استرس واکنش بدن به فشار و الزامات خارجی است. استرس باعث تنش جسمی و روانی می شود. تنش ناشی از استرس باعث مشکلات جسمانی، فیزیولوژیکی و روانی متعددی می شود و این موضوع بر سلامت کلی فرد تاثیر می گذارد.

معمولا وقتی فردی ضربه روحی ناگهانی یا تغییر ناگهانی شرایط زندگی را تجربه می کند تحت استرس قرار می گیرد. تغییر در شرایط زندگی شامل موارد خوشایند و ناخوشایند است. بحران مالی، از دست دادن شغل، بیماری ناگهانی، بیماری های مزمن، جراحی، مشکلات روابط، طلاق، قطع رابطه، فشارها و ضرب الاجل های مربوط به کار تجربه های خیلی خوشایندی در زندگی نیستند و این تجربه ها باعث استرس می شوند. تفکر منفی و احساسات منفی نیز برای سلامت روانی و سلامت کلی فرد زیان دارند. اتفاقات خوشایند مانند بارداری و زایمان نیز وجه ناخوشایندی دارند. بسیاری از زنان دچار افسردگی پس از زایمان یا استرس بچه داری می شوند.

فشار مربوط به کار رایج ترین دلیل استرس و تنش است. ناتوانی در انجام کارها در مهلت تعیین شده، عدم توانایی در تحمل رقابت در محیط کار، رابطه سخت و مشکل دار با رئیس، رشد حرفه ای و رضایت شغلی کم و نامناسب باعث استرس مزمن می شوند. استرس مربوط به کار باعث تنش جسمی و احساسی شده و حتی ممکن است باعث افسردگی روحی بشود. بهترین راه برای مدیریت استرس مربوط به کار کسب مهارت های مدیریت زمان مناسب است. اولویت بندی کارها و انجام فقط یک کار مهم در یک زمان از ایجاد استرس کاری جلوگیری می کند.

مسائل مرتبط به امنیت فردی و امنیت اعضای خانواده نیز در استرس و تنش سهیم هستند. بلایای طبیعی مانند گردباد، طوفان، سونامی، فوران آتشفشان و زلزله به زندگی و متعلقات فرد آسیب می رسانند و بر سلامت جسمانی و روانی افراد نیز تاثیر می گذارند. افراد در مناطق درگیر جنگ و درگیری های اجتماعی به میزان بیشتری تحت استرس قرار دارند. افرادی که اتفاقات مصیبت باری مثل از دست دادن همسر یا یکی از خویشاوندان را تجربه کرده اند، یا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند تنش جسمانی و روانی ناشی از استرس مزمن و افسردگی را تجربه می کنند.

استرس باعث شرایط جسمانی ناخوشایندی مانند افزایش ضربان قلب، عرق کردن، افزایش فشار خون، خستگی، درد عضلات بدن، کوفتگی عضلانی، درد مفاصل، تهوع، خواب آلودگی بیش از حد و دیگر اختلالات خواب، تپش قلب و زود از نفس افتادن می شود. استرس باعث نوسانات خلقی، اضطراب، بیقراری، خشم، سردرگمی، و ناتوانی در تمرکز بر کار، عدم تمرکز و ضعف قدرت استدلال و تصمیم گیری می شود.

افرادی که دائما تحت استرس قرار دارند به میزان بیشتری دچار حمله قلبی، تصلب شرایین، انفارکتوس میوکارد، و بیماری های قلبی – عروقی ناشی از استرس می شوند. استرس بر سیستم ایمنی بدن نیز تاثیر گذاشته و سطح ایمنی بدن را پائین می آورد. این موضوع باعث می شود بدن بیشتر مستعد تب و سرماخوردگی بشود. همچنین استرس باعث تشدید واکنش های التهابی، بیماری های خودایمنی و بیماری های پوستی مانند اگزما می شود. مدیریت موثر استرس و اجرای تکنیک های کاهش استرس کمک بسیاری به کاهش و به حداقل رساندن استرس می کنند و سلامت کل فردی را بهبود می بخشند.
 
 
مجموعه
بهداشت روان » استرس

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

Top