استرس واکنش بدن به فشار خارجی یا هر نوع الزام است. در زندگی پر سرعت امروزی، فشار اجتناب ناپذیر است. ممکن است فردی به خاطر فشار کار، ناتوانی در برآوردن استانداردها در محیط کار، قطع رابطه، طلاق، مشاجره دائمی‌بین والدین، بحران مالی، بیماری ناگهانی، یا از دست دادن عزیزان دچار استرس بشود. حتی دانشجویان و دانش آموزان در زمان امتحانات در مدرسه و دانشگاه تحت استرس قرار می‌گیرند. رفتن به مدرسه یا دانشگاه جدید هم بسیار پراسترس است. استرس فقط با شرایط دشوار زندگی همراه نیست. حتی اتفاقات خوشایند مانند ازدواج، تولد نوزاد، خرید خانه جدید، نقل مکان به جایی جدید، یا تهیه مقدمات یک میهمانی می‌توانند استرس زا باشند.

تعیین و دسته بندی شرایط استرس زا مشکل است چون چیزی که ممکن است برای بعضی افراد استرس زا باشد برای افراد دیگری ایجاد استرس نمی‌کند. به عنوان مثال، بعضی افراد از یک فرصت شغلی جدید به عنوان فرصتی برای رشد شغلی و حرفه ای استقبال می‌کنند در حالیکه بعضی دیگر از توانایی خود در انجام کارهای شغلی جدید مطمئن نیستند و می‌ترسند. به طور مشابه بعضی افراد از سخنرانی در جمع لذت می‌برند درحالیکه بعضی دیگر به خاطر ترس از صحنه می‌لرزند. بنابراین شرایط استرس‌زا ذهنی و فردی هستند و برای همه یکسان نیستند. به همین صورت، واکنش به استرس نیز بین افراد متفاوت است. برای مثال ممکن است بعضی افراد مایل به کار در محیط پراسترس باشند و هیجان ناشی از حمله آدرنالین را دوست داشته باشند و بعضی افراد دیگر چنین محیط هایی را دوست نداشته باشند و کاری آرام‌تر را ترجیح بدهند.

استرس تاثیر بسیار زیادی بر سلامت بدنی و روانی دارد. افرادی که برای مدت زمان طولانی تحت استرس باشند دچار بیماری های مزمن و سخت می‌شوند. در این شرایط طول عمر نیز کاهش پیدا می‌کند. استرس تجارب خوب یا بدی به همراه می‌آورد. استرس کوتاه مدت که هنگام آماده شدن برای امتحان یا مصاحبه ایجاد می‌شود مثبت است از این جهت که ذهن فرد را آماده می‌کند و سطح انرژی او را بالا می‌برد. در هر صورت، وقتی  فردی برای مدتی طولانی تحت استرس باشد سطح انرژی و توانایی عملکردی او پائین می‌آید. دانشمندان براین باور هستند که مقدار کم استرس برای رشد سازنده لازم است چون کمی ‌استرس در کار، خانواده یا تحصیل به فرد برای سختکوشی و رسیدن به هدف خود انگیزه می‌دهد. در واقع استرس محدود لازم و ضروری است. در هر صورت هر فردی باید بتواند حد مقدار استرس قابل تحمل را درک و تعیین کند.

نشانه های اولیه استرس عمدتا جسمانی هستند. فرد تحت استرس در ابتدا بالا رفتن ضربان قلب، لرزش، عرق کردن، خشکی دهان، و از دست دادن اشتها را تجربه می‌کند. استرس در صورت مورد درمان قرار نگرفتن باعث بی‌خوابی، مشکلات گوارشی و عدم تعادل هورمونی می‌شود و حتی ممکن است بر سیستم قلبی-عروقی تاثیر بگذارد. افراد تحت استرس زودرنج، خشمناک و عصبی می‌شوند. ممکن است این افراد توانایی تمرکز خود را از دست داده و بیش از حد احساس خستگی کنند. اگر نشانه های اولیه استرس درمان نشوند ممکن است استرس به ناتوانی در به یادآوری، نوسانات خلقی، عزت نفس پائین و افسردگی روحی منجر بشود.

با برداشتن گام های موثر در زمان صحیح می‌توان استرس را مدیریت کرد و کاهش داد. افرادی که همیشه تحت شرایط استرس زا هستند باید خودشان را تجزیه و تحلیل کرده و شراط استرس زایشان را تعیین کنند و سعی کنند شرایط را بهبود ببخشند. با تکنیک های ریلکسیشن مانند یوگا، مدیتیشن و تمرین تنفس، ماساژ بدن، دنبال کردن یک سرگرمی، گوش دادن به موسیقی یا پرداختن به هر هنر دیگری می‌توان شرایط را بهتر کرد. خنده یک راه عالی دیگر برای غلبه بر استرس است.
 
 
مجموعه
بهداشت روان » استرس

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

Top