استرس واکنش بدن به فشار و الزامات خارجی است. استرس باعث تنش جسمی و روانی می شود. تنش ناشی از استرس باعث مشکلات جسمانی، فیزیولوژیکی و روانی متعددی می شود و این موضوع بر سلامت کلی فرد تاثیر می گذارد.

معمولا وقتی فردی ضربه روحی ناگهانی یا تغییر ناگهانی شرایط زندگی را تجربه می کند تحت استرس قرار می گیرد. تغییر در شرایط زندگی شامل موارد خوشایند و ناخوشایند است. بحران مالی، از دست دادن شغل، بیماری ناگهانی، بیماری های مزمن، جراحی، مشکلات روابط، طلاق، قطع رابطه، فشارها و ضرب الاجل های مربوط به کار تجربه های خیلی خوشایندی در زندگی نیستند و این تجربه ها باعث استرس می شوند. تفکر منفی و احساسات منفی نیز برای سلامت روانی و سلامت کلی فرد زیان دارند. اتفاقات خوشایند مانند بارداری و زایمان نیز وجه ناخوشایندی دارند. بسیاری از زنان دچار افسردگی پس از زایمان یا استرس بچه داری می شوند.

فشار مربوط به کار رایج ترین دلیل استرس و تنش است. ناتوانی در انجام کارها در مهلت تعیین شده، عدم توانایی در تحمل رقابت در محیط کار، رابطه سخت و مشکل دار با رئیس، رشد حرفه ای و رضایت شغلی کم و نامناسب باعث استرس مزمن می شوند. استرس مربوط به کار باعث تنش جسمی و احساسی شده و حتی ممکن است باعث افسردگی روحی بشود. بهترین راه برای مدیریت استرس مربوط به کار کسب مهارت های مدیریت زمان مناسب است. اولویت بندی کارها و انجام فقط یک کار مهم در یک زمان از ایجاد استرس کاری جلوگیری می کند.

مسائل مرتبط به امنیت فردی و امنیت اعضای خانواده نیز در استرس و تنش سهیم هستند. بلایای طبیعی مانند گردباد، طوفان، سونامی، فوران آتشفشان و زلزله به زندگی و متعلقات فرد آسیب می رسانند و بر سلامت جسمانی و روانی افراد نیز تاثیر می گذارند. افراد در مناطق درگیر جنگ و درگیری های اجتماعی به میزان بیشتری تحت استرس قرار دارند. افرادی که اتفاقات مصیبت باری مثل از دست دادن همسر یا یکی از خویشاوندان را تجربه کرده اند، یا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند تنش جسمانی و روانی ناشی از استرس مزمن و افسردگی را تجربه می کنند.

استرس باعث شرایط جسمانی ناخوشایندی مانند افزایش ضربان قلب، عرق کردن، افزایش فشار خون، خستگی، درد عضلات بدن، کوفتگی عضلانی، درد مفاصل، تهوع، خواب آلودگی بیش از حد و دیگر اختلالات خواب، تپش قلب و زود از نفس افتادن می شود. استرس باعث نوسانات خلقی، اضطراب، بیقراری، خشم، سردرگمی، و ناتوانی در تمرکز بر کار، عدم تمرکز و ضعف قدرت استدلال و تصمیم گیری می شود.

افرادی که دائما تحت استرس قرار دارند به میزان بیشتری دچار حمله قلبی، تصلب شرایین، انفارکتوس میوکارد، و بیماری های قلبی – عروقی ناشی از استرس می شوند. استرس بر سیستم ایمنی بدن نیز تاثیر گذاشته و سطح ایمنی بدن را پائین می آورد. این موضوع باعث می شود بدن بیشتر مستعد تب و سرماخوردگی بشود. همچنین استرس باعث تشدید واکنش های التهابی، بیماری های خودایمنی و بیماری های پوستی مانند اگزما می شود. مدیریت موثر استرس و اجرای تکنیک های کاهش استرس کمک بسیاری به کاهش و به حداقل رساندن استرس می کنند و سلامت کل فردی را بهبود می بخشند.
 

ادامه این موضوع

استرس

استرس واکنش بدن به فشارهای خارجی است و شرایط پراسترس در زندگی بسیار رایج هستند. افراد به طور متفاوت به استرس واکنش نشان می‌دهند و چیزی که ممکن است برای یک نفر استرس زا باشد برای فردی دیگر استرس زا نیست. برای مدیریت استرس و بهبود کیفیت زندگی ابزارهای مختلفی وجود دارد.

استرس در موقعیت های اجتماعی

استرس می تواند از شرایط اجتماعی مختلفی از جمله تولد و بزرگ کردن فرزند، ازدواج، محیط کار، روابط فردی و موضوعات مرتبط به سلامتی ناشی بشود. به شیوه های مختلفی می توان استرس را کاهش داد. فعالیت های بدنی می توانند به کاهش انواع مختلف استرس کمک کنند.

بهداشت روان چیست؟

بهداشت روان تجربه همه جانبه اما انتزاعی بهزیستی روانی، جسمانی، اجتماعی، اقتصادی و روحی است. بهداشت روان تجربه ای چند بعدی است چون نمی توان بهزیستی اجتماعی را بدون آرامش روانی ناشی از سلامت جسمانی تجربه کرد. می توان بهداشت روان را بر اساس عوامل سهیم در ظهور آن در انسان طبقه بندی کرد.

تکنیک های کاهش استرس

به چند شیوه می‌توان استرس را کاهش داد. ایجاد فضای مناسب در خانه و محل کار استرس را کاهش می‌دهد. ورزش، مدیریت زمان و رفتاردرمانی نیز می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند.

جنبه های جسمانی استرس

استرس تاثیر جسمانی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی بر بدن دارد. افرادی که تحت استرس هستند مشکلاتی را در سلامت خود تجربه می کنند. مدیریت استرس ایجاب می کند افراد به طور منظم ورزش کنند، غذاهای مغذی بخورند و خوب بخوابند.

دانشگاه و استرس

دانشگاه می تواند به خاطر روابط بین فردی یا کار تحصیلی و علمی پراسترس باشد. دانشجویانی که از خانه به خوابگاه دانشجویی می روند نیز به خاطر دلتنگی استرس را تجربه می کنند. دانشجویان باید یاد بگیرند در مکانی آرام درس بخوانند و انواع مختلف استرس را به طور موثر مهار کنند.

دلایل استرس

"استرس" واکنش بدن به فشار و درخواست از محیط خارج است. به وضعیت یا دلیلی که باعث استرس می شود محرک استرس زا گفته می شود. محرک های استرس زا می توانند مثبت یا منفی باشند. برای مثال، رفتن به مدرسه یا دانشگاه جدید، محیط کار جدید، ازدواج کردن، تولد نوزاد و خرید خانه نمونه هایی از محرک های استرس زای مثبت هستند.

رابطه بین شخصیت و استرس

شخصیت و استرس با هم ارتباط دارند و این موضوع صحت دارد که هیچ دو نفری به طور یکسان به استرس واکنش نشان نمی دهند. مردان و زنان هم واکنش متفاوتی به استرس دارند. رفتار در برابر استرس می تواند رفتار نوع A یا رفتار نوع B باشد و فهمیدن ویژگی های شخصیتی و نوع واکنش احتمالی به استرس اهمیت دارد.

رایج ترین استرس های فیزیولوژیکی

استرس فیزیولوژیکی بر تمام سیستم های بدن تاثیر گذاشته و باعث ظهور نشانه های بدنی می شود. رایج ترین استرس های فیزیولوژیکی عبارتند از آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی توسط مغز،ترشح تیروکسین توسط تیروئید و ترشح آدرنالین توسط غدد فوق کلیوی. بارداری، بیماری روحی، ناتوانی جنسی در مردان و عفونت های ویروسی نیز می توانند باعث استرس فیزیولوژیکی بشوند.

سر و صدا – ترافیک و استرس

سرو صدا و ترافیک باعث استرس می شوند. این نوع استرس اجتناب ناپذیر و بخشی از زندگی مدرن با راهبندان و آلودگی صوتی است. آلودگی صوتی و ترافیک وسایل نقلیه باید کاهش داده شوند تا کیفیت زندگی بهبود پیدا کند.

عوامل استرس

عوامل استرس عبارتند از استرس مرتبط به کار، استرس اجتماعی، استرس محیطی و انواع دیگر استرس. استرس می تواند به خاطر عوامل طبی و روانی نیز ایجاد بشود. مراقبت از سالمندان یا انجام وظایف نیز می توانند باعث ایجاد سطوح مختلف استرس بشوند.

Top