسه ای استرس را تجربه می‌کنند. هیچ کس خارج از محیط استرس نیست. صحبت کردن در مورد استرس یا نگرانی در مورد آن، استرس را کاهش نمی‌دهد بلکه باعث تشدید آن می‌شوند. نگرانی در مورد مهلت های زمانی یا کارهای روی هم انباشته شده بار آنها را کاهش نمی‌دهد و روز برای تمام شدن کارهای هیچ کس یک ساعت هم طولانی‌تر نمی‌شود. لازم است به جای غر زدن در مورد استرس آن را بفهمیم و مدیریت کنیم.

استرس بر سلامتی فرد تاثیر می گذارد. قبل از پرداختن به سایر تکنیک های مدیریت استرس لازم است فرد به سلامت خود توجه داشته باشد. داشتن رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی، عدم مصرف الکل، مواد مخدر، سیگار یا به مقدار زیاد نوشیدنی های کافئین دار به حفظ سلامت بدن کمک می‌کنند. رژیم حاوی مکمل های میکرومغذی ها و آنتی اکسیدان ها برای مقابله با استرس لازم و ضروری است.

ورزش منظم به مدت حداقل 20 تا 30 دقیقه در روز و 5 روز در هفته سلامت بدنی و روانی را بهبود می‌بخشد. 7 تا 8 ساعت خواب در روز لازم است. داشتن خواب خوب و باکیفیت ذهن را برای مواجهه با چالش های روز بعد شاداب می‌کند. نداشتن خواب کافی باعث افزایش استرس فیزیکی می‌شود. دنبال کردن سرگرمی ‌مورد علاقه و داشتن روابط جنسی سالم نیز استرس را کاهش می‌دهند.

ایجاد فضای مناسب در خانه یا محل کار به میزان زیادی استرس را کاهش می‌دهد. محیط آرامش بخش در خانه و محل کار روحیه افراد را بهبود می‌دهد. داشتن خانه ای تمیز و مرتب، بدون شلوغی و درهم ریختگی و داشتن فضای کار سازمان یافته به اجتناب از سردرگمی ‌و استرس کمک می‌کند. رایحه درمانی، سونا و استخر به استراحت دادن به بدن و ذهن کمک می‌کنند. افکار منفی و بدبینی باعث افت سلامت روحی فرد می‌شوند. داشتن چارچوب فکری و چشم انداز مثبت لازم و ضروری است. با خواندن کتاب های خودباوری، خواندن جملات الهام بخش یا با داشتن دوستان و همراهان خوب می‌توان به چارچوب ذهنی مثبت رسید.

اغلب مردم به خاطر مدیریت نامناسب زمان دچار استرس مرتبط به اضطراب هستند. مدیریت مناسب زمان پیش نیاز زندگی بدون استرس است. مدیریت زمان همراه با برنامه ریزی موثر فرد را قادر به انجام کارهای روزمره بدون لزوم به خانه بردن کارها می‌کند. این شرایط تنش را کاهش داده و سلامت و خوشی فراگیر ایجاد می‌کند. یادگرفتن نه گفتن و درک تفاوت بین کار ضروری و مهم و اولویت بندی کارها براساس اهمیت آنها نیز به اجتناب از استرس کمک می‌کنند.

رفتار درمانی شناختی (CBT) یکی از بهترین راه های کاهش استرس است. CBT سه مرحله دارد:
  1. تعیین منبع استرس – یادداشت کردن فعالیت های روزانه در دفتر خاطرات روزانه به تعیین منبع استرس کمک می‌کند.
  2. مورد سوال قرار دادن منبع استرس- آیا استرس ناشی از اهداف نامعقول، محل کار پراسترس، یا موضوعات مربوط به روابط است؟
  3. ساختاربندی مجدد اولویت ها و درگیر شدن در فعالیت های کاهش دهنده استرس مانند ورزش، موسیقی، سرگرمی‌های مورد علاقه، نگهداری از حیوانات خانگی و غیره.
تصویرسازی ذهنی هدایت شده یا تجسم فکری نیز در کاهش استرس موثر هستند. تصویرسازی ذهنی هدایت شده شبیه به خودهیپنوتیزم است و به رفع افکار و اندیشه های منفی کمک می‌کند.

انجام حرکات یوگا، مدیتیشن و تمرین تنفس به آرام کردن ذهن کمک کرده و افکار مثبت و اثبات آنها را القا می‌کنند.
بیوفیدبک (پس خوراند زیستی) تکنیک ریلکسیشن ذهنی مورد استفاده ورزشکاران است. در حال حاضر این روش برای مدیریت موثر استرس مورد استفاده می‌گیرد. بیوفیدبک از حسگرهای الکترونیکی استفاده می‌کند که به پوست متصل شده و با تعیین دمای بدن و آهنگ تنفس میزان استرس را اندازه می‌گیرند (چون استرس تعریق و دمای بدن را افزایش می‌دهد). نمودار نتایج به دست آمده از حسگرها تهیه شده و از طریق گوشی به فرد مورد آزمایش برگردانده می‌شود. می‌توان با این شیوه پاسخ فرد به یک تکنیک خاص مدیریت استرس را ارزیابی کرد. این کار به انتخاب تکنیکی مناسب برای کاهش استرس کمک می‌کند.
 
 
مجموعه
بهداشت روان » استرس

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

Top